Güzel Bir Ev

Sıvı Deterjan mı Toz Deterjan mı?

Kirli çamaşırları temizlemek için her yıkama türüne uygun olan, en yaygın çamaşır deterjanı toz deterjan olsa da, gelişen teknolojiyle farklı özelliklerde çamaşır makinelerinin üretilmesi, farklı ihtiyaçlara çözüm sunan çamaşır deterjanlarını da beraberinde getirmiştir. Her ne kadar deterjan türlerinin kullanım sonuçları içeriğe, yıkanan malzemeye ve çamaşır makinesine göre değişse de, en temelde deterjan türlerinin belirgin farklılıkları bulunur.

Bu içeriğimizde hangi çamaşır deterjanının en iyi seçenek olduğuna karar verebilmeniz için sizlere yol gösterecek bazı bilgileri derledik. Çamaşır yıkamak için en iyi seçenek hangisi, sıvı deterjan mı, toz deterjan mı, yoksa kapsül halindeki jel deterjanlar mı? Detayları inceleyerek en doğrusuna siz karar verin!

Toz Çamaşır Deterjanı

Her türlü kirli çamaşırın ve zorlu lekelerin derinlemesine temizlenmesinde yaygın olarak kullanılan, her yıkamaya uygun olduğu düşünülen toz deterjanların kullanıcılarına getirdiği olumlu ve olumsuz sonuçlar bulunur. Toz çamaşır deterjan kullanırken belki de üzerine hiç düşünmediğiniz artı ve eksi yönleri, aşağıda sıralanmıştır.

Toz Çamaşır Deterjanının Artıları

 • Sıvı deterjana göre daha az yayılma eğilimindedir. Bu da kontrol edilmesini kolaylaştırır. Ayrıca akışkan olmadığı ve gözden kaybolmadığı için istenilen kapta saklanabileceği gibi, makinenin deterjan gözüne kontrollü bir şekilde eklenmesi de kolaydır.
 • Sıvı ve kapsül deterjana göre daha ekonomiktir.
 • Sıvı veya kapsül deterjana kıyasla raf ömrü daha uzundur. Daha fazla miktarlarda tedarik edilerek uzun süre kullanılabilir.
 • Ambalaj bakımından daha az miktarda plastik gerektirdiğinden daha çevre dostu olduğu söylenebilir.
 • Yıkanacak çamaşır miktarına göre toz deterjanı ayarlamak daha kolaydır.
 • Daha hafiftir.
 • Çok kirli çamaşırlarda daha iyi sonuçlar verir.

Toz Çamaşır Deterjanının Eksileri

 • Bazı toz deterjanların nispeten soğuk suda çözünmekte zorlanması, giysilerde kalıntı oluşmasına sebep olabilir.
 • Zorlu lekelerin çıkarılmasında etkili olması sebebiyle ön işlemde kullanılabilir ancak kalıntı bırakma veya ağartma tehlikesine karşı suda eritilip seyreltilerek macun kıvamına getirilmesi gerekir. Bu da çamaşır yıkama rutinine fazladan bir işlem eklenmesi demek olup çamaşır yıkama işlemini bir miktar zorlaştırabilir.
 • Sıvı ile karşılaştığında yapısında bozulma meydana gelebileceği nden daima kuru olarak muhafaza edilmesi gerekir.
 • Kapsül deterjanlara göre daha dağınık bir forma sahiptir.

Toz Deterjanın En İyi Olduğu Alanlar

Daha yüksek pH değerinde formüle edilen toz deterjanlar çok kirli iş kıyafetlerinin veya spor üniformalarının temizliğini optimize etmesi bakımından bu alanın vazgeçilmez ürünüdür, denebilir. Öte yandan, çevreye en az atık çıkaran ve çevre dostu ambalaj sistemi içeren tüketicilerin de ilk tercihi toz deterjan olmalıdır. Yine bütçe dostu olması yönüyle de bu konuda hassasiyeti olan kullanıcıların için ilk sırada olma özelliğine sahiptir.

Toz Deterjan Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Suyun sıcaklığı göz önünde bulundurulmalı: Toz deterjan kullanırken özellikle çamaşırların hangi sıcaklıkta yıkanması gerektiğini önceden biliyor olmak gerekir. Bazı toz deterjanların ambalajı üzerinde soğuk suda çözünme özelliği belirtilmiş olsa da, toz deterjanlar genellikle çok soğuk suda çözünme özelliğine sahip değildir. Hal böyle olunca, toz deterjan kullanırken aşırı soğuk su kullanmaktan kaçınmak gerekir. Soğuk su gerektiren bir yıkama programı tercih edilecekse de toz deterjan makineye eklenmeden önce suda eritilerek çözünme sorununa bir çözüm getirilebilir.

