Self Clean Ütü Ne Demek?

Buharlama sistemiyle çalışarak giysilerimizi ve tüm tekstil ürünlerimizi kırışıklıklardan kurtarmamıza yarayan ütülerin buhar çıkış kısımlarında zaman zaman beyazlıklar görürüz. Bu beyazlıklar, ütünün buharla çalışması amacıyla içerisine eklediğimiz suda bulunan kirecin birikerek oluşturduğu kalıntılardır. Zamanla bu kireç kalıntısına kahverengi pas görünümü de eşlik edebilir.

Temiz giysilerin ütülenmesi esnasında zorlu pas lekelerine maruz kalması ya da biriken kireç sebebiyle yeniden kirlenmesi can sıkıcı olabilir. Bu durumu önlemek adına kullandığımız suyun temiz içme suyu olmasına özen göstersek de belli aralıklarla ve çeşitli yöntemlerle ütü tabanında temizlik yapmak zorunda kalırız.

Ütü temizliği sırasında ütü tabanının yüzeyini ve buhar çıkışlarını farklı yollarla temizleriz ancak çıkış düzeneğinin iç kısımlarına ulaşamadığımız için derinlemesine bir temizlik sağlamış olmayız. Son teknoloji buharlı ütüler, sağladıkları ütüleme kolaylığının yanı sıra, kalıntıların otomatik ve bütünsel olarak temizlenmesine olanak sağlayan bir sistemle üretiliyor.

“Self-clean” yani kendi kendini temizleme denen bu sistem sayesinde buharlı ütülerin tabanının ve buhar çıkışlarının yanı sıra, iç kısımlarında yer alan kir, kireç ve paslanmalar da temizlenebiliyor.

Self-clean ütü sistemi, ütünün tabanında ve iç kısımlarında zamanla ortaya çıkan kireç ve pas kalıntılarının, ütünün içerisine yerleştirilen buhar jeneratörü ile otomatik olarak temizlenmesini sağlayan teknolojik özelliğin adıdır. Self-clean ütü ise bu sistem sayesinde kendi kendini temizleme özelliğine sahip olan ütü anlamına gelir. Su haznesinin ve ölçek birikiminin kireçten arınması kadar metal parçaların da pastan kurtulmasını sağlayan bu sistemin işlevlerinden biri de kireç ve pas oluşumuna engel olmasıdır.

Ütülerdeki su jeneratörü ile pompa arasına yerleştirilen kendi kendini temizleme sistemi – self-clean, kireç ve pas parçacıklarının bir filtre tarafından tutularak hapsedilmesi ve bu filtrenin otomatik olarak temizlenmesi şeklinde çalışır. Çeşitli markalarda farklı isimlerle anılsa da, en temelde self-clean özellikli ütüler aynı çalışma prensibine dayanır.

Marka ve modele göre farklılıklar içeriyor olsa da, kendi kendini temizleme sistemi büyük oranda aşağıdaki adımlarla gerçekleşir:

  • Kaynatılarak minerallerinden arındırılmış, damıtılmış su hazırlanır
  • Ütünün su haznesi bu su ile tamamen doldurulur
  • Sıcaklık en üst seviyeye ayarlanır, ısı göstergesinin sönmesi beklenir
  • Cihaz kapatılıp lavabo gibi uygun bir yere alınır
  • Ütü yatay tutularak Self-clean düğmesine basılır
  • Su haznesindeki su tamamen boşaldığında ütü temizlenmiş olacaktır
  • Su tamamen boşaldığında ütü yatay olarak sallanır ve kirli sıvı sızıp sızmayacağı gözlemlenir
  • Temizlik işlemi tamamlandığı halde çok kirli bir sıvı sızıyorsa, deliklerden temiz su gelene kadar işlem tekrarlanır.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Çamaşır Makinesine Çamaşır Suyu Konur Mu?

Ev temizliğinde en sık tercih edilen ürünlerden çamaşır suyu, aynı zamanda çok güçlü bir leke çıkarıcıdır ve çamaşırlar için de sıklıkla kullanılır. Özellikle beyaz çamaşırların daha da beyazlatılması ve çeşitli lekelerin çıkarılması için hemen her kullanıcı çamaşır suyundan faydalanır. Hal

İçeriğe Git »

Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Tezgahlarda ve manav reyonlarında yer aldığında kokusu ile yaza giriş yapmakta olduğumuzu müjdeleyen çilek, herkes tarafından sevilen meyvelerin başında gelir.. Tatlılarda, pastalarda, dondurma ve hatta içeceklerde severek tüketilen çileği reçel olarak kışa saklamak da isteriz. Ancak çileği yıkayıp doğrarken ve

İçeriğe Git »

Halının Tüyleri Nasıl Kabartılır?

Yaşam alanlarının zeminine yerleştirilerek ayakları soğuktan koruyan ve aynı zamanda seçilen tarza uyum sağlayarak dekorasyonu tamamlayan halılar, uzun süreli kullanım sonrasında kabarıklıklarını yitirebiliyor. Özellikle fazlaca insan trafiğine maruz kalan salon halıları, ofis veya iş yerlerinin halıları, temizlik sonrası bile kaybettikleri

İçeriğe Git »

Elyaf Şişme Mont Yıkandıktan Sonra Nasıl Şişer?

Vücudu soğuktan en iyi şekilde korumanın yanında, stile kattığı hoş görünüm sayesinde kışlık dolaplarda kendisine yer bulan şişme montlar, kolayca takımlanabildikleri ve her giyim tarzına uyum sağlayabildikleri için sıklıkla tercih edilir. Şişme montların kış aylarında fazlaca kire maruz kaldıkları söylenebilir.

İçeriğe Git »

90 Derecede Neler Yıkanır?

Çamaşır makinesinde yıkama yaparken giysileri ve yıkanacak ev tekstili ürünlerini renk ve yapısal özelliklerine göre sınıflandırırız. Yapılan bu sınıflandırma kadar, giysilerin hangi programda ve hangi sıcaklıkta yıkanacağı da önemli. Giysilerin tüm kirlerden, mikroplardan arındığından ve etkili bir temizlik gerçekleştiğinden emin

İçeriğe Git »