Güzel Bir Ev

Hava Temizleyici Ne İşe Yarar?

Hava kirliliğinin giderek artması ve içerideki havanın dışarıdaki temiz havadan daha kirli olduğu gerçeği, kapalı alanlardaki havayı kolay bir şekilde temizleme ihtiyacını beraberinde getiriyor. Doğal havalandırma yöntemiyle havanın temizlenmesinin mümkün olmadığı yapılarda hava temizleyiciler çokça tercih ediliyor. Özellikle antiviral hava temizleme cihazlarının, kişi sayısının fazla olduğu alanlarda bulunan havayı temizlemenin yanında bulaşıcı hastalıkların önüne geçmesi açısından da oldukça faydalı ürünler olduğu söylenebilir.

Hava temizleyiciler, havayı kirli yapan alerjen, toz ve toksin gibi partikülleri arındırarak havayı steril hale getirmek için kullanılan cihazlardır. Sürekli ve düzenli kullanımda etkili sonuçları gözlemlenen hava temizleyicilerin en bilinen faydası, özellikle solunum yolu hassasiyeti ve rahatsızlığı yaşayan kullanıcıların daha temiz bir hava solumalarını sağlamasıdır. Kısa süreli kullanımlarda bile belirli rahatsızlıkların tedavisine yardımcı olan hava temizleme cihazları, rutin kullanımlar sayesinde çeşitli rahatsızlıkların önüne geçme konusunda da büyük ölçüde etkili olur.

1. Astım Ve Alerji Belirtilerini Hafifleterek Daha Rahat Solunum Sağlar

Özellikle son zamanlarda giderek yaygınlaşan astım rahatsızlığına sahip olanlar, kapalı mekanlarda bulunan hava kirleticilerden yoğun bir şekilde etkilenerek nefes almada güçlük yaşarlar. Yine solunum yollarında alerjik reaksiyonlar gösteren kişiler de havada bulunan yabancı maddeleri nefes yoluyla aldıklarında bunlardan kolayca etkilenirler. Astım hastalarının ve alerjik belirtileri olan kişilerin rahat solunum yapmasını engelleyen en önemli hava kirleticiler ise toz akarları, polenler ve evcil hayvanların döktüğü tüylerdir.

Evcil hayvanların kaşınma sırasında dökülen tüylerinin yanında havada doğal olarak bulunan polenler açık pencerelerden içeriye girerler. Yine nemli ortamlarda gelişen toz akarları da bilinen en yaygın iç mekan alerjenlerinden. İçerideki havanın yeterince temiz olmaması, özellikle toz akarlarının üremesi ve çoğalması için gereken nemli ortamın oluşmasına sebep olur. Yaygın olarak nevresimlerde bulunan ve ölü deri hücreleriyle beslenen bu akarlar, halı ve mobilyalarda da kendilerine yerleşmek için alan oluştururlar.

Yatak, halı ve mobilyaların temizlenmesiyle akarlar büyük oranda temizlenmiş olsa da, havada asılı kalan akarları temizlemenin çok mümkün olmadığını unutmamak gerekir. Havaya karışan akarları temizlemenin en etkili yolu hava temizleyicilerden faydalanmaktır. Özellikle HEPA filtre özelliği olan hava temizleyiciler, evcil hayvan tüyleri yanında, gözle görülemeyen bu akarların da hapsolmasını ve havanın temizlenmesini sağlarlar. Etkili bir hava temizleyici, havada bulunan en küçük patojenleri bile yakalayıp hapsederek düzenli ve sürekli kullanımda astım ve alerji nedeniyle ortaya çıkan nefes alma zorluklarını azaltarak daha kaliteli bir solunum sağlar.

2. Uyku Kalitesini Artırır

Havada bulunan bakteri ve mantarlar, toz akarları gibi alerjen maddeler, alerjiyi veya saman nezlesini tetikleyerek burun akıntısına neden olur. Haftalarca sürebilen bu akıntılara ek olarak sürekli hapşırma, öksürme, boğazdaki ağrı sebebiyle uyku kalitesi azalır. Yeterince uyuyamama sonucunda ertesi gün içerisindeki verimlilik düşer, gün boyunca halsizlik ve uyuşukluk kaçınılmaz olur.

Uykunun yeterince dinlenmenin yanı sıra beden sağlığı ve küçük çocukların büyümesi açısından etkisi ve gerekliliği düşünüldüğünde, temiz bir hava soluyarak rahat bir uyku çekmek hava temizleyicilerin dinlenme ve büyüme üzerindeki faydalarından bir tanesi.

