Yün Yorganın Faydaları

İyi bir uyku, beden ve ruh sağlığı için insan vücudunun olmazsa olmaz ihtiyaçlarından. Gece yeterli ve kaliteli bir uyku ile tüm günün yorgunluğunu ve stresini atmak mümkün. Kaliteli uyku ise elbette doğru seçilmiş uyku malzemeleri ile elde edilebiliyor. Uyku malzemeleri deyince akla gelen yatak, yorgan ve yastıkların sayısız çeşidi bulunuyor. Örneğin son dönemlerde üretilmiş olan yataklar arasında bulunan memory foam yataklar, vücudun şeklini alarak vücut ısısına uyum sağlıyor ve yatağın her köşesinde ayrı denge kurarak vücuda uygulanan basıncın dengelenmesi ile bedensel rahatlığı vadediyor.

Teknolojik araştırmalar sonucunda geliştirilmiş uyku ürünlerinin yanı sıra, geleneksel olarak kullanmaya devam ettiğimiz; yaşadığımız coğrafya gereği kültürümüzde de büyük yeri olan yün yatak, yastık ve yorganlar, kullanım sırasında sağladığı faydalar açısından üzerinde durulmayı hak ediyor. Özellikle günün önemli bir bölümünü geçirdiği uyku esnasında kullandığı uyku ürünlerinin mümkün olduğunca doğal olmasına dikkat edenlerin merak ettiği “Yün yorganın faydaları” konusunu bu içeriğimizde ele alıyoruz. Geleneklerimizde kendisine yer bulan ve anneannelerimizin bile çeyizlerinin baş tacı olan bu değerli uyku ürününün faydalarını gelin hep birlikte inceleyelim.

1. Temiz Ve Doğaldır

Genellikle koyun tüylerinden elde edilen ve yorgan sanayisi gelişmeden evvel kullanılan ilk yorgan türünün ortaya çıkmasını sağlayan yün, herhangi bir kimyasal madde ya da bileşen içermez. Doğal olan koyun tüylerinin olduğu gibi kullanılması, tamamen temiz kalması ve doğal içerikli olması gibi sebeplerle kullanım sonrasında da doğal bozunma göstererek endüstriyel kirliliğin de önüne geçer. Yünün kire ve toza karşı dayanıklı olması, kolay kirlenmesinin önüne geçerken kuş tüyüne benzeyen yün dizinlerinin üzerine çöken tozların temizlenmesi de oldukça kolaydır. Tamamen kirlendiğinden emin olunan yünlerin ise yıkanarak kurutulması gerekir.

2. Sıcak Havalarda Serin, Soğuk Havalarda Sıcak Tutar

Soğuk kış gecelerinde sizi sarıp sarmalayan yün yorganınızı yaz geliyor diye kışlıkların arasına kaldırıyorsanız, yorganınızın yalnızca sıcak tutmak için var olduğunu düşünüyor olmalısınız. Ancak yaz sıcaklarında yün yorganınızın serin tutma özelliği olduğunu da unutmamak gerekiyor. İnanması güç gelebilir ancak yün yorgan yapısı gereği dışarıdaki aşırı soğuk ya da sıcak havayı tamponlayarak doğal bir ısı yalıtımı sağlar ve aşırı sıcaklarda da sizi serin tutabilir. Yün liflerinin sıcaklığı dağıtarak en iyi uyku için gerekli olan vücut sıcaklığını sağlaması, vücudun ideal konfor düzeyinde tutulmasını ve sağlıklı uykuyu beraberinde getirir.

3. Doğal Rutubet İtici Ve Küf Giderici Özelliktedir

Yün yorganın içindeki yün lifleri nemin içinden geçmesine izin vermez. Böylece küflerin yaşaması ve büyümesi için gerekli olan nem ortamına ulaşamaması, yünün yorgan için eşsiz bir malzeme olduğunu ortaya koyar.

4. Dayanıklı ve Konforludur

Yumuşak ve esnek bir yapısı bulunan yün malzeme, bu yönüyle yün yorganı da oldukça dayanıklı kılar. Ayrıca yünün içerisinde bulunan doğal kıvrımlar ve sarmallar sayesinde eski haline dönebilmesi, yün yorganların daha konforlu bir uyku sunmasını sağlar.

5. Antialerjeniktir

Yün hammaddesi, doğal olarak içeriğinde barındırdığı küçük kıllar ve lanolin denen madde sayesinde mikropların yaşaması ve çoğalması için gereken ortamın oluşmasını engeller. Böylece alerjiye sebep olabilecek toz akarlarının ve kirli partiküllerin en fazla yuvalandığı uyku ürünlerinin temiz kaldığı söylenebilir.

