Kahve Makinesi Cezvesi Nasıl Temizlenir?

Yemeklerin ardından içildiğinde vücuda çöken ağırlık hissini ortadan kaldıran ve yorgunluk hissini yok ettiğine inanılan Türk kahvesi, koyu sohbetlere eşlik eden, iletişimi kuvvetlendiren bir kahve türü olarak çokça sevilir. Üzeri bol köpüklü olduğunda makbul sayılan bu kahveyi pişirmenin çeşitli teknikleri bulunuyor olsa da kullanılan kahvenin markası, türü, öğütülme şekli gibi faktörler kahvenin köpüğünü ve lezzetini etkiler. Birçok evde yer alan kahve makineleri de bu sevilen içeceğin hızlı ve bol köpüklü olarak pişirilebilmesini sağlaması açısından yaygın olarak kullanılır.

Geleneksel içeceklerimiz arasında bulunan Türk kahvesini pişirmek için kullanılan makinelerin uzun ömürlü olması ve verimli kullanılabilmesi için güzel bir şekilde temizlenerek muhafaza edilmesi gerekir. Kahve pişirmede en iyi sonuçları alabilmek için kahve makinesini temizlemede uygulanabilecek çeşitli adımlar bulunur. Bu adımları sizler için aşağıda sıralıyoruz:

  1. Kahve makinesini satın aldığınızda ilk kullanımdan önce mutlaka ılık su ve bulaşık deterjanı ile yıkayın. Henüz hiç kullanılmadığı için herhangi bir lekesi olmayacağından bu işlem oldukça kısa sürecektir.
  2. Kullanılmış kahve makinesinin cezve kısmını her kullanımdan sonra yıkayın, makine kısmını ise nemli bir bezle silmeniz yeterli olacaktır.
  3. Makinenin cezvesinde kalan kahve kalıntılarını çöp kutusuna boşaltarak cezvenin içine yapışmış durumda olan kahve taneciklerini su ile akıtın.
  4. Daha sonra su ve sıvı bulaşık deterjanı ile köpüklediğiniz cezvenizi bol su ile durulayın ve mutfak tezgahının üzerinde bulunan bulaşık rafı ya da bulaşık matı üzerine ters çevirerek kurumaya bırakın. Dilerseniz bu süreci hızlandırmak için kurulama bezi de kullanabilirsiniz.
  5. Her kullanım sonrası temizliyor olsanız bile kahve makinesinin cezve kısmında çeşitli lekeler oluşmuş olabilir. Bu lekeleri temizlemek için makinenizin cezvesine yaklaşık bir kahve fincanı sirke ve dilediğiniz kadar su koyarak kahve pişirir gibi makinenizi çalıştırın. İyice kaynayan sirkeli su cezvenin içindeyken bulaşık süngerinin yumuşak tarafı ile cezvenizi iyice ovalayın. Bu işlem sonrasında bir kez de bulaşık deterjanı ile yıkadıktan sonra kahve makinesinin cezvesini kurumaya birakabilirsiniz.
  6. İyice duruladığınızdan emin olduğunuz halde makinenizin cezvesinde sirke kokusu hissederseniz yalnızca su ile çalıştırarak suyun cezvede kaynamasına izin verin. Gerekirse bu işlemi tekrarlayarak sirke kokusunu giderebilirsiniz.
  7. Sirkeli su ile nemlendirdiğiniz bir bez yardımıyla makinenizin diğer bölümlerini de silerek tüm lekelerin çıktığından emin olun, ardından bir kurulama bezi ile kurutarak makinenizi yeniden kullanıma hazır hale getirin.
  8. Toplamda 10 – 15 dakikanızı alacak olan bu işlemleri gerçekleştirirken kahve makinesinin cezvesini ovma teli ve bulaşık süngerinin sert yüzeyi gibi aşındırıcı ürünleri temas ettirmemeye özen gösterin. İç kaplaması metal olan bu ürünü çizilmelere karşı korumak için alabileceğiniz bu önlemin yanı sıra, paslanmasını önlemek adına da makinenizin cezvesini daima kuru bıraktığınızdan emin olun.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

İnternet Taşıma (2023)

Taşınmak için yeni bir ev bulmak, eşyaları toplayıp paketlemek ve nakliye işlemlerini halletmek kadar aboneliklerin iptali, yeni adrese taşınması ya da yeniden başlatılması da üzerinde durulması ve vakit ayrılması gereken işlemlerden. Doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerinde olduğu gibi, internet hizmeti

İçeriğe Git »

Akrilik Halı Nedir?

Sentetik bir madde olan akrilikten üretilen; sıvı geçirmeyen, neme ve ıslaklığa karşı dayanıklı halılara akrilik halı denir. Görünüş itibariyle yün halılara oldukça benzeyen bu halılar, özellikle 1950’li yıllardan itibaren evlerde ve çeşitli yaşam alanlarında yerini almıştır. Yüne göre oldukça düşük

İçeriğe Git »

Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

Soğuk kış günlerinde en iyi sıcaklığı sağlayan şişme montlar, her giyim tarzına eşlik ederek kışın en vazgeçilmez giyim ürünü olarak dolaplarda kendisine yer buluyor. Oldukça sık kullanılan bu kıyafet, doğal olarak çok sık kirleniyor ve zaman zaman temizlenmesi gerekiyor. Yapısı

İçeriğe Git »

Klozet Neden Su Kaçırır?

Evinizde bulunan klozet su kaçırıyorsa, bu aynı zamanda ıslak zemin ve alt komşunun tavanına verilmiş ciddi bir zarar anlamına gelebilir. Herhangi bir sızıntı fark ettiğiniz anda tamir için ilk olarak sorunun kaynağını bulmak gerekir. Bazen ustalık gerektiren bu rahatsız edici

İçeriğe Git »

Çelik Kapıdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Kış mevsimi yaklaşırken yaşam alanlarının verimli ısınması ve oluşan sıcaklık seviyelerinin korunması adına çeşitli önlemler alınır. Kapı ve pencerelerden girecek soğuk havanın önlenmesi, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkmasının önüne geçilmesi için buralardaki ısı yalıtımının da mutlaka gözden geçirilmesi gerekir. Gerek

İçeriğe Git »