Kurutma Makinesinde Renkli ve Beyaz Çamaşırlar Aynı Anda Kurutulur Mu?

Ev işleri arasında fazlaca vakit alan çamaşır temizliği, özellikle iş hayatı ve kalabalık aile yapısı ile birleştiğinde içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor. Her gün değiştirilen kıyafetler aynı hızla temizlenmediğinde, hafta sonu tatilleri çamaşır yıkama, kurutma ve katlayıp yerleştirme işleri arasında tükenebiliyor. Bu problem karşısında ise yıkanan çamaşırların kurutma standında zarar görmesini önlemek, kapalı alanda az zamanda ve fazla miktarda çamaşır kurutmayı mümkün kılan çamaşır kurutma makineleri devreye giriyor.

Henüz yeni yaygınlaşan çamaşır kurutma makineleri, geleneksel kurutma yöntemlerinden farklı olarak kullanım aşamasında çeşitli soru işaretlerini beraberinde getiriyor. Çamaşır kurutma makinelerini yeni kullanmaya başlayan kullanıcılar, “Kurutma makinesinde renkli ve beyaz çamaşırlar aynı anda kurutulur mu?” ya da daha yalın bir ifadeyle, “Kurutma makinesine karışık çamaşır atılır mı?” sorularının cevabını merak ediyor. Bunun gibi birkaç önemli noktada hassasiyet gösterilmesi halinde kurutma makineleri, çamaşır kurutma işlemini kolaylıkla ve en verimli şekilde gerşekleştirmeyi mümkün kılıyor.

Gelelim sorunun cevabına. Çamaşır kurutma makinelerinde de büyük ölçüde çamaşır yıkarken dikkat edilen prensipler geçerli. Çamaşır kurutma makinesinde kurutma yaparken renklilerin ve beyazların ayrı ayrı kurutulması gerekiyor. Özellikle ilk defa yıkanan koyu renkli çamaşırlar ile beyaz veya açık renkli çamaşırlar bir araya kurutulduğunda, açık renklilerin koyu renklilerden etkilenme ihtimali oldukça yüksek.

Farklı renklerde çamaşırların bir arada kullanılmasını mümkün kılmak için üretilmiş olan ve ıslak ortama salınan boya malzemesini kendisine toplayarak renk karışıklığını önleyen kurutma topları ya da mendillerinden faydalanmak, kurutma makinesinde karışık çamaşır kurutma kolaylığı vadediyor olsa da işi şansa bırakmamak, daha mantıklı bir yol.

Renkli ve beyaz ayrımının yanı sıra, kurutma makinesinde çamaşır kurutmadan önce çamaşırların etiketlerinde bulunan bakım ve temizlik talimatlarını mutlaka incelemek gerekiyor. Bu talimatlara bakıldığında çamaşırlar kurutulurken tercih edilmesi önerilen kurutma programlarının yanı sıra, hangi ürünlerin kurutma makinesine atılmaması gerektiği bilgisine ulaşmak da mümkün.

Çamaşır kurutma makinesi kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalar arasında, çamaşırların kumaş içeriği de yer alıyor. Pamuk-keten karışımlı eşyalar yüksek dereceli kurutma programlarında renk kaybedip çekebiliyorken sentetik çamaşırlar da uzun süreli ve yüksek dereceli programlardan olumsuz etkilenebiliyor.

Kurutma makinesinde tamamen kuruması mümkün olmayan yorgan, yastık, battaniye gibi eşyaların ağırlık ve boyut sebebiyle cihaza zarar verme ihtimalini unutmamak gerekiyor. Kurutma sonrası ütülenmesi gereken nevresim, çarşaf gibi eşyaların hafif nemli çıkarılması ise kurutma işleminin daha kısa sürede tamamlanmasının yanında ütü kolaylığı sağlıyor.

Her kullanımdan sonra filtre temizliği yapılması halinde kötü kokuların önüne geçilebilecek olan kurutma makinelerinin kapasitesinden fazla doldurulmamasında ve cihazın sık sık kontrol edilerek teknik aksamının sağlamlığından emin olmakta fayda var.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Çamaşır Makinesine Çamaşır Suyu Konur Mu?

Ev temizliğinde en sık tercih edilen ürünlerden çamaşır suyu, aynı zamanda çok güçlü bir leke çıkarıcıdır ve çamaşırlar için de sıklıkla kullanılır. Özellikle beyaz çamaşırların daha da beyazlatılması ve çeşitli lekelerin çıkarılması için hemen her kullanıcı çamaşır suyundan faydalanır. Hal

İçeriğe Git »

Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Tezgahlarda ve manav reyonlarında yer aldığında kokusu ile yaza giriş yapmakta olduğumuzu müjdeleyen çilek, herkes tarafından sevilen meyvelerin başında gelir.. Tatlılarda, pastalarda, dondurma ve hatta içeceklerde severek tüketilen çileği reçel olarak kışa saklamak da isteriz. Ancak çileği yıkayıp doğrarken ve

İçeriğe Git »

Halının Tüyleri Nasıl Kabartılır?

Yaşam alanlarının zeminine yerleştirilerek ayakları soğuktan koruyan ve aynı zamanda seçilen tarza uyum sağlayarak dekorasyonu tamamlayan halılar, uzun süreli kullanım sonrasında kabarıklıklarını yitirebiliyor. Özellikle fazlaca insan trafiğine maruz kalan salon halıları, ofis veya iş yerlerinin halıları, temizlik sonrası bile kaybettikleri

İçeriğe Git »

Elyaf Şişme Mont Yıkandıktan Sonra Nasıl Şişer?

Vücudu soğuktan en iyi şekilde korumanın yanında, stile kattığı hoş görünüm sayesinde kışlık dolaplarda kendisine yer bulan şişme montlar, kolayca takımlanabildikleri ve her giyim tarzına uyum sağlayabildikleri için sıklıkla tercih edilir. Şişme montların kış aylarında fazlaca kire maruz kaldıkları söylenebilir.

İçeriğe Git »

Self Clean Ütü Ne Demek?

Buharlama sistemiyle çalışarak giysilerimizi ve tüm tekstil ürünlerimizi kırışıklıklardan kurtarmamıza yarayan ütülerin buhar çıkış kısımlarında zaman zaman beyazlıklar görürüz. Bu beyazlıklar, ütünün buharla çalışması amacıyla içerisine eklediğimiz suda bulunan kirecin birikerek oluşturduğu kalıntılardır. Zamanla bu kireç kalıntısına kahverengi pas görünümü

İçeriğe Git »