Güzel Bir Ev

Sütun Kaktüs Çeşitleri

Sütun kaktüs, boyuna uzayan ve silindirik görünüme sahip kaktüs tiplerine verilen genel bir isimdir. Sütun kaktüsler farklı boyut ve şekillerde olabilir. Kaktüs bitkisi, normal şartlarda hızlı bir şekilde ve boyuna uzamasıyla bilinen bir bitki türü değildir. Sahip olduğu bazı özelliklerle diğer kaktüslerden ayrılan sütun kaktüslerin bazı alt türleri ise yıllar içinde on metreden fazla uzunluğa dahi ulaşabilir. Kuzey ve Güney Amerika kıtalarında yaygın olarak bulunan sütun kaktüslerin bazı türleri şunlardır:

1. Cleistocactus Straussi (Gümüş Meşale)

İnce, beyaz ve birden fazla gövdenin beraber bulunabildiği bu kaktüs türü yılda birkaç defa pembe-kırmızı renkte çiçek verir. Ülkemizde satın alabileceğiniz bir sütun kaktüs türüdür. Soğuğa dayanıklı olmasıyla beraber -5C° altındaki sıcaklıklarda korunma altına alınması iyi olacaktır. Dayanıklı ve bakımı kolay bir kaktüs türüdür.

2. Carnegiea Gigantea (Saguaro)

Vahşi batı filmlerinden hatırlayacağınız Saguaro kaktüsünün doğal yaşam alanı merkez ve güney Arizona’dır. Büyüme hızı çok yüksek olmasa da boyu yıllar içerisinde 12 metreyi aşabilir. 150 yıldan fazla yaşam süresiyle çöl ikliminde yaşayan hayvanların ve insanların faydalanabileceği yiyecekleri sağlar. Amerika Birleşik Devletleri’nin Arizona eyaletinde koruma altında olan bu türü, kendi bahçenizde yetiştirseniz bile kesmek için tarım bakanlığına haber vermeniz gerekir.

3. Echinopsis Terscheckii

Arjantin Saguaro kaktüsü olarak da bilinen bu tür, Carnegiea Gigantea’ya (Saguaro) göre daha hızlı uzar ve soğuk havalara daha dayanıklıdır. Bu kaktüsün ağırlığı hızla arttığı için yerini değiştirmek çok kolay olmayacaktır. Zamanla büyüyecek dalları da hesaba katınca geniş bir alana dikmek uygun olacaktır.

4. Echinopsis Pachanoi (San Pedro)

Ana gövdesi ince olan bu kaktüs, soğuk havalara dayanıklıdır. Çoğaltmak için uzayıp düşen ya da kesilen dallardan faydalanılabilir. Bulunduğu iklim ve coğrafyaya göre yılda 50 santimetreden 1 metreye kadar uzayabilir. Bulunduğu alan için fazla uzayan bu kaktüs istenilen boya göre budanabilir.

5. Cereus Hildmannianus

Güney Amerika yerlisi bir kaktüs türüdür. 10 metreden fazla uzayabilir. Olgunlaştığında kırmızı meyveler veren büyük beyaz çiçeklere sahiptir. Büyüme döneminde bolca su gerekirken, dinlenme döneminde az miktarda suya ihtiyaç duyar. Saguaro gibi erken dönemde gölgede bulunmak, büyüyünce bol miktarda güneşe maruz kalmak ister.

6. Pilosocereus Azureus (Mavi Meşale)

Mavi meşale kaktüsü olarak da adlandırılır. Yılda 30-45 santimetre kadar uzarken çiçekleri gövdesinin alt ve orta kısmından verir. Büyüme döneminde günlük 12 saat kadar direk güneşe maruz bırakılmalıdır. Toprağı kuru haline gelince, yaklaşık haftada 1 defa sulanmalıdır.

7. Myrtillocactus Geometrizans

Orta ve Kuzey Meksika’ya ait bu kaktüs türünün bakımı oldukça kolaydır. Yazın yaklaşık iki haftada bir kış aylarında ise ayda bir su verilmesi yeterli olacaktır. Dalları 10 santimetreye ulaştığında ise keserek çoğaltabilirsiniz. Bu kaktüs, yaklaşık 60 santimetre boya ulaştığında açık sarı çiçekler verir.

8. Pachycereus Schottii F. Monstrosus (Totem Direği)

Dikensiz bir kaktüs türü olan bu bitki farklı büyüme şekillerine sahiptir. Bazen dikey bir şekilde büyürken bazen dal budak salarak daha yatay doğrultuda uzar. Genellikle 1-2 metre civarında boya sahip olsalar da ömürlerinin sonuna doğru 4 metreye yaklaşabilirler. Totem kaktüsü bahar sonunda açık pembe bir çiçek açar. Daha sonra kırmızı yumurta şeklinde bir meyve verir. Çoğaltmanın kolay olması ve farklı şeklinden dolayı peyzaja otantik bir görünüm kazandırır.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »

Speed Perfect Ne Demek?

“Yeni nesil” olarak adlandırılan çamaşır makineleri, geliştirilen çeşitli programlar sayesinde klasik çamaşır yıkama programlarının daha hızlı ya da daha ekonomik bir yıkama gerçekleştirmesini sağlıyor. Çeşitli yönlerden iyileştirme sunan programların bir kısmı yıkama süresini uzatmasına rağmen enerji ve su tasarrufu sağlarken

İçeriğe Git »

Duvara Ayna Nasıl Yapıştırılır? | Kendin Yap!

Dışarıya çıkmak için hazırlandıktan sonra nasıl göründüğümüze son kez bakmak için kendimizi aynanın önünde buluruz. Diş fırçalama, yüz yıkama, makyaj ve temizlik gibi kişisel bakım rutinlerimiz sırasında da aynaya bakma ihtiyacı duyarız. Bunun için de banyomuzda ve evimizin çeşitli alanlarında

İçeriğe Git »

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Evimizi tamamen temizlesek de, bazen bir yerlerden kötü kokular alırız. Özellikle mutfakta buzdolabını açtığımızda yoğunlaşan bu kötü kokular, yeterince temizlenmemiş buzdolabının habercisidir. Bozulan yemekler, döküldüğünü fark etmediğimiz süt, meyve suyu gibi sıvılar, soğan ya da sarımsak gibi kokusu sinen gıdalar,

İçeriğe Git »