Güzel Bir Ev

Mutfak Tezgahı Üzerinde Neler Olmalı?

En çok vakit harcadığımız mekanlardan birisi olan mutfak, ev düzenlemesi konusunda üzerinde en çok düşünülmesi gereken alanlardan biri. İyi organize edilmediği takdirde yemek hazırlamak ve yemek sonrası dağınıklığı toplamak zorlaşabileceği gibi, öte yandan eşyaları iyi düzenlenmiş bir mutfak, zaman kazanma açısından mükemmel bir şekilde yardımcı olabilir.

Mutfakta yer alan eşyaların en önemli özelliği faydalı ve kullanışlı olmasıdır. Özellikle yemek hazırlama sürecinde ihtiyaç duyulacak eşyaların kolay bulunabilecek bir şekilde konumlandırılması gerekir. Ancak yeterince geniş bir mutfağa sahip değilseniz muhtemelen mutfak tezgahınız da üzerini dilediğinizce doldurabileceğiniz ölçüde büyük olmayacaktır. Her şeye rağmen sizin zevkinize uyan ve aynı zamanda en kullanışlı mutfak tezgahı dizaynına ulaşmanızı sağlayan bazı ipuçları mevcut. Temel yemek pişirme araçlarının yanında hayatınızı kolaylaştıran yardımcı malzemeleri de uygun bir şekilde depoladığınızda, siz de hayalinizdeki şık ve pratik mutfak tezgahına ulaşabilirsiniz. İşte mutfak tezgahı üzerinde olması gereken malzemeler!

 1. Bulaşık rafı
 2. Bulaşık matı
 3. Bulaşık deterjanı ve sünger
 4. El sabunu
 5. Saklama kapları
 6. Kahve makinesi
 7. Elektrikli su ısıtıcı
 8. Mutfak seti
 9. Kağıt havlu
 10. Tuzluk ve karabiberlik
 11. Peçetelik
 12. Kolay pişiriciler (tost makinesi-airfryer vb.)

Mutfak Tezgahı Üzerinde Olması Gereken Malzemeler

Bazı eşyaları mutfak tezgahı üzerinde bulundurmanın asıl amacı, yemek yaparken onları aramakla vakit kaybetmemektir. Mutfak tezgahının büyüklüğüne ve ihtiyaç duyulma sıklıklarına bağlı olarak sayıları ve yerleri değişiklik gösterebilecek olan bu malzemeleri aşağıda sizler için değerlendirdik.

1. Bulaşık Rafı

Artık neredeyse tüm evler de bulaşık makinesi bulunuyor olsa da bazı mutfak eşyaları bulaşık makinesine sığmaz ya da özel yapıları gereği elde yıkanmaları gerekebilir. Bu durumda elde yıkanacak mutfak eşyalarının yerlerine kaldırılmadan önce süzülerek kuruması için kullanılan bulaşık rafları, tezgah üzerinde, lavabonun hemen yakınında yer alır. Elde yıkanan bulaşıklar bir süre burada kendiliğinden kurumaya bırakılır ya da yıkama işlemi bittiğinde havlu ile kurulanarak yerlerine kaldırılır.

2. Bulaşık Matı

Bulaşık matları genellikle iç yüzeyinde emici bir sünger bulunan, dış yüzeyi dayanıklı bir kumaşla kaplı olan ve elde yıkanan mutfak ürünlerinin üzerinde kurutulduğu mutfak eşyalarıdır. Mutfakta elde yıkama işlemi sonrası bulaşık rafı kullanmak istemeyenlerin tercih ettiği bu ürün, temizliğinin ve kullanılmadığı zamanlarda saklanmasının kolay olması bakımından sıklıkla tercih edilir.

3. Bulaşık Deterjanı ve Sünger

Makindede yıkanamayan bulaşıkların elde yıkanmasını sağlamak amacıyla kullanılan ve genelde sıvı formda olan bulaşık deterjanı ve yine bulaşıkları elde yıkarken kullanılan bulaşık süngeri, lavabonun ve mutfak musluğunun yakınında yer alır. Bazen bu ikiliye, zor lekeleri ovalamak için kullanılan bulaşık teli de eşlik edebilir.

4. El Sabunu

Yemek yaparken ya da mutfağı topladıktan sonra elleri yıkamak için mutfak tezgahı üzerinde bir el sabunu bulundurmak, el temizli için olmazsa olmazdır.

5. Saklama Kapları

Mutfakta en sık kullanılan ürünler arasında yer alan tuz, çay, şeker gibi malzemelerin elinizin altında bulunmasını ve aynı zamanda koruma altında kalmalarını sağlayan saklama kapları, mutfak dekorasyonunuza uygun renk ve şekillerde tercih ettiğinizde aynı zamanda hoş birer dekoratif obje olarak da değerlendirilebilir.

6. Kahve Makinesi

Gerçek bir kahve tutkunuysanız ve her gün mutlaka kahve tükettiğinizden eminseniz, kahve makinenizi tezgah üzerinde, elinizin altında bulundurmanız oldukça doğru olacaktır. Özellikle birkaç parçadan oluşan ve kullanmak için kurulumu zaman alan kahve makinelerini sürekli kaldırıp yeniden ortaya çıkarmak zor olacağı için kendisine tezgah üzerinde devamlı bir yer vermek işinizi kolaylaştıracaktır.

