Bulaşık Süngeri Çeşitleri

Mutfakların vazgeçilmez bir parçası olan ve tezgahların üzerinde kendisine sürekli yer bulan bulaşık süngerleri, en çok kullanılan temizlik gereçlerinden birisi. Hijyen ve işlevleri açısından belirli sıklıklarla değiştirilmesi gereken bulaşık süngerlerinin birçok çeşidi bulunuyor. Genellikle market alışverişlerinde satın alınırken üzerine çok düşünülmeyen ama birçok farklı özelliğe sahip çeşitleri bulunan bulaşık süngerleri hakkında bilgi sahibi olarak bir sonraki alışverişinizde daha doğru bir karar verebilirsiniz.

1. Sentetik Bulaşık Süngeri

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan sentetik bulaşık süngeri, polyester ve poliüretandan üretilir. Sentetik yapısından dolayı doğal bitki liflerinden elde edilen selülözik sünger ya da doğal sünger kadar çevre dostu olduğu söylenemez. Sentetik bulaşık süngeri diğer alternatiflerine göre en uygun fiyata sahip sünger çeşididir.

2. Selülozik Bulaşık Süngeri

Selülozik bulaşık süngeri, iyi bir emiciliğe sahiptir ve dayanıklıdır. Bitkisel bazlı liflerden üretilir. Doğal selülozik sünger, kendi ağırlığının 20 katına kadar su emebilir ve geniş gözeneklere sahiptir. Ayrıca bu sünger, doğal malzemelerden üretilmesi sebebiyle doğada rahatlıkla çözünebilir. Selülözik sünger, birçok farklı yüzeyde etkili bir temizlik sunabilir.

3. Sıkıştırılmış Selülozik Bulaşık Süngeri

Ülkemizde popüler olmayan bir sünger türüdür. Sıkıştırılmış selülozik sünger, yüksek basınç ve ısı yardımıyla selülözik süngerin sıkıştırılması ile elde edilir. Pop-up sünger olarak da bilinen bu bulaşık süngeri çeşidi su ile temas ettiği zaman sıkıştırılmadan önceki haline döner ve normal selülözik sünger haline gelir. Sıkıştırılmış selülözik süngerler genellikle diğer sünger çeşitlerine göre daha pahalıdır.

4. Mikrofiber Bulaşık Süngeri

Yapısı itibariyle sünger sınıfına girmese de mikrofiber bulaşık süngeri, son yıllarda ülkemizde popülerlik kazandı. Mikrofiber bulaşık süngeri, sentetik materyalden üretilir. Oldukça emicidir ve temizlenmesi kolaydır. Mikrofiber bulaşık süngeri ile teflon yüzeye sahip tava ve tencerelerinizi çizilme endişesi olmadan rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

5. Silikon Bulaşık Süngeri

Tükenmeyen sünger olarak da bilinen silikon bulaşık süngeri, yumuşak yapısı gereği temas ettiği yüzeylere zarar vermez. Kolay temizlenebilen ve koku oluşumunu engelleyen silikon bulaşık süngeri, birçok alanda rahatlıkla kullanılabilir. Bu mutfak gerecinin, sentetik bulaşık süngeri gibi içerdiği malzeme sebebiyle doğa dostu olmadığını belirtmekte fayda var.

6. Doğal Bulaşık Süngeri

Diğer sünger çeşitlerine göre daha pahalı olan ve çok yaygın olmayan doğal bulaşık süngeri, doğru kullanıldığı takdirde oldukça uzun ömürlüdür. Deniz ve okyanuslarda yaşayan bir canlı olan sünger, bulaşık yıkamanın yanı sıra evlerde birçok farklı alanda kullanılabilir. Doğal sünger satın almadan önce farklı sertlik derecelerine sahip olabileceklerini bilmekte fayda var.

7. Kabak Lifi Bulaşık Süngeri

Bir başka organik bulaşık süngeri çeşidi ise kabak lifinden elde edilen ve özellikle zorlu lekelerde etkili kabak lifi bulaşık süngeridir. Aşındırıcı etkiye sahip ama yüzeylere kolayca zarar vermeyen bu ürün, doğal olması sebebiyle atıksız bir yaşam için oldukça uygundur.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

İnternet Taşıma (2023)

Taşınmak için yeni bir ev bulmak, eşyaları toplayıp paketlemek ve nakliye işlemlerini halletmek kadar aboneliklerin iptali, yeni adrese taşınması ya da yeniden başlatılması da üzerinde durulması ve vakit ayrılması gereken işlemlerden. Doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerinde olduğu gibi, internet hizmeti

İçeriğe Git »

Akrilik Halı Nedir?

Sentetik bir madde olan akrilikten üretilen; sıvı geçirmeyen, neme ve ıslaklığa karşı dayanıklı halılara akrilik halı denir. Görünüş itibariyle yün halılara oldukça benzeyen bu halılar, özellikle 1950’li yıllardan itibaren evlerde ve çeşitli yaşam alanlarında yerini almıştır. Yüne göre oldukça düşük

İçeriğe Git »

Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

Soğuk kış günlerinde en iyi sıcaklığı sağlayan şişme montlar, her giyim tarzına eşlik ederek kışın en vazgeçilmez giyim ürünü olarak dolaplarda kendisine yer buluyor. Oldukça sık kullanılan bu kıyafet, doğal olarak çok sık kirleniyor ve zaman zaman temizlenmesi gerekiyor. Yapısı

İçeriğe Git »

Klozet Neden Su Kaçırır?

Evinizde bulunan klozet su kaçırıyorsa, bu aynı zamanda ıslak zemin ve alt komşunun tavanına verilmiş ciddi bir zarar anlamına gelebilir. Herhangi bir sızıntı fark ettiğiniz anda tamir için ilk olarak sorunun kaynağını bulmak gerekir. Bazen ustalık gerektiren bu rahatsız edici

İçeriğe Git »

Çelik Kapıdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Kış mevsimi yaklaşırken yaşam alanlarının verimli ısınması ve oluşan sıcaklık seviyelerinin korunması adına çeşitli önlemler alınır. Kapı ve pencerelerden girecek soğuk havanın önlenmesi, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkmasının önüne geçilmesi için buralardaki ısı yalıtımının da mutlaka gözden geçirilmesi gerekir. Gerek

İçeriğe Git »