Güzel Bir Ev

Yün Yorganın Faydaları

İyi bir uyku, beden ve ruh sağlığı için insan vücudunun olmazsa olmaz ihtiyaçlarından. Gece yeterli ve kaliteli bir uyku ile tüm günün yorgunluğunu ve stresini atmak mümkün. Kaliteli uyku ise elbette doğru seçilmiş uyku malzemeleri ile elde edilebiliyor. Uyku malzemeleri deyince akla gelen yatak, yorgan ve yastıkların sayısız çeşidi bulunuyor. Örneğin son dönemlerde üretilmiş olan yataklar arasında bulunan memory foam yataklar, vücudun şeklini alarak vücut ısısına uyum sağlıyor ve yatağın her köşesinde ayrı denge kurarak vücuda uygulanan basıncın dengelenmesi ile bedensel rahatlığı vadediyor.

Teknolojik araştırmalar sonucunda geliştirilmiş uyku ürünlerinin yanı sıra, geleneksel olarak kullanmaya devam ettiğimiz; yaşadığımız coğrafya gereği kültürümüzde de büyük yeri olan yün yatak, yastık ve yorganlar, kullanım sırasında sağladığı faydalar açısından üzerinde durulmayı hak ediyor. Özellikle günün önemli bir bölümünü geçirdiği uyku esnasında kullandığı uyku ürünlerinin mümkün olduğunca doğal olmasına dikkat edenlerin merak ettiği “Yün yorganın faydaları” konusunu bu içeriğimizde ele alıyoruz. Geleneklerimizde kendisine yer bulan ve anneannelerimizin bile çeyizlerinin baş tacı olan bu değerli uyku ürününün faydalarını gelin hep birlikte inceleyelim.

1. Temiz Ve Doğaldır

Genellikle koyun tüylerinden elde edilen ve yorgan sanayisi gelişmeden evvel kullanılan ilk yorgan türünün ortaya çıkmasını sağlayan yün, herhangi bir kimyasal madde ya da bileşen içermez. Doğal olan koyun tüylerinin olduğu gibi kullanılması, tamamen temiz kalması ve doğal içerikli olması gibi sebeplerle kullanım sonrasında da doğal bozunma göstererek endüstriyel kirliliğin de önüne geçer. Yünün kire ve toza karşı dayanıklı olması, kolay kirlenmesinin önüne geçerken kuş tüyüne benzeyen yün dizinlerinin üzerine çöken tozların temizlenmesi de oldukça kolaydır. Tamamen kirlendiğinden emin olunan yünlerin ise yıkanarak kurutulması gerekir.

2. Sıcak Havalarda Serin, Soğuk Havalarda Sıcak Tutar

Soğuk kış gecelerinde sizi sarıp sarmalayan yün yorganınızı yaz geliyor diye kışlıkların arasına kaldırıyorsanız, yorganınızın yalnızca sıcak tutmak için var olduğunu düşünüyor olmalısınız. Ancak yaz sıcaklarında yün yorganınızın serin tutma özelliği olduğunu da unutmamak gerekiyor. İnanması güç gelebilir ancak yün yorgan yapısı gereği dışarıdaki aşırı soğuk ya da sıcak havayı tamponlayarak doğal bir ısı yalıtımı sağlar ve aşırı sıcaklarda da sizi serin tutabilir. Yün liflerinin sıcaklığı dağıtarak en iyi uyku için gerekli olan vücut sıcaklığını sağlaması, vücudun ideal konfor düzeyinde tutulmasını ve sağlıklı uykuyu beraberinde getirir.

3. Doğal Rutubet İtici Ve Küf Giderici Özelliktedir

Yün yorganın içindeki yün lifleri nemin içinden geçmesine izin vermez. Böylece küflerin yaşaması ve büyümesi için gerekli olan nem ortamına ulaşamaması, yünün yorgan için eşsiz bir malzeme olduğunu ortaya koyar.

4. Dayanıklı ve Konforludur

Yumuşak ve esnek bir yapısı bulunan yün malzeme, bu yönüyle yün yorganı da oldukça dayanıklı kılar. Ayrıca yünün içerisinde bulunan doğal kıvrımlar ve sarmallar sayesinde eski haline dönebilmesi, yün yorganların daha konforlu bir uyku sunmasını sağlar.

5. Antialerjeniktir

Yün hammaddesi, doğal olarak içeriğinde barındırdığı küçük kıllar ve lanolin denen madde sayesinde mikropların yaşaması ve çoğalması için gereken ortamın oluşmasını engeller. Böylece alerjiye sebep olabilecek toz akarlarının ve kirli partiküllerin en fazla yuvalandığı uyku ürünlerinin temiz kaldığı söylenebilir.

6. Radyasyon Emicidir

Radyasyon ve sinyal emici özelliği olan yünden üretilen yorganlar, evlerde yoğun cep telefonu, kumanda, modem gibi elektronik eşyaların kullanımı sebebi ile oluşan radyasyonu emerek bu alanın vücut üzerindeki etkisini azaltır.

7. Yangın Geciktiricidir

Yün yorganların yapımında herhangi bir kimyasal madde ve sentetik ürün kullanılmadığı için yünün yanmaz yapısı korunmuş olur. Yün yorganların kolay tutuşmaması ve yangın geciktirici olması da özellikle sobalı evlerde güvenle kullanılmasını sağlar.

8. Yenilenebilir ve Sürdürülebilirdir

Ülkemizin bulunduğu coğrafya, küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine elverişli olması bakımından yünün doğal üretim merkezi halindedir. Yünün kolay ulaşılır olması, uzun ömürlü ve dayanıklı olması ve biyolojik olarak parçalanabilir olması, yün yorganları da yenilenebilir, sürdürülebilir ve çevre dostu bir ürün haline getirir.

9. Uzun Ömürlüdür

Kullanıldıkça kirlenen yün yorganlar sökülüp yünleri yıkanarak yeniden dikilebilir, yıkanma sonrası hacmi artan ve pofuduk hale gelen yorganlar uzun yıllar herhangi bir bozulma olmadan kullanılabilir.

10. Sağlıklı Bir Uyku Sağlar

Yapılan çeşitli araştırmalara göre, vücut üzerinde uyku öncesi hissedilen hafif basınç, vücutta sarılma etkisi oluşturarak anne kucağı hissi uyandırır ve sakinleşmeyi sağlar. Anne kucağındaki güven ortamını hatırlatması sebebiyle, ağır bir yorganın altında uyuyor olmanın beyinde oksitosin salgılanmasına ve huzurlu ve güvenli hissetmeye katkısı vardır. Bununla beraber, yün yorganın ağırlığı sayesinde parasempatik sinir sistemi harekete geçer, oluşan sakinlik ile stres, öfke ve korku gibi duygular azalır. Dinlendiren ve negatif enerjiyi alan yün yorgan ile uyuyunca bedende oluşan yorgunluk hissi de azalır ve yeni güne pozitif ve enerjik uyanmak mümkün olur.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

HOST İstanbul 2024 Kapılarını Ziyaretçilere Açtı

17. Uluslararası Türkiye Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı HOST İstanbul, 15 Şubat Perşembe günü kapılarını ziyaretçilere açtı. 15-18 Şubat 2024 tarihleri arasında Büyükçekmece’de bulunan TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirilecek etkinlikte firmalar elektrikli ev aletlerinden bahçe aksesuarlarına, mutfak eşyalarından dekoratif

İçeriğe Git »

Kärcher Satış Noktaları İstanbul

1935 yılında Almanya’nın Stuttgart şehrinde Alfred Kärcher tarafından kurulan Kärcher, ülkemizde basınçlı yıkama makineleri ve buharlı temizlik ürünleri ile beğeni topluyor. İstanbul’da Kärcher ürünlerini bulabileceğiniz 44 mağazayı güncel olarak sizler için listeledik. İlgili mağazanın üzerine tıklayarak konumuna ulaşabilirsiniz. Sek Makina

İçeriğe Git »

Airwatt Nedir?

Emiş gücü, elektrikli süpürge alışverişinde dikkat edilen en önemli faktörlerdendir. Her ne kadar makinenin gücü (watt) önemli olsa da, airwatt birimi sayesinde emiş gücü hakkında daha gerçekçi bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Bir elektrikli ev aletinin prizden çektiği güç ile bu

İçeriğe Git »

Alman Termos Markaları

Pikniklerde, gezilerde, okul ya da iş yerlerinde içeceğimizi yanımızda götürmemizi sağlayan termoslar, sahip olduğu izolasyon sistemi sayesinde sıcak içecekleri sıcak, soğuk içecekleri de soğuk tutmak amacıyla tasarlanmış kaplardır. Çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilerek geniş bir kullanım alanı sunan termoslar, son

İçeriğe Git »

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »