Elyaf Şişme Mont Yıkandıktan Sonra Nasıl Şişer?

Vücudu soğuktan en iyi şekilde korumanın yanında, stile kattığı hoş görünüm sayesinde kışlık dolaplarda kendisine yer bulan şişme montlar, kolayca takımlanabildikleri ve her giyim tarzına uyum sağlayabildikleri için sıklıkla tercih edilir. Şişme montların kış aylarında fazlaca kire maruz kaldıkları söylenebilir.

Oldukça hassas bir yapıda olabilen bu özel kıyafetinizin temizliği esnasında gerekli olan adımları uygulamazsanız, montunuz pofudukluğunu yitirebilir. Şişme mont yıkama inceliklerine dikkat ettiğiniz sürece bu kıyafetiniz uzun yıllar dolabınızda yer almaya devam edecektir.

Yapısal özellikleri bakımından bazı şişme montlar, yıkanma işleminin ardından hacim kaybederek bozulan formuyla sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Her ne kadar gerektiği gibi yıkamış olsanız da bazı durumlarda şişme montunuzun kabarıklığını geri getirmek için yeni bir işlem daha gerekebilir. Elyaf şişme montunuzun yıkandıktan sonra söndüğünü fark ettiğinizde, aşağıdaki yöntemlerden uygun gördüklerinizi uygulayarak onu eski haline getirebilirsiniz.

Yeniden Yıkayın

Şişme montunuzu yeterince kullandığınızda ve artık temizlenmesi gerektiğini düşündüğünüzde, size kolay gelen bir yöntemle şişme montunuzu yıkarsınız. Ancak yıkama esnasında ya da yıkama sonrasında yapılan yanlış bir uygulama ile şişme montunuzun sahip olduğu şekil özelliklerini kaybettiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu duruma genellikle yanlış yıkama programında ve uygun olmayan sıcaklıklarda yıkama yapmak sebep olacağı gibi, gerekli kurulama metotlarının uygulanmaması da şişme montunuzun sönmesine yol açmış olabilir.

Yıkandıktan sonra sönük hale gelen elyaf montunuzu yıkama talimatlarında yer alan önerileri dikkate alarak, uygun ısı ve programda tekrar yıkayabilir ve elyafları harekete geçirerek yeniden şişmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun için de şişme montunuzu fazla sıkıştırmadan yıkamaya ve yine aynı şekilde özgürce havalanabileceği bir ortamda kurutmaya özen göstermelisiniz.

Kurutma Makinesinde Kurutun

Yıkandıktan sonra sönen şişme montları kurutmanın en sağlıklı yolu, kurutma makinesi kullanmaktır. Uygun yıkama koşullarında temizlediğiniz şişme montunuzun sıkışmadan kurumasını sağlamak için başka çamaşırlarla birlikte atmak yerien tek başına kurutma makinesine atmak, sağlıklı bir kurutma yapmanın ön koşulu olabilir.

Çamaşır kurutma makinesinde kurumaya alacağınız şişme montunuzun yanına birkaç tane kurutma topu ya da birkaç temiz tenis topu yerleştirebilirsiniz. Bu toplar, şişme montunuzun içerisinde yer alan elyaf ya da kaz tüyü gibi dolgu malzemelerinin yeterince kurumasını sağlar, makine döngüsü sebebiyle oluşacak sıkışmaları da önleyerek montunuzun formunu korumasına yardımcı olur.