7. Elektrikli Su Isıtıcı

Yemek pişirirken çok sık ihtiyaç duyulan sıcak suyu kolayca temin etmenin yanı sıra çaycı olarak da kullanılabilen bu mutfak eşyası da yine pratik ve gerekli olduğu için mutfak tezgahı üzerinde bulunabilir.

8. Mutfak Seti

İçerisinde el blenderı, mikser, mutfak rondosu, meyve sıkacağı gibi birçok işlevsel parçayı barındıran ve mutfak seti olarak bilinen bu çok yönlü mutfak ürünleri de tezgah üzerinde yer alarak kullanım kolaylığı sunabilir.

9. Kağıt Havlu

Mutfakta hazırlanan yiyeceklerden ellere bulaşan yemek artıklarını ya da hazırlık aşamasında dokunulan malzemelerin ellerdeki kalıntılarını temizlemek için her seferinde elleri yıkama gerekliliğinden kurtaran, kurulama bezi olarak da kendisine başvurulan kağıt havlular da tezgah üzerinde yer alabilir. Ancak yine de israfın önüne geçmek adına bu ürünü dikkatli ve özenli kullanmakta fayda var.

10. Tuzluk ve Karabiberlik

Özellikle yemek yeme aktivitesini mutfakta gerçekleştiren ailelerin tezgah ya da mutfakta bulunan masa üzerinde bulundurduğu tuzluk ve karabiberlik, yemeklerde az bulundukları zaman eksikliği tamamlama açısından faydalı oluyor.

11. Peçetelik

Tuzluk ve karabiberlik gibi peçetelikler de mutfakta yemek yerken ya da yemek için başka bir odada masa hazırlarken kolay ulaşılabilir olması bakımından tezgah üzerinde bulundurulabilir.

12. Kolay Pişiriciler

Kahvaltılarda sıcak ekmek ya da tosttan vazgeçemeyenlerdenseniz, tost makinesi ya da ekmek kızartma makinesini tezgah üzerinde tutmak isteyebilirsiniz. Yine kolay ve az yağda pişen yemekler yapmayı mümkün kılan airfryer’lar ve lezzetli yemekleri yavaşça pişiren slow cooker'lar son dönemlerde mutfak tezgahları üzerinde sıkça yer alan eşyalar arasında bulunuyor. Yemekleri hızlıca ve kolayca ısıtmada kullanılan mikrodalga fırınlar da genellikle mutfak tezgahı üzerinde yer alıyor.

Mutfakta kullanılan ürünlerden genellikle pratiklik bekleniyor olsa da, mutfakta hoş görüntü yakalamak adına bazı dekoratif ürünler tezgah üzerinde yer alabilir. Çiçek saksısı, kahve köşesi için süslü bardaklar, biblolar ve belki çeşitli yemek kitapları ve ev-yaşam konulu dergiler de mutfak tezgahının bir köşesine iliştirilebilir.

Saydığımız tüm bu eşyalar mutfak tezgahı üzerinde yer alabilecek olsa da, yalın ve minimal yaşamdan yana iseniz mutfak tezgahının üzerini boş bırakmayı da tercih edebilirsiniz. Yine büyük bir mutfak ve çok sayıda dolaba sahipseniz, kullanmanız gereken ürünlerin birçoğunu dolaplarda saklayarak kendinize tezgah üzerinde daha geniş bir kullanım alanı oluşturabilirsiniz.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »

Speed Perfect Ne Demek?

“Yeni nesil” olarak adlandırılan çamaşır makineleri, geliştirilen çeşitli programlar sayesinde klasik çamaşır yıkama programlarının daha hızlı ya da daha ekonomik bir yıkama gerçekleştirmesini sağlıyor. Çeşitli yönlerden iyileştirme sunan programların bir kısmı yıkama süresini uzatmasına rağmen enerji ve su tasarrufu sağlarken

İçeriğe Git »

Duvara Ayna Nasıl Yapıştırılır? | Kendin Yap!

Dışarıya çıkmak için hazırlandıktan sonra nasıl göründüğümüze son kez bakmak için kendimizi aynanın önünde buluruz. Diş fırçalama, yüz yıkama, makyaj ve temizlik gibi kişisel bakım rutinlerimiz sırasında da aynaya bakma ihtiyacı duyarız. Bunun için de banyomuzda ve evimizin çeşitli alanlarında

İçeriğe Git »

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Evimizi tamamen temizlesek de, bazen bir yerlerden kötü kokular alırız. Özellikle mutfakta buzdolabını açtığımızda yoğunlaşan bu kötü kokular, yeterince temizlenmemiş buzdolabının habercisidir. Bozulan yemekler, döküldüğünü fark etmediğimiz süt, meyve suyu gibi sıvılar, soğan ya da sarımsak gibi kokusu sinen gıdalar,

İçeriğe Git »