Güzel Bir Ev

Kahve Makinesi Cezvesi Nasıl Temizlenir?

Yemeklerin ardından içildiğinde vücuda çöken ağırlık hissini ortadan kaldıran ve yorgunluk hissini yok ettiğine inanılan Türk kahvesi, koyu sohbetlere eşlik eden, iletişimi kuvvetlendiren bir kahve türü olarak çokça sevilir. Üzeri bol köpüklü olduğunda makbul sayılan bu kahveyi pişirmenin çeşitli teknikleri bulunuyor olsa da kullanılan kahvenin markası, türü, öğütülme şekli gibi faktörler kahvenin köpüğünü ve lezzetini etkiler. Birçok evde yer alan kahve makineleri de bu sevilen içeceğin hızlı ve bol köpüklü olarak pişirilebilmesini sağlaması açısından yaygın olarak kullanılır.

Geleneksel içeceklerimiz arasında bulunan Türk kahvesini pişirmek için kullanılan makinelerin uzun ömürlü olması ve verimli kullanılabilmesi için güzel bir şekilde temizlenerek muhafaza edilmesi gerekir. Kahve pişirmede en iyi sonuçları alabilmek için kahve makinesini temizlemede uygulanabilecek çeşitli adımlar bulunur. Bu adımları sizler için aşağıda sıralıyoruz:

  1. Kahve makinesini satın aldığınızda ilk kullanımdan önce mutlaka ılık su ve bulaşık deterjanı ile yıkayın. Henüz hiç kullanılmadığı için herhangi bir lekesi olmayacağından bu işlem oldukça kısa sürecektir.
  2. Kullanılmış kahve makinesinin cezve kısmını her kullanımdan sonra yıkayın, makine kısmını ise nemli bir bezle silmeniz yeterli olacaktır.
  3. Makinenin cezvesinde kalan kahve kalıntılarını çöp kutusuna boşaltarak cezvenin içine yapışmış durumda olan kahve taneciklerini su ile akıtın.
  4. Daha sonra su ve sıvı bulaşık deterjanı ile köpüklediğiniz cezvenizi bol su ile durulayın ve mutfak tezgahının üzerinde bulunan bulaşık rafı ya da bulaşık matı üzerine ters çevirerek kurumaya bırakın. Dilerseniz bu süreci hızlandırmak için kurulama bezi de kullanabilirsiniz.
  5. Her kullanım sonrası temizliyor olsanız bile kahve makinesinin cezve kısmında çeşitli lekeler oluşmuş olabilir. Bu lekeleri temizlemek için makinenizin cezvesine yaklaşık bir kahve fincanı sirke ve dilediğiniz kadar su koyarak kahve pişirir gibi makinenizi çalıştırın. İyice kaynayan sirkeli su cezvenin içindeyken bulaşık süngerinin yumuşak tarafı ile cezvenizi iyice ovalayın. Bu işlem sonrasında bir kez de bulaşık deterjanı ile yıkadıktan sonra kahve makinesinin cezvesini kurumaya birakabilirsiniz.
  6. İyice duruladığınızdan emin olduğunuz halde makinenizin cezvesinde sirke kokusu hissederseniz yalnızca su ile çalıştırarak suyun cezvede kaynamasına izin verin. Gerekirse bu işlemi tekrarlayarak sirke kokusunu giderebilirsiniz.
  7. Sirkeli su ile nemlendirdiğiniz bir bez yardımıyla makinenizin diğer bölümlerini de silerek tüm lekelerin çıktığından emin olun, ardından bir kurulama bezi ile kurutarak makinenizi yeniden kullanıma hazır hale getirin.
  8. Toplamda 10 – 15 dakikanızı alacak olan bu işlemleri gerçekleştirirken kahve makinesinin cezvesini ovma teli ve bulaşık süngerinin sert yüzeyi gibi aşındırıcı ürünleri temas ettirmemeye özen gösterin. İç kaplaması metal olan bu ürünü çizilmelere karşı korumak için alabileceğiniz bu önlemin yanı sıra, paslanmasını önlemek adına da makinenizin cezvesini daima kuru bıraktığınızdan emin olun.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »

Speed Perfect Ne Demek?

“Yeni nesil” olarak adlandırılan çamaşır makineleri, geliştirilen çeşitli programlar sayesinde klasik çamaşır yıkama programlarının daha hızlı ya da daha ekonomik bir yıkama gerçekleştirmesini sağlıyor. Çeşitli yönlerden iyileştirme sunan programların bir kısmı yıkama süresini uzatmasına rağmen enerji ve su tasarrufu sağlarken

İçeriğe Git »

Duvara Ayna Nasıl Yapıştırılır? | Kendin Yap!

Dışarıya çıkmak için hazırlandıktan sonra nasıl göründüğümüze son kez bakmak için kendimizi aynanın önünde buluruz. Diş fırçalama, yüz yıkama, makyaj ve temizlik gibi kişisel bakım rutinlerimiz sırasında da aynaya bakma ihtiyacı duyarız. Bunun için de banyomuzda ve evimizin çeşitli alanlarında

İçeriğe Git »

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Evimizi tamamen temizlesek de, bazen bir yerlerden kötü kokular alırız. Özellikle mutfakta buzdolabını açtığımızda yoğunlaşan bu kötü kokular, yeterince temizlenmemiş buzdolabının habercisidir. Bozulan yemekler, döküldüğünü fark etmediğimiz süt, meyve suyu gibi sıvılar, soğan ya da sarımsak gibi kokusu sinen gıdalar,

İçeriğe Git »