6. Radyasyon Emicidir

Radyasyon ve sinyal emici özelliği olan yünden üretilen yorganlar, evlerde yoğun cep telefonu, kumanda, modem gibi elektronik eşyaların kullanımı sebebi ile oluşan radyasyonu emerek bu alanın vücut üzerindeki etkisini azaltır.

7. Yangın Geciktiricidir

Yün yorganların yapımında herhangi bir kimyasal madde ve sentetik ürün kullanılmadığı için yünün yanmaz yapısı korunmuş olur. Yün yorganların kolay tutuşmaması ve yangın geciktirici olması da özellikle sobalı evlerde güvenle kullanılmasını sağlar.

8. Yenilenebilir ve Sürdürülebilirdir

Ülkemizin bulunduğu coğrafya, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine elverişli olması bakımından yünün doğal üretim merkezi halindedir. Yünün kolay ulaşılır olması, uzun ömürlü ve dayanıklı olması ve biyolojik olarak parçalanabilir olması, yün yorganları da yenilenebilir, sürdürülebilir ve çevre dostu bir ürün haline getirir.

9. Uzun Ömürlüdür

Kullanıldıkça kirlenen yün yorganlar sökülüp yünleri yıkanarak yeniden dikilebilir, yıkanma sonrası hacmi artan ve pofuduk hale gelen yorganlar uzun yıllar herhangi bir bozulma olmadan kullanılabilir.

10. Sağlıklı Bir Uyku Sağlar

Yapılan çeşitli araştırmalara göre, vücut üzerinde uyku öncesi hissedilen hafif basınç, vücutta sarılma etkisi oluşturarak anne kucağı hissi uyandırır ve sakinleşmeyi sağlar. Anne kucağındaki güven ortamını hatırlatması sebebiyle, ağır bir yorganın altında uyuyor olmanın beyinde oksitosin salgılanmasına ve huzurlu ve güvenli hissetmeye katkısı vardır. Bununla beraber, yün yorganın ağırlığı sayesinde parasempatik sinir sistemi harekete geçer, oluşan sakinlik ile stres, öfke ve korku gibi duygular azalır. Dinlendiren ve negatif enerjiyi alan yün yorgan ile uyuyunca bedende oluşan yorgunluk hissi de azalır ve yeni güne pozitif ve enerjik uyanmak mümkün olur.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Çamaşır Makinesine Çamaşır Suyu Konur Mu?

Ev temizliğinde en sık tercih edilen ürünlerden çamaşır suyu, aynı zamanda çok güçlü bir leke çıkarıcıdır ve çamaşırlar için de sıklıkla kullanılır. Özellikle beyaz çamaşırların daha da beyazlatılması ve çeşitli lekelerin çıkarılması için hemen her kullanıcı çamaşır suyundan faydalanır. Hal

İçeriğe Git »

Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Tezgahlarda ve manav reyonlarında yer aldığında kokusu ile yaza giriş yapmakta olduğumuzu müjdeleyen çilek, herkes tarafından sevilen meyvelerin başında gelir.. Tatlılarda, pastalarda, dondurma ve hatta içeceklerde severek tüketilen çileği reçel olarak kışa saklamak da isteriz. Ancak çileği yıkayıp doğrarken ve

İçeriğe Git »

Halının Tüyleri Nasıl Kabartılır?

Yaşam alanlarının zeminine yerleştirilerek ayakları soğuktan koruyan ve aynı zamanda seçilen tarza uyum sağlayarak dekorasyonu tamamlayan halılar, uzun süreli kullanım sonrasında kabarıklıklarını yitirebiliyor. Özellikle fazlaca insan trafiğine maruz kalan salon halıları, ofis veya iş yerlerinin halıları, temizlik sonrası bile kaybettikleri

İçeriğe Git »

Elyaf Şişme Mont Yıkandıktan Sonra Nasıl Şişer?

Vücudu soğuktan en iyi şekilde korumanın yanında, stile kattığı hoş görünüm sayesinde kışlık dolaplarda kendisine yer bulan şişme montlar, kolayca takımlanabildikleri ve her giyim tarzına uyum sağlayabildikleri için sıklıkla tercih edilir. Şişme montların kış aylarında fazlaca kire maruz kaldıkları söylenebilir.

İçeriğe Git »

Self Clean Ütü Ne Demek?

Buharlama sistemiyle çalışarak giysilerimizi ve tüm tekstil ürünlerimizi kırışıklıklardan kurtarmamıza yarayan ütülerin buhar çıkış kısımlarında zaman zaman beyazlıklar görürüz. Bu beyazlıklar, ütünün buharla çalışması amacıyla içerisine eklediğimiz suda bulunan kirecin birikerek oluşturduğu kalıntılardır. Zamanla bu kireç kalıntısına kahverengi pas görünümü

İçeriğe Git »