Deterjan miktarı iyi belirlenmeli: Çamaşır makinesi deterjanı kullanırken paket üzerindeki ölçülere güvenerek hareket etmek, ideal bir yıkama sağlamak için önem taşır. Deterjan türü ne olursa olsun, yıkanacak eşyaların özelliğine ve kir miktarına göre ambalajda belirtilen ölçümler uygulanmalı, ön işlem gerekiyorsa veya düşük ısıda yıkama yapılacaksa gerekli miktarda toz eritilerek yine paket üzerindeki talimatlar izlenmeli.

İçindekiler listesi kontrol edilmeli: Temizlenmesi gereken çamaşırların doğru bir şekilde ve yeterince yıkanabilmesi için, kullanılacak deterjanın yıkama amacına uygun bir içeriğe sahip olması gerekir. Toz deterjanların temel temizlik malzemelerine ek olarak içerdikleri beyazlatıcı flüoresan maddeler ve enzimler göz önünde bulundurulmalı, derinlemesine temizlik performansı buna göre değerlendirilmeli. Ayrıca çeşitli kimyasallara karşı hassasiyeti olan kullanıcıların kendilerine en uygun deterjanı bulmak için ilk yapması gereken de yine ambalajda belirtilen ürün içeriğini inceleyerek deterjanı kullanıp kullanmamaya karar vermek olmalı.

Sıvı Çamaşır Deterjanı

Geleneksel çamaşır yıkama işlemlerinde ve en bilindik yöntemlerde kullanılan toz deterjanlara alternatif olarak üretilen ve zamanla üstün performans sağlayarak kimileri için vazgeçilmez hale gelen sıvı çamaşır deterjanlarının tüm yönleri aşağıda yer alıyor.

Sıvı Çamaşır Deterjanının Artıları

 • Zaten çözünmüş durumda olduğu için sıvı deterjan çamaşırlar üzerinde kalıntı bırakmaz.
 • Toz deterjana göre soğuk suda daha iyi çözünür.
 • Ön işlem gerektiren zorlu lekelerin çıkarılmasında herhangi bir seyreltme işlemine ihtiyaç duyulmadan doğrudan uygulanabilir. Böylece fazladan bir leke çıkarıcı ürünün kullanımına duyulan ihtiyacı en aza indirir.
 • Kapağı sayesinde ölçüm kolaylığı sağlar.
 • Elde yıkama için oldukça elverişlidir.
 • Yağ ve gres lekelerinde oldukça iyi sonuçlar verir.
 • Kullanışlı ambalajlarda ve güzel kokular eşliğinde temin edilir. Fazladan yumuşatıcı veya çamaşır kokusuna ihtiyaç duyulmaz.

Sıvı Çamaşır Deterjanının Eksileri

 • Toz ve kapsül çamaşır deterjanına göre oldukça dağınıktır. Başka bir kaba konulması, miktarının belirlenmesi ve makinenin deterjan gözüne yerleştirilmesi güç olabilir.
 • Ambalaj olarak esnek olmayan hantal bir görünüm sunar.
 • Çevreye daha fazla plastik atık oluşturur.
 • Hızlı akması sebebiyle miktarının ayarlanamaması ve aşırı deterjan kullanımına sebep olması gibi riskleri vardır. Bu da makinenin deterjan bölümünde zamanla biriken kalıntılara ve kötü kokulara sebep olabilir.

Sıvı Deterjanın En İyi Olduğu Alanlar

Her su sıcaklığında kolayca çözünen sıvı deterjanlar, genellikle çamaşırlarının çoğu soğuk suda yıkanması gerekenlerin ilk tercihi olur. Düşük ısıda çalışan makine programlarını kullanarak enerji tasarrufu sağlamak isteyenlerin yanı sıra, yağ ve gres lekesi gibi lekelere sahip olması muhtemel olan kullanıcılar için de sıvı deterjan en iyi seçenektir.

Sıvı Deterjan Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ölçerken dikkatli olunmalı: Toz deterjanlarda olduğu gibi sıvı deterjanların ambalajlarında da hangi tür kumaş yapısı ve lekeler için ne kadar deterjana ihtiyaç olacağı belirtilmiştir. Sıvı deterjanların kapaklarında genellikle ölçüm yapmayı kolaylaştıran çizgiler bulunur. Bu sayede çamaşırların kir miktarına ve lekelerin zorluğuna göre kullanılması gereken kadar deterjanın makineye yerleştirilmesi sağlanmış olur.

