Güzel Bir Ev

Bulaşık Süngeri Çeşitleri

Mutfakların vazgeçilmez bir parçası olan ve tezgahların üzerinde kendisine sürekli yer bulan bulaşık süngerleri, en çok kullanılan temizlik gereçlerinden birisi. Hijyen ve işlevleri açısından belirli sıklıklarla değiştirilmesi gereken bulaşık süngerlerinin birçok çeşidi bulunuyor. Genellikle market alışverişlerinde satın alınırken üzerine çok düşünülmeyen ama birçok farklı özelliğe sahip çeşitleri bulunan bulaşık süngerleri hakkında bilgi sahibi olarak bir sonraki alışverişinizde daha doğru bir karar verebilirsiniz.

1. Sentetik Bulaşık Süngeri

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan sentetik bulaşık süngeri, polyester ve poliüretandan üretilir. Sentetik yapısından dolayı doğal bitki liflerinden elde edilen selülözik sünger ya da doğal sünger kadar çevre dostu olduğu söylenemez. Sentetik bulaşık süngeri diğer alternatiflerine göre en uygun fiyata sahip sünger çeşididir.

2. Selülozik Bulaşık Süngeri

Selülozik bulaşık süngeri, iyi bir emiciliğe sahiptir ve dayanıklıdır. Bitkisel bazlı liflerden üretilir. Doğal selülozik sünger, kendi ağırlığının 20 katına kadar su emebilir ve geniş gözeneklere sahiptir. Ayrıca bu sünger, doğal malzemelerden üretilmesi sebebiyle doğada rahatlıkla çözünebilir. Selülözik sünger, birçok farklı yüzeyde etkili bir temizlik sunabilir.

3. Sıkıştırılmış Selülozik Bulaşık Süngeri

Ülkemizde popüler olmayan bir sünger türüdür. Sıkıştırılmış selülozik sünger, yüksek basınç ve ısı yardımıyla selülözik süngerin sıkıştırılması ile elde edilir. Pop-up sünger olarak da bilinen bu bulaşık süngeri çeşidi su ile temas ettiği zaman sıkıştırılmadan önceki haline döner ve normal selülözik sünger haline gelir. Sıkıştırılmış selülözik süngerler genellikle diğer sünger çeşitlerine göre daha pahalıdır.

4. Mikrofiber Bulaşık Süngeri

Yapısı itibariyle sünger sınıfına girmese de mikrofiber bulaşık süngeri, son yıllarda ülkemizde popülerlik kazandı. Mikrofiber bulaşık süngeri, sentetik materyalden üretilir. Oldukça emicidir ve temizlenmesi kolaydır. Mikrofiber bulaşık süngeri ile teflon yüzeye sahip tava ve tencerelerinizi çizilme endişesi olmadan rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

5. Silikon Bulaşık Süngeri

Tükenmeyen sünger olarak da bilinen silikon bulaşık süngeri, yumuşak yapısı gereği temas ettiği yüzeylere zarar vermez. Kolay temizlenebilen ve koku oluşumunu engelleyen silikon bulaşık süngeri, birçok alanda rahatlıkla kullanılabilir. Bu mutfak gerecinin, sentetik bulaşık süngeri gibi içerdiği malzeme sebebiyle doğa dostu olmadığını belirtmekte fayda var.

6. Doğal Bulaşık Süngeri

Diğer sünger çeşitlerine göre daha pahalı olan ve çok yaygın olmayan doğal bulaşık süngeri, doğru kullanıldığı takdirde oldukça uzun ömürlüdür. Deniz ve okyanuslarda yaşayan bir canlı olan sünger, bulaşık yıkamanın yanı sıra evlerde birçok farklı alanda kullanılabilir. Doğal sünger satın almadan önce farklı sertlik derecelerine sahip olabileceklerini bilmekte fayda var.

7. Kabak Lifi Bulaşık Süngeri

Bir başka organik bulaşık süngeri çeşidi ise kabak lifinden elde edilen ve özellikle zorlu lekelerde etkili kabak lifi bulaşık süngeridir. Aşındırıcı etkiye sahip ama yüzeylere kolayca zarar vermeyen bu ürün, doğal olması sebebiyle atıksız bir yaşam için oldukça uygundur.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »

Speed Perfect Ne Demek?

“Yeni nesil” olarak adlandırılan çamaşır makineleri, geliştirilen çeşitli programlar sayesinde klasik çamaşır yıkama programlarının daha hızlı ya da daha ekonomik bir yıkama gerçekleştirmesini sağlıyor. Çeşitli yönlerden iyileştirme sunan programların bir kısmı yıkama süresini uzatmasına rağmen enerji ve su tasarrufu sağlarken

İçeriğe Git »

Duvara Ayna Nasıl Yapıştırılır? | Kendin Yap!

Dışarıya çıkmak için hazırlandıktan sonra nasıl göründüğümüze son kez bakmak için kendimizi aynanın önünde buluruz. Diş fırçalama, yüz yıkama, makyaj ve temizlik gibi kişisel bakım rutinlerimiz sırasında da aynaya bakma ihtiyacı duyarız. Bunun için de banyomuzda ve evimizin çeşitli alanlarında

İçeriğe Git »

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Evimizi tamamen temizlesek de, bazen bir yerlerden kötü kokular alırız. Özellikle mutfakta buzdolabını açtığımızda yoğunlaşan bu kötü kokular, yeterince temizlenmemiş buzdolabının habercisidir. Bozulan yemekler, döküldüğünü fark etmediğimiz süt, meyve suyu gibi sıvılar, soğan ya da sarımsak gibi kokusu sinen gıdalar,

İçeriğe Git »