Güzel Bir Ev

Yatak Odası Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır? | Kendin Yap!

Günlük yaşamın yoğunluğu ve stresi ile oluşan yorgunluğu atmak, gün sonunda yatak odasına çekilerek dinlenmekle mümkün oluyor. Sakin ve huzurlu bir ortamda deliksiz bir uyku, günün stresinden uzaklaşarak rahatlamanız için olmazsa olmaz. Ancak bazı durumlarda, şehir yaşamı ve kalabalık apartmanlar, yatak odasına kadar ulaşan gürültüyü beraberinde getirebiliyor. Yatak odasının duvarlarından, kapı ve pencerelerinden içeriye girerek rahatsızlık veren gürültüyü önlemek ise ses yalıtımını sağlayacak bazı çalışmaları gerekli kılıyor.

1. Yatak Odanızı Yeniden Düzenleyin

Yatak odanızı dışarıdan gelecek seslerin sizi en az rahatsız edeceği şekilde düzenlemeniz, evde yapılabilecek en zahmetsiz ses yalıtımını uygulaması olabilir. Bu aşamada ilk yapmanız gereken, yatağınızı seslerin geldiği noktadan en uzağa yerleştirmek. En çok dışarıdan gelen gürültüden rahatsız oluyorsanız, yatağınızı cephe duvarından ya da pencereden uzak bir noktada konumlandırmanız, seslerin size ulaşma seviyesini düşürecektir. Yine aynı şekilde yan komşunuzdan gelen seslerden uzaklaşmak için, yatağınızı yan dairenin duvarından mümkün olduğunca uzaklaştırmayı deneyebilirsiniz.

Yatak odası düzenlemesinde bir diğer önemli nokta, paylaşım duvarlarını gardırop, şifonyer gibi büyük ve kalın mobilyalarla kapatmak. Özellikle gardıropların bu konuda büyük bir yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. İçi dolu bir gardırop ortak paylaşım duvarı için harika bir yalıtım malzemesidir.

2. Zeminde Kalın ve Büyük Halılar Kullanın

Çok katlı binalarda üst katlardan gelen sesler kadar alttaki dairelerin sesleri de sizi rahatsız edebilir. Bunun önüne geçmek adına yatak odanızın zeminini büyük ve kalın halılarla kaplayabilirsiniz. Yalnızca odanın ortasında yer alan ufak halılar yerine duvardan duvara ulaşan halılar hatta halıfleksler, ses yalıtımı konusunda kullanışlı olabilirler.

3. Ses Geçirmeyen Perdelerden Yararlanın

Yalıtım perdesi olarak da bilinen kalın perdeler, pencerelerden gelen dış sesleri engellemek konusunda size yardımcı olacaktır. Ses yalıtımında kullanacağınız bu perdeler aynı zamanda ısı yalıtımında da işinize yarar. Ses geçirmeyen bu perdeleri kullanırken pencerelerin genişliğinden ve uzunluğundan en az yirmişer santimetre daha büyük olmasına dikkat etmenizde fayda var.

4. Duvarlara Halı veya Battaniye Asın

Duvar halıları görsel etkisinden dolayı zaman zaman ev dekorasyonunda tercih ediliyor. Özellikle bohem tarzı benimseyenlerin evlerinin düzenlenmesinde yer verdiği halılar, paylaşımlı duvarların ses yalıtımını gerçekleştirmek için de kullanılabilecek harika bir materyal. Örneğin yatak başlığınıza denk gelen duvara asacağınız bir halı, sizi dışardan ya da yan daireden gelecek seslerden koruyabilir. Üstelik bunu yaparken aynı zamanda dekoratif olarak da yaratıcı bir çalışma yapmış olursunuz. Ayrıca, retro ev dekorasyonu zevkinize uyacak renk ve desenlerde battaniyelerden de bu iş için yararlanabilirsiniz.

5. Yatak Odanızda Bolca Mobilya ve Yastık Bulundurun

Yatak odasında koltuk ve masa gibi ekstra mobilyalar bulundurmayı sevenler, bu yalıtım metodumuzdan hoşlanabilirler. Yatak odanıza duvarlarınızı boş bırakmayacak şekilde yerleştireceğiniz bir koltuk, üzerine bolca kırlent, büyük bir masa, yatak odanıza dışarıdan gelecek seslerden sizi koruyabilir.

6. Ses Geçirmeyen Boya Kullanın

Yatak odanızın duvarlarında kullanacağınız boyayı ses yalıtım özelliği olan boyalardan tercih ederseniz, duvardan süzülerek size ulaşan rahatsız edici sesleri azaltmış olursunuz. Tastamam bir çözüm sunmasa dahi, duvarlarınızın badana zamanı geldiğinde yalıtım boyalarından faydalanarak bu yöntemi test etmekte fayda var.