Topakları Elde Açın

Şişme montların içerisinde genellikle elyaf ya da kuş tüyü malzeme kullanılır. Uzun kullanım ve sık yıkama sebebiyle bu iç dolgu malzemesi zamanla bir araya gelerek topaklar oluşturur. Oluşan topaklar ise montun belirli bölümlerinde birikerek şişme montun kabarık görüntüsünü yitirmesine sebep olur. Uygun yıkama ve kurutma koşullarını sağladığınız halde bu topaklardan kurtulamadıysanız, elinizle bunları havalandırarak montunuzun yeniden kabarık görünmesini sağlayabilirsiniz. Oluşan topakları açmak için ise aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Öncelikle şişme montunuzun tamamen kuruduğundan emin olun.
  • Şişme montunuzun iç dolgusunun yığılarak biriktiği bölmeleri belirleyin. (Genellikle topaklar boyun etrafına ve etek uçlarına, dolar.)
  • Tuttuğunuz topakları dışarıdan iki elinizle sıkıştırın ve küçük parçalara bölmeye çalışın.
  • Parçalara ayırdığınız dolgu malzemesini parmaklarınıza boşalan bölümlere doğru iterek dağıtın.
  • Dolgu malzemesi montun her yerine eşit şekilde dağılana ve sert alan kalmayana kadar bu işleme devam edin.
  • Yeterince dağıttığınızdan emin olduğunuzda omuz kısımlarından tutup iyice silkeleyerek dolgu malzemesinin yerlerine yerleşmesine izin verin.

Bir Profesyonele Götürün

Çeşitli yıkama ve kurutma adımlarının ardından ve yanlış uygulamalar sonucu eski görünümünü kaybeden şişme montunuzu yeniden yıkamaya cesaret edemeyebilirsiniz. Bu defa onu tamamen kaybetmeden düzeltebilmek adına, profesyonel kuru temizleme merkezlerinden yardım alabilirsiniz. Böylece hem şişme montunuz yapısal özelliklerine uygun olarak gerektiği şekilde yıkanacak, hem de hacminden bir şey kaybetmeden – ya da kaybolan hacmi geri kazandırılarak- size teslim edilecektir.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Çamaşır Makinesine Çamaşır Suyu Konur Mu?

Ev temizliğinde en sık tercih edilen ürünlerden çamaşır suyu, aynı zamanda çok güçlü bir leke çıkarıcıdır ve çamaşırlar için de sıklıkla kullanılır. Özellikle beyaz çamaşırların daha da beyazlatılması ve çeşitli lekelerin çıkarılması için hemen her kullanıcı çamaşır suyundan faydalanır. Hal

İçeriğe Git »

Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Tezgahlarda ve manav reyonlarında yer aldığında kokusu ile yaza giriş yapmakta olduğumuzu müjdeleyen çilek, herkes tarafından sevilen meyvelerin başında gelir.. Tatlılarda, pastalarda, dondurma ve hatta içeceklerde severek tüketilen çileği reçel olarak kışa saklamak da isteriz. Ancak çileği yıkayıp doğrarken ve

İçeriğe Git »

Halının Tüyleri Nasıl Kabartılır?

Yaşam alanlarının zeminine yerleştirilerek ayakları soğuktan koruyan ve aynı zamanda seçilen tarza uyum sağlayarak dekorasyonu tamamlayan halılar, uzun süreli kullanım sonrasında kabarıklıklarını yitirebiliyor. Özellikle fazlaca insan trafiğine maruz kalan salon halıları, ofis veya iş yerlerinin halıları, temizlik sonrası bile kaybettikleri

İçeriğe Git »

Self Clean Ütü Ne Demek?

Buharlama sistemiyle çalışarak giysilerimizi ve tüm tekstil ürünlerimizi kırışıklıklardan kurtarmamıza yarayan ütülerin buhar çıkış kısımlarında zaman zaman beyazlıklar görürüz. Bu beyazlıklar, ütünün buharla çalışması amacıyla içerisine eklediğimiz suda bulunan kirecin birikerek oluşturduğu kalıntılardır. Zamanla bu kireç kalıntısına kahverengi pas görünümü

İçeriğe Git »

90 Derecede Neler Yıkanır?

Çamaşır makinesinde yıkama yaparken giysileri ve yıkanacak ev tekstili ürünlerini renk ve yapısal özelliklerine göre sınıflandırırız. Yapılan bu sınıflandırma kadar, giysilerin hangi programda ve hangi sıcaklıkta yıkanacağı da önemli. Giysilerin tüm kirlerden, mikroplardan arındığından ve etkili bir temizlik gerçekleştiğinden emin

İçeriğe Git »