3. İç Mekanlardaki Zararlı Kimyasalları Yok Eder

Evlerin yakın çevresinde motorlu araç kullanımına bağlı oluşan nitrojen dioksit ve karbonmonoksit gibi zararlı gazlar, pencereler yoluyla içeriye girebilir ve demans ve Alzheimer hastalığını tetiklemenin yanında çeşitli sağlık problemlerine sebep olabilir. Ayrıca temizlikte kullanılan ürünlerin içerdiği amonyak, klor ve ftalat gibi kimyasallar da seyrek kullanımda zararsız gibi görünse de sık kullanımda kanser, tümör, kardiyovasküler veya nörolojik bozukluklar gibi ciddi sağlık sorunlarının önünü açabilir.

Özellikle karbon filtreleme özelliği olan hava temizleyiciler, kimyasalları hapsederek temiz havayı odaya geri verir ve bu tür hastalıkların önüne geçmede oldukça etkilidir.

4. Kötü Kokuları Ortadan Kaldırır

Evde veya çeşitli kapalı alanlarda bulunan kötü kokular, burada geçirilen zamanı kötü etkileyebilir. Özellikle AVM’lerin yemek katlarında doğal havalandırma yapmanın mümkün olmaması, nefes darlığı, mide bulantısı ve zihin bulanıklığına yol açarak odaklanmanın önüne geçer ve buralarda geçirilen zamanın verimliliğini düşürebilir.

Gazları ve partikülleri tutmada etkili olan karbon filtreli hava temizleyiciler, uçucu organik bileşen denen ve oda sıcaklığında bozularak kötü kokuya sebep olan kimyasalların olumsuz etkisini ortadan kaldırır. Mobilya boyalarında veya oda spreylerinde yoğun olan bu tür kimyasalların yanında, dışardan gelen gaz ve benzin kokusu, evde pişen yemeklerin kokusu ve sigara dumanı da yine hava temizleyiciler tarafından etkisiz hale getirilerek iç mekanların havasının ve kokusunun iyileştirilmesini sağlar.

5. Havadan Bulaşan Hastalıkların Bulaşma Riskini Azaltır

Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklar, hastalık virüs ve bakterilerinin içerisine yayıldığı havanın başkaları tarafından solunmasıyla kolayca bulaşır. Evdeki üyelerden biri grip olduğunda diğer aile bireylerine hastalığın bulaşmaması neredeyse imkansızdır. Bu tür hastalıkların kolayca bulaşmasını önlemenin yolu, havada asılı kalan ve bu hastalıklara neden olan taneciklerin ortadan kaldırılmasıdır.

Özellikle HEPA filtreli hava temizleyiciler, havada bulunan bu bakteri ve virüsleri yakalar ve hapseder. Hastalıklara neden olan bu küçük taneciklerin ortadan kaldırılması, hastalıklardan korunmak için atılacak en büyük adım olacaktır. Böylece diğer aile bireyleri ve özellikle bağışıklığı daha zayıf olan çocuklar ve yaşlılar için güvenli bir ortam sağlamak mümkün olur.

6. Zararlı Radon Gazını Ortadan Kaldırır

Radon; toprak, taş veya granit gibi yapı malzemelerinden yayılan renksiz ve kokusuz ancak sağlık açısından oldukça olumsuz etkileri olan bir gazdır. Bu yapı malzemelerinde bulunan uranyum ve benzeri radyoaktif elementler parçalanarak radon gazının oluşmasına sebep olur. Binaların zemininde, duvarlarında veya sıvalarında ortaya çıkan çatlaklar zamanla kanserojen radon gazının ortama sızmasına sebep olur.

Gözle görülemeyen ve kokusu da olmayan bu gazın ortamda bulunup bulunmadığını fark etmek neredeyse imkansızdır. Radon gazının tehlikesi ve özellikle akciğerler üzerindeki olumsuz etkisi göz önünde bulundurulduğunda, binada çatlaklar mevcut ise olası radon gazı riskinin önüne geçmek adına hava temizleyici kullanmakta fayda var. HEPA filtreli ve aktif karbon filtreli hava temizleyiciler, tehlikeli radon gazını yakalayarak hapsedecek ve etkisiz hale getirecektir.

7. Tehlikeli Asbest Partiküllerini Yok Eder

Özellikle 1940 ve 1960’lı yıllar arasında inşa edilmiş olan yapıların çatı kaplamaları ile yalıtım borularında yaygın olarak kullanılan asbest, çimento, iç ve dış cephe boyaları, sac, boru gibi inşaat endüstrisi malzemelerinde yer alan beyaz toprak olarak da bilinen lifli yapıda bir mineraldir. Havaya saçıldığında solunum yoluyla vücuda alınan asbest lifleri, akciğer kanseri başta olmak üzere çeşitli solunum yolları hastalıklarını tetikler ve riski artırır.

Özellikle kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmek üzere yıkımı gerçekleştirilen veya tadilat yapılan eski binalardaki yapı çalışmalarında, bu tehlikeli parçacıkları etkisiz hale getirecek kuvvetli hava temizleyicilere ihtiyaç vardır. HEPA filtreli hava temizleyiciler, asbest parçacıklarını yakalayarak hapseder ve zararlı etkilerini yok eder.