7. Gürültüyü Azaltan Duvar Kağıtları Deneyin

Duvarlarınızın ses geçirme özelliğini azaltan bir başka materyal de duvar kağıtları. Duvarlarınızda bir tabaka oluşturan duvar kağıtlarını ses yalıtım özelliği olan türden tercih etmeniz, rahatsızlık verici seslerin size ulaşmasını zorlaştıracak ve ses yalıtımı konusunda size yardımcı olacaktır.

8. Kitaplıklarınızı Yatak Odasına Yerleştirin

Özellikla arka kısmı kapalı olan kitaplıklar, duvara yaslandığında sesin içeriye geçişini önleyen bir set oluşturmada etkili olur. Rafları kitaplarla dolu bir kitaplık ise ses yalıtımı için eşsiz bir seçenek. Kitap okumayı seven ve yatak odasında bu güzel arkadaşlarına yer vermek isteyenlerin severek uygulayacağı bu yöntem, ses yalıtımının yanında görsel olarak da odanıza hareket katacak.

9. Pencerelerdeki Hava Boşluklarını Kapatın

Dışarıdaki gürültünün bir kısmı da pencerelerin kenarlarında yer alan boşluklardan içeriye sızar. Pencerelerin kenarlarındaki bu boşlukları ortadan kaldırdığınızda, sesin buralardan giriş yapma ihtimalini de ortadan kaldırmış olursunuz. Bu yöntem, kış aylarında soğuk havanın girişini önleyerek ısı yalıtımı konusunda da size yardım eder.

10. Kapının ve Kapı Kasasının Kenarlarında Bulunan Boşlukları Kapatın

Odanızın kapısının kenar boşluklarından içeriye giren seslerden rahatsız oluyorsanız, bu yöntem sizin için uygun olabilir. Özellikle öğrenci yurdu gibi toplu kalınan ve diğer odalardan fazlaca gürültü alan odalarda, oda kapısının kenarında kalan boşlukların yalıtım bantları ya da yapışkanlı sünger gibi yalıtım malzemeleri ile kapatılması, gürültü sorunlarının hafiflemesini sağlar. Ayrıca kapıdan gelen soğukları önleme konusunda da yardımcı olur. Yine kalabalık ailelerde de işe yarayabilecek bu uygulamada, kapı kasası ile duvar arasında kalan açıklıkları aynı malzemeler ile kapatmak ve ses girişini azaltmak mümkün.

11. Yalıtım Panellerinden Faydalanın

Yapıların ses ve ısı yalıtımında kullanılan akustik köpük paneller, yatak odanızın iç duvarlarında, pencerelerinde hatta tavanlarında kullandığınızda size ses yalıtımı konusunda yardımcı olur. Yapı marketlerden kolayca temin ederek uygulayabileceğiniz bu paneller, dışarıdan gelen seslerin içerideki etkisini azaltır ve iç alanda oluşacak yankıların önlenmesini sağlar.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »

Speed Perfect Ne Demek?

“Yeni nesil” olarak adlandırılan çamaşır makineleri, geliştirilen çeşitli programlar sayesinde klasik çamaşır yıkama programlarının daha hızlı ya da daha ekonomik bir yıkama gerçekleştirmesini sağlıyor. Çeşitli yönlerden iyileştirme sunan programların bir kısmı yıkama süresini uzatmasına rağmen enerji ve su tasarrufu sağlarken

İçeriğe Git »

Duvara Ayna Nasıl Yapıştırılır? | Kendin Yap!

Dışarıya çıkmak için hazırlandıktan sonra nasıl göründüğümüze son kez bakmak için kendimizi aynanın önünde buluruz. Diş fırçalama, yüz yıkama, makyaj ve temizlik gibi kişisel bakım rutinlerimiz sırasında da aynaya bakma ihtiyacı duyarız. Bunun için de banyomuzda ve evimizin çeşitli alanlarında

İçeriğe Git »

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Evimizi tamamen temizlesek de, bazen bir yerlerden kötü kokular alırız. Özellikle mutfakta buzdolabını açtığımızda yoğunlaşan bu kötü kokular, yeterince temizlenmemiş buzdolabının habercisidir. Bozulan yemekler, döküldüğünü fark etmediğimiz süt, meyve suyu gibi sıvılar, soğan ya da sarımsak gibi kokusu sinen gıdalar,

İçeriğe Git »

Koltuktan Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Temizlik için en gerekli madde olan su, bazı durumlarda temizliği yalnızca su ile mümkün olmayan lekelerin oluşumuna neden olabilir. Örneğin, paslanmış bir musluktan gelen su, pas mineralleri ile birleştiğinde zorlu bir leke olarak karşımıza çıkabilir. Musluk suyu içerisinde bulunan klor

İçeriğe Git »