Güzel Bir Ev

Doğalgaz Faturası Nasıl Düşürülür?

Kış mevsimi, sunduğu doğal güzelliklerle ve uzun geceler sayesinde devam eden uzun sohbetlerle içimizi ısıtacak sıcak anlar hatırlatsa da, soğuk havanın beraberinde getirdiği yüksek faturalar can sıkıcı olabiliyor. Üstelik doğalgazın yalnızca evin ısıtılmasında değil, suyu ısıtmak, mutfakta yemek pişirmek, bazı evlerde çamaşır kurutmak için de kullanıldığı düşünüldüğünde, yüksek faturaların gelmemesi için dikkatli davranmak gerekiyor.

Toplam maliyetinin yanı sıra, iletim ve dağıtım ücretleri de piyasa koşullarından büyük ölçüde etkilenen doğalgaza vergiler de eklenince büyük miktarlarda ödemeler karşımıza çıkabiliyor. Doğalgaz faturasının düşürülmesi için neler yapılması gerektiği herkes tarafından bilinemeyebiliyor. Bu içerikte doğalgaz faturanızın cebinizi yakmaması için alabileceğiniz önlemleri sizinle paylaşıyoruz. İşte “Doğalgaz faturası nasıl düşürülür?” sorusuna cevap olabilecek ipuçları!

1. Gaz Ekipmanının Verimli Çalıştığından Emin Olun

Kış geldiğinde doğalgazın ısı için ilk kullanımı gerçekleşmeden önce yapmanız gereken, kombinizin ve peteklerinizin çalışır durumda olduğundan emin olmak. Kombiniz uzun zaman çalıştırılmadığı için açıldığında birden su akıtmaya başlayabilir ya da basıncı dengede olmayabilir. Petekler içerisinde oluşan aşırı basınç ve tıkanıklıklar da verimli bir ısınmaya engel durumlardandır. Tüm bunların gözden geçirilmesi, gerekirse profesyonel bir destek ile kombi ve peteklerin bakımının yapılması, kış boyunca ısınmaya ara vermeden çalışabilmeleri için bir ön hazırlık niteliğindedir.

2. Sıkı Giyinin

Her ne kadar belirli giyim alışkanlıklarımız bulunsa da, soğuk kış günlerinde bedeni sıcak tutacak giysilerden faydalanmak gerekir. Özellikle vücut ısısının korunmasını sağlamak ve var olan ısıyı kaybetmemek için birkaç kat giyinmekte fayda var. Herhangi bir kıyafetin üzerine giyilen hırka, yelek gibi giysiler ve yünden yapılmış içlikler, bedeni sıcak tutmanın yanında yünün olumlu etkisi sayesinde vücut sağlığı için çeşitli faydalar da sağlar.

3. Hareket Etmekten Kaçınmayın

Hava soğuduğu için kat kat giyinerek battaniyenin altına girmek, aşırı sıcak bir odada olsanız da ısınmış hissettirmeyebilir. Özellikle günün soğuk saatlerinde yapacağınız bir vücut egzersizi bedeninize sıcak hissettirebileceği gibi ev işlerini de üşüdüğünüzü hissettiğinizde tamamlarsanız hareket etmenin ısınmak için faydalı olduğunu göreceksiniz. Ayrıca evde üşüdüğünüz için dışarısının çok soğuk olduğunu düşünerek kış aylarında zamanın çoğunu evde geçirmek de yanıltıcı bir davranıştır. Herhangi bir sebeple dışarıya çıktığınızda havanın sandığınız kadar soğuk olmadığını görür, enerji ve moralinizin de yükseldiğini fark edersiniz.

4. Gerekli Oda Sıcaklığını Göz Ardı Etmeyin

Normal koşullarda vücudun rahat edebilmesi için gerekli oda sıcaklığı 20-24 derece aralığındayken, kısa kollu ve ince bluzlar giyinerek evimizin sıcaklığının 28-30 derece olmasını isteriz. Bu da yine giyinme alışkanlıklarımızın sonucu olarak doğalgaz derecesini yükseltmemize ve oluşacak faturaların da yüksek miktarlara ulaşmasına sebep olur. Her ne kadar -özellikle evde bebek varsa- evin aşırı sıcak olması gerektiği düşünülse de bilinenin aksine bebekler de kolay kolay üşümezler ve bizimle aynı sıcaklıkta yaşayabilirler.

5. Su Sıcaklığının Çok Yüksek Derecede Kalmasına İzin Vermeyin

Kombilerde ısı ayarı yapılırken genellikle ayrı olan ısınma ve su sıcaklığı seviyeleri ihtiyaca göre ayarlanmalı. Çoğu zaman su sıcaklıkları ihtiyaç olmayacak kadar yüksek seviyelere ayarlı olur ancak bu sıcaklık seviyeleri su kullanımı için fazla yüksek olmakla birlikte, aşırı sıcak olan su, tesisatta hasara yol açabilir.

6. Evinizde Uygun Bir Isı Yalıtımı Yatırımından Kaçınmayın

Evlerde ısı yalıtımının çeşitli faydaları bulunsa da öncelikli kullanım amacı dışarıdaki aşırı sıcak ya da soğuk havanın içerideki havayı etkilemesini önleyerek iç mekanda istenilen ve ulaşılmış olan sıcaklık seviyelerini korumaktır. Yalıtım işlemi ilk uygulandığında maliyetli gelebilse de, uzun vadede yüksek faturaların önüne geçmesi açısından ısı yalıtım sistemlerinin faydalı olduğunu unutmamak gerekir.

7. Havalandırma Boşluklarının İç Mekan Sıcaklığını Düşürmesine İzin Vermeyin

Binalarda bulunan havalandırma boşlukları, banyo ve tuvaletlerde bulunan küçük pencereler, düzenli kullanımda temiz hava sağlıyor olsa da, soğuk kış günlerinde iç mekanın aşırı soğumasına sebep olabilir. Bunun önüne geçmek adına, bu delik ve pencerelerin bir süreliğine açık bırakılarak havalandırma sağlandıktan sonra uygun şekilde kapatılması, içerideki ısının korunması adına faydalı olacaktır.

8. Havalandırma Süresini İyi Ayarlayın

Özellikle sabah uyanınca yatak odasının ve evdeki diğer odaların pencereleri açılarak evin havalandırılması, evinizde bir hava temizleyici bulunmuyorsa içerideki havanın temizlenmesi için en doğal yoldur. Her ne kadar havayı temizlemenin gerekli ve önemli olduğu bilinse de, kış günlerinde içerinin soğumaması için bu sürenin çok uzun tutulmamasında fayda var.

9. Pencerelerin ve Dış Kapının Boşluklarına Dikkat Edin

Bazı pencerelerde yaz-kış ayarı bulunur ve bu ayara dikkat edildiğinde kış aylarında içeriye soğuk havanın girmemesi için oldukça etkili bir yöntem olduğu gözlemlenebilir. Pencerelerde böyle bir ayar bulunmuyorsa, ısı yalıtım süngerlerinden faydalanılarak boşluklar doldurulabilir, aynı işlem evlerin dış kapısına da uygulanabilir. Yine kapı altlarından içeri soğuk girmesini engellemek üzere üretilmiş malzemeler de sıcaklığı korumak adına başvurulabilecek yöntemlerden.

10. Alternatif Isıtma Kaynaklarını Kullanın

Özellikle evde yalnız yaşayanların ya da günün büyük bölümünü evde tek başına geçirenlerin uygulayabileceği bu yöntemle doğalgaz kullanımının azalmasına bağlı olarak faturalarda düşüş yaşanması mümkün. Günün belli saatlerinde doğalgaz kapatılarak, yalnızca bir odada elektrikli bir ısıtıcıdan faydalanmak ve odaların kapısını kapalı tutarak yalnızca bulunulan odanın sıcaklığını korumak doğalgaz kullanımında dikkat edilebilecek noktalar arasında bulunur.

11. Halihazırda Bulunan Sıcaklığı Koruyup Yeniden Kullanmaya Gayret Edin

Evde sıcaklık oluşturabilecek herhangi bir işlemden sonra, ortaya çıkan bu sıcaklığı korumak da doğalgaza duyulan ihtiyacı azaltan bir yöntemdir. Örneğin fırında bir yemek pişirdikten sonra fırının kapağını açık tutarak bu sıcaklık ile evinizin daha az doğalgaz kullanmasını sağlayabilirsiniz. Yine duş aldıktan sonra, banyoda oluşan ısının eve yayılmasını sağlamak da bir başka tasarruf yöntemi.

12. Geceleri Perdeleri Kapatın

Akşam olduğunda ve güneş battığında aniden soğuyan havanın evinizin ısısını düşürmemesi için perdelerinizden faydalanabilirsiniz. Özellikle ısı yalıtımı özelliği bulunan ve soğuk havanın içeriye yayılmasını engelleyecek kalınlıkta perdeler oldukça iyi iş görür.

13. Evinizde Sıcak Havanın Yayılmasını Sağlayacak Şekilde Yeniden Düzenleme Yapın

Evlerde bulunan eşyaların kış mevsiminde doğalgaz peteklerinin önünde bulunmamasına dikkat etmek gerekir. Peteklerin önünde bulunan ve sıcaklığın ortama yayılmasına engel olan koltuk, dolap gibi büyük eşyalar, yüksek derecede çalışan kombinin bile evi istenilen seviyede ısıtamamasına ve ısının boşa gitmesi ile enerji israfına neden olur.

14. Herkes Bir Aradayken Daha Az Doğalgaz Kullanın

Kalabalık bir ailede yaşıyorsanız akşam olduğunda herkes eve toplanacak ve bir süre sonra bulunduğunuz ortam gündüze oranla daha fazla ısınacaktır. Burada solunumun etkisi ve vücut ısılarının da katkısı vardır. Evde pişen yemeklerin ve ocakta kaynamakta olan çayın da etkisiyle akşam saatlerinde evdeki sıcaklığın birkaç derece fazla olduğunu hissedersiniz. Bu durumu bir fırsata çevirip akşamları doğalgaz derecesini düşürmek de bir başka enerji tasarrufu yöntemi.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »

Speed Perfect Ne Demek?

“Yeni nesil” olarak adlandırılan çamaşır makineleri, geliştirilen çeşitli programlar sayesinde klasik çamaşır yıkama programlarının daha hızlı ya da daha ekonomik bir yıkama gerçekleştirmesini sağlıyor. Çeşitli yönlerden iyileştirme sunan programların bir kısmı yıkama süresini uzatmasına rağmen enerji ve su tasarrufu sağlarken

İçeriğe Git »

Duvara Ayna Nasıl Yapıştırılır? | Kendin Yap!

Dışarıya çıkmak için hazırlandıktan sonra nasıl göründüğümüze son kez bakmak için kendimizi aynanın önünde buluruz. Diş fırçalama, yüz yıkama, makyaj ve temizlik gibi kişisel bakım rutinlerimiz sırasında da aynaya bakma ihtiyacı duyarız. Bunun için de banyomuzda ve evimizin çeşitli alanlarında

İçeriğe Git »

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Evimizi tamamen temizlesek de, bazen bir yerlerden kötü kokular alırız. Özellikle mutfakta buzdolabını açtığımızda yoğunlaşan bu kötü kokular, yeterince temizlenmemiş buzdolabının habercisidir. Bozulan yemekler, döküldüğünü fark etmediğimiz süt, meyve suyu gibi sıvılar, soğan ya da sarımsak gibi kokusu sinen gıdalar,

İçeriğe Git »