8. Yaşam Kalitesini Artırır

Hava temizleyiciler, temiz hava solumanın yanında çeşitli bakteri ve virüsleri ve havada asılı kalan zararlı lifleri hapsederek alınan nefesin kalitesini artırır. Sağlıklı soluma, vücuda yeterli ve kaliteli oksijen alınması sayesinde yaşam için gerekli enerjinin sağlanmasını ve zihinsel ve psikolojik olarak da iyi hissetmeyi sağlar. Bedensel ve ruhsal açıdan iyi ve sağlıklı hisseden bireylerin yaşamsal faaliyetleri ve günlük rutinleri de daha kaliteli hale gelecektir.

9. Doğadaki Hava Kirliliğinin Azaltılmasına Katkı Sağlar

İç mekanlardaki havanın dışarıdaki havayla sürekli yer değiştirdiği düşünüldüğünde, hava temizleyiciler sayesinde dışarıdan gelen kirli hava içeride temizlenerek dışarıya tekrar salındığında eskisinden daha temiz bir halde olacaktır. Böylece hava temizleyiciler doğadaki havanın temizlenmesi adına küçük ama etkili bir adım atma görevi üstlenmiş olurlar.

Hava Temizleyici Nasıl Çalışır?

Ortamda bulunan havayı steril hale getirmek üzere tasarlanan tüm hava temizleyiciler aynı mantıkla çalışır. Hava temizleyiciler, havanın içinde bulunan her türlü toz, toksin, alerjen ve diğer tüm partikülleri alıp havayı temizler ve bu temiz havayı ortama geri verir.

Hava temizleyicilerin hangi partikülleri temizleyeceği, kullanılan hava temizleme ürününün türüne göre değişiklik gösterir. HEPA filtreli veya karbon filtreli olan hava temizleyiciler zararlı partikülleri ortadan kaldırırken, aynı zamanda zararlı olmayan taneciklerin de temizlenmesine yardımcı olurlar.

Hava temizleyiciler içerideki havaya parçacıklar ekleyen uçucu yağ difüzörlerinin ve nemlendiricilerin tam tersi hareket ederler. Tek başına parçacıkları temizleyen filtrelerin bu işlevine ek olarak aynı zamanda yakaladığı parçacıkları sterilize eden hava temizleyiciler, her ne kadar yüksek etkinlik gösterse de tek başına tüm iç havayı tamamen temiz hale getiremeyebilir. Havada asılı duran partiküllerin zamanla halı, duvar ve mobilyalara oturarak sert bir tabaka halinde kalabileceğini unutmamak gerekir. Bu da demek oluyor ki hava temizleyicinin etkili sonuç verebilmesi için diğer yüzeylerde oluşan kirlenmeleri ve gözle görülemeyecek oluşumları sık sık temizleyerek ortadan kaldırmak, içerideki havanın temizliği için de önemli ve gereklidir.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

HOST İstanbul 2024 Kapılarını Ziyaretçilere Açtı

17. Uluslararası Türkiye Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı HOST İstanbul, 15 Şubat Perşembe günü kapılarını ziyaretçilere açtı. 15-18 Şubat 2024 tarihleri arasında Büyükçekmece’de bulunan TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirilecek etkinlikte firmalar elektrikli ev aletlerinden bahçe aksesuarlarına, mutfak eşyalarından dekoratif

İçeriğe Git »

Kärcher Satış Noktaları İstanbul

1935 yılında Almanya’nın Stuttgart şehrinde Alfred Kärcher tarafından kurulan Kärcher, ülkemizde basınçlı yıkama makineleri ve buharlı temizlik ürünleri ile beğeni topluyor. İstanbul’da Kärcher ürünlerini bulabileceğiniz 44 mağazayı güncel olarak sizler için listeledik. İlgili mağazanın üzerine tıklayarak konumuna ulaşabilirsiniz. Sek Makina

İçeriğe Git »

Airwatt Nedir?

Emiş gücü, elektrikli süpürge alışverişinde dikkat edilen en önemli faktörlerdendir. Her ne kadar makinenin gücü (watt) önemli olsa da, airwatt birimi sayesinde emiş gücü hakkında daha gerçekçi bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Bir elektrikli ev aletinin prizden çektiği güç ile bu

İçeriğe Git »

Alman Termos Markaları

Pikniklerde, gezilerde, okul ya da iş yerlerinde içeceğimizi yanımızda götürmemizi sağlayan termoslar, sahip olduğu izolasyon sistemi sayesinde sıcak içecekleri sıcak, soğuk içecekleri de soğuk tutmak amacıyla tasarlanmış kaplardır. Çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilerek geniş bir kullanım alanı sunan termoslar, son

İçeriğe Git »

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »