Yorganlardan Rutubet Kokusu Nasıl Giderilir?

Derin ve iyi bir uyku, yoğun geçen günün tüm yorgunluk ve stresini atmanın yanında yeni güne enerjik ve mutlu başlamanın da temelidir. Yeteri kadar ve kusursuz bir uyku için ise hiç şüphesiz rahat bir yatak, tertemiz yastık ve yorganlar kullanmak isteriz. Ancak yaşanılan coğrafyanın ve binanın koşulları sebebiyle evlerde oluşabilen rutubet, evimizin havasından eşyalarımıza, hatta yatak, yastık ve yorganlarımıza kadar etki ederek lekelere ve kötü kokulara sebep olabilir.

Tesisat ya da binanın yapısından kaynaklı su sızıntıları, yetersiz havalandırma, eşyaları yeterince kurumadan saklama, çamaşır kurutma işini evin içerisinde gerçekleştirme gibi sebeplerle oluşan bu rutubet, zamanla yatak ve yorganlara kadar ulaşır. Oluşan rutubetin kokusu ise uyku öncesinde ve sırasında bizi rahatsız ederken, başta solunum problemleri olmak üzere çeşitli sağlık problemlerine yol açabilir.

Rutubete bağlı olarak oluşan kötü kokuların giderilmesi için rutubet oluşumuna sebep olacak durumların ortadan kaldırılması gerekir. Tüm bunların yanında, rutubetten etkilenerek kötü kokan yorganların temizlenmesi ve kokularının iyileştirilmesi için neler yapılması gerektiğini merak edenler için, “Yorganlardan rutubet kokusu nasıl giderilir?” sorusunu cevaplayacağız.

Rutubet sebebiyle kötü kokan yorganlardaki kokunun giderilmesi ve lekelerin temizlenmesi için aşağıdaki yöntemler uygulanabilir:

Havalandırma Yöntemi

Yorganlar ve diğer tüm uyku ürünleri, özellikle toz akarları denen ve alerjik rahatsızlıklara sebep olan çeşitli taneciklerin yaşama ve çoğalma alanıdır. Sık sık havalandırma ve güneşlendirme yaparsanız, bu canlıların çoğalmasını önleyebileceğiniz gibi rutubet oluşumunun da önüne geçmiş olursunuz. Yorganlarınızda herhangi bir sebeple yine de rutubet oluşmuş ve kötü kokuya sebep olmuşsa da uzun süre güneşte bırakıp havalandırarak kötü kokuların giderilmesini sağlayabilirsiniz.

Limon-Tuz kürü

Limon doğal olarak küfleri öldüren ve kötü kokuları gideren bir etkiye sahiptir. Yorganlarınızda oluşan rutubet kokusunu gidermek için limon ve tuzdan elde edeceğiniz macun kıvamındaki karışımı rutubet lekesi olan ya da uygun gördüğünüz yerlere uygulayın, daha sonra nemli bir bezle silerek kurumaya bırakın.

Karbonat İşlemi

Yataklarınızın ve yorganlarınızın üzerine bolca karbonat dökerek bir süre bekledikten sonra elektrikli süpürge ile temizleyin. Bir süre bekledikten sonra karbonat buralardaki rutubete sebep olan nemi emecektir. Böylece rutubet kokusunun hafiflediğini ya da tamamen yok olduğunu görürsünüz.

Sirke Desteği

Rutubet kokusundan rahatsız olduğunuz yorganınızın gerekli gördüğünüz bölgelerine uygun bir şişeden püskürtme yöntemiyle sirke uygulayın ve güneşte kurumaya bırakın. Sirke yeterince kuruduğunda rutubet kokusu da ortadan kalkacaktır.

Bölgesel Yıkama

Seyreltilmiş bir miktar toz çamaşır deterjanını ya da sıvı çamaşır deterjanını rutubet lekesi olan bölgeye elinizle ovarak ya da eski bir diş fırçası yardımı ile uygulayın. Nemli bir bezle yeterince duruladıktan sonra kurumaya bırakın. Yorganın çabuk kuruması için açık hava ve güneşe maruz kalması, yeniden rutubet oluşumunu engellemek açısından önemli.

Makinede Yıkama

Tüm yöntemleri uygulamanıza rağmen rutubet kokusu devam ediyorsa, rutubet yüzeysel değildir ve muhtemelen yorganınızın derinlerine işlemiştir. Bu aşamada yorganlardan rutubet kokusunu gidermek için en etkili ve en kesin çözüm sunan yöntemden bahsedelim: Büyük kapasiteli bir çamaşır makineniz varsa yorganınızı yıkayın ya da yorgan yıkama işlemi yapabilecek temizleme merkezlerinde yıkatın. Kuru temizleme ile yorgan temizliği yapan merkezlerin de yorgandaki rutubet kokusu için seçenekler arasında olduğunu unutmayın. Çamaşır makinesinde yıkayıp kurutma makinesinde kurutmayı düşünüyorsanız, kurutma makinesine ekleyeceğiniz 2-3 tane tenis topu, yorganınızın içindeki malzemenin kuruma esnasında topaklanmasının önüne geçecektir.

Elde Yıkama

Eğer uyku sırasında hem beden sağlığı hem de duygusal açıdan çeşitli faydaları bulunan yün yorgan kullanıyorsanız, bu yorganın makinede yıkanarak temizlenmesi sentetik yorganlar kadar kolay olmayacağından dolayı ilk olarak saydığımız diğer alternatif işlemlerden faydalanabilirsiniz. Ancak tüm işlemlere rağmen koku devam ediyorsa, yün yorganınızı sökerek içindeki yünleri yıkamanız ve yorganınızı yeniden dikmeniz gerekecektir. Her ne kadar temizliği ve bakımı zahmetli olsa da, sunduğu faydalar göz önünde bulundurulduğunda yün yorganın uyku düzeni için vazgeçilmez ürünler arasında olduğunu unutmayın.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

İnternet Taşıma (2023)

Taşınmak için yeni bir ev bulmak, eşyaları toplayıp paketlemek ve nakliye işlemlerini halletmek kadar aboneliklerin iptali, yeni adrese taşınması ya da yeniden başlatılması da üzerinde durulması ve vakit ayrılması gereken işlemlerden. Doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerinde olduğu gibi, internet hizmeti

İçeriğe Git »

Akrilik Halı Nedir?

Sentetik bir madde olan akrilikten üretilen; sıvı geçirmeyen, neme ve ıslaklığa karşı dayanıklı halılara akrilik halı denir. Görünüş itibariyle yün halılara oldukça benzeyen bu halılar, özellikle 1950’li yıllardan itibaren evlerde ve çeşitli yaşam alanlarında yerini almıştır. Yüne göre oldukça düşük

İçeriğe Git »

Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

Soğuk kış günlerinde en iyi sıcaklığı sağlayan şişme montlar, her giyim tarzına eşlik ederek kışın en vazgeçilmez giyim ürünü olarak dolaplarda kendisine yer buluyor. Oldukça sık kullanılan bu kıyafet, doğal olarak çok sık kirleniyor ve zaman zaman temizlenmesi gerekiyor. Yapısı

İçeriğe Git »

Klozet Neden Su Kaçırır?

Evinizde bulunan klozet su kaçırıyorsa, bu aynı zamanda ıslak zemin ve alt komşunun tavanına verilmiş ciddi bir zarar anlamına gelebilir. Herhangi bir sızıntı fark ettiğiniz anda tamir için ilk olarak sorunun kaynağını bulmak gerekir. Bazen ustalık gerektiren bu rahatsız edici

İçeriğe Git »

Çelik Kapıdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Kış mevsimi yaklaşırken yaşam alanlarının verimli ısınması ve oluşan sıcaklık seviyelerinin korunması adına çeşitli önlemler alınır. Kapı ve pencerelerden girecek soğuk havanın önlenmesi, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkmasının önüne geçilmesi için buralardaki ısı yalıtımının da mutlaka gözden geçirilmesi gerekir. Gerek

İçeriğe Git »