Deterjanın içeriğine bakılmalı: Makinenin deterjan bölmesine sıvı deterjan yerleştirirken bu deterjanın içerik yapısı ve hangi lekelerde etkili olacağı göz önünde bulundurulmalı. Ayrıca hassasiyet duyulan maddelerin bulunup bulunmadığına dair içerik bilgileri kontrol edilerek kullanıma karar verilebilir. Sıvı deterjanların daha hoş kokmasını ve çamaşırları daha yumuşak yapmasını sağlayan etken maddelerin varlığı ve ne oranda içerikte yer aldığı bilgisini de ambalaj üzerinde inceleyerek deterjan hakkında fikir sahibi olmak mümkün.

Zorlu lekelerde derinlemesine temizlik için sıvı deterjan tercih edilmeli: Zorlu lekelerin giderilmesini kolaylaştırmak için önce kir ve kalıntılar temizlenmeli, ardından sıvı deterjan doğrudan lekeyi kaplayacak şekilde lekenin üzerine uygulanmalı. Sıvı deterjanın kumaş liflerine tamamen temas edebilmesi için ise elde ovma işlemi yapılabileceği gibi yumuşak kıllı bir diş fırçasından da yardım alınabilir.

Toz Ve Sıvı Çamaşır Deterjanlarına Karşı Farklı Bir Seçenek: Jel Kapsül Deterjanlar

Toz ve sıvı deterjanlara göre uygulanması çok daha pratik olan jel deterjanlar, tıpkı bulaşık makinesi deterjanları gibi tabletlere hapsedilmiş konsantre jel kıvamındaki deterjanlardır. Tablet olarak üretilmiş olmaları, ölçüm yapma derdini ortadan kaldırmış olur. Ayrıca kapsül deterjanlar çamaşırlarla birlikte makineye yerleştirildiği için atık ve kalıntı bırakmaması sayesinde çamaşır makinesinin deterjan gözünün her zaman temiz kalması gibi bir kolaylık da sağlar. Uygulama kolaylığının yanı sıra jel deterjanların lekeleri çıkarma konusunda da oldukça etkili olduklarını söylemek yanlış olmaz.

Jel çamaşır deterjanlarının tüm avantajlarına karşılık, diğer deterjanlara göre yüksek maliyetli olması yaygın kullanımının önüne geçen etmenlerin başında gelir.

Deterjan türüne karar verirken, deterjanın şekli ne olursa olsun enerji tasarrufu sağlayan çamaşır makineleri için yüksek verimli çamaşır deterjanları tercih etmekte fayda var. Burada da yine deterjanı kullanmadan önce ambalaj üzerindeki bilgileri ve içerik yapısını incelemek önemli olacaktır.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Kärcher Satış Noktaları İstanbul

1935 yılında Almanya’nın Stuttgart şehrinde Alfred Kärcher tarafından kurulan Kärcher, ülkemizde basınçlı yıkama makineleri ve buharlı temizlik ürünleri ile beğeni topluyor. İstanbul’da Kärcher ürünlerini bulabileceğiniz 44 mağazayı güncel olarak sizler için listeledik. İlgili mağazanın üzerine tıklayarak konumuna ulaşabilirsiniz. Sek Makina

İçeriğe Git »

Airwatt Nedir?

Emiş gücü, elektrikli süpürge alışverişinde dikkat edilen en önemli faktörlerdendir. Her ne kadar makinenin gücü (watt) önemli olsa da, airwatt birimi sayesinde emiş gücü hakkında daha gerçekçi bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Bir elektrikli ev aletinin prizden çektiği güç ile bu

İçeriğe Git »

Alman Termos Markaları

Pikniklerde, gezilerde, okul ya da iş yerlerinde içeceğimizi yanımızda götürmemizi sağlayan termoslar, sahip olduğu izolasyon sistemi sayesinde sıcak içecekleri sıcak, soğuk içecekleri de soğuk tutmak amacıyla tasarlanmış kaplardır. Çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilerek geniş bir kullanım alanı sunan termoslar, son

İçeriğe Git »

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »

Speed Perfect Ne Demek?

“Yeni nesil” olarak adlandırılan çamaşır makineleri, geliştirilen çeşitli programlar sayesinde klasik çamaşır yıkama programlarının daha hızlı ya da daha ekonomik bir yıkama gerçekleştirmesini sağlıyor. Çeşitli yönlerden iyileştirme sunan programların bir kısmı yıkama süresini uzatmasına rağmen enerji ve su tasarrufu sağlarken

İçeriğe Git »