Güzel Bir Ev

Elyaf Şişme Mont Yıkandıktan Sonra Nasıl Şişer?

Vücudu soğuktan en iyi şekilde korumanın yanında, stile kattığı hoş görünüm sayesinde kışlık dolaplarda kendisine yer bulan şişme montlar, kolayca takımlanabildikleri ve her giyim tarzına uyum sağlayabildikleri için sıklıkla tercih edilir. Şişme montların kış aylarında fazlaca kire maruz kaldıkları söylenebilir.

Oldukça hassas bir yapıda olabilen bu özel kıyafetinizin temizliği esnasında gerekli olan adımları uygulamazsanız, montunuz pofudukluğunu yitirebilir. Şişme mont yıkama inceliklerine dikkat ettiğiniz sürece bu kıyafetiniz uzun yıllar dolabınızda yer almaya devam edecektir.

Yapısal özellikleri bakımından bazı şişme montlar, yıkanma işleminin ardından hacim kaybederek bozulan formuyla sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Her ne kadar gerektiği gibi yıkamış olsanız da bazı durumlarda şişme montunuzun kabarıklığını geri getirmek için yeni bir işlem daha gerekebilir. Elyaf şişme montunuzun yıkandıktan sonra söndüğünü fark ettiğinizde, aşağıdaki yöntemlerden uygun gördüklerinizi uygulayarak onu eski haline getirebilirsiniz.

Yeniden Yıkayın

Şişme montunuzu yeterince kullandığınızda ve artık temizlenmesi gerektiğini düşündüğünüzde, size kolay gelen bir yöntemle şişme montunuzu yıkarsınız. Ancak yıkama esnasında ya da yıkama sonrasında yapılan yanlış bir uygulama ile şişme montunuzun sahip olduğu şekil özelliklerini kaybettiğini gözlemleyebilirsiniz. Bu duruma genellikle yanlış yıkama programında ve uygun olmayan sıcaklıklarda yıkama yapmak sebep olacağı gibi, gerekli kurulama metotlarının uygulanmaması da şişme montunuzun sönmesine yol açmış olabilir.

Yıkandıktan sonra sönük hale gelen elyaf montunuzu yıkama talimatlarında yer alan önerileri dikkate alarak, uygun ısı ve programda tekrar yıkayabilir ve elyafları harekete geçirerek yeniden şişmelerini sağlayabilirsiniz. Bunun için de şişme montunuzu fazla sıkıştırmadan yıkamaya ve yine aynı şekilde özgürce havalanabileceği bir ortamda kurutmaya özen göstermelisiniz.

Kurutma Makinesinde Kurutun

Yıkandıktan sonra sönen şişme montları kurutmanın en sağlıklı yolu, kurutma makinesi kullanmaktır. Uygun yıkama koşullarında temizlediğiniz şişme montunuzun sıkışmadan kurumasını sağlamak için başka çamaşırlarla birlikte atmak yerien tek başına kurutma makinesine atmak, sağlıklı bir kurutma yapmanın ön koşulu olabilir.

Çamaşır kurutma makinesinde kurumaya alacağınız şişme montunuzun yanına birkaç tane kurutma topu ya da birkaç temiz tenis topu yerleştirebilirsiniz. Bu toplar, şişme montunuzun içerisinde yer alan elyaf ya da kaz tüyü gibi dolgu malzemelerinin yeterince kurumasını sağlar, makine döngüsü sebebiyle oluşacak sıkışmaları da önleyerek montunuzun formunu korumasına yardımcı olur.

Topakları Elde Açın

Şişme montların içerisinde genellikle elyaf ya da kuş tüyü malzeme kullanılır. Uzun kullanım ve sık yıkama sebebiyle bu iç dolgu malzemesi zamanla bir araya gelerek topaklar oluşturur. Oluşan topaklar ise montun belirli bölümlerinde birikerek şişme montun kabarık görüntüsünü yitirmesine sebep olur. Uygun yıkama ve kurutma koşullarını sağladığınız halde bu topaklardan kurtulamadıysanız, elinizle bunları havalandırarak montunuzun yeniden kabarık görünmesini sağlayabilirsiniz. Oluşan topakları açmak için ise aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Öncelikle şişme montunuzun tamamen kuruduğundan emin olun.
  • Şişme montunuzun iç dolgusunun yığılarak biriktiği bölmeleri belirleyin. (Genellikle topaklar boyun etrafına ve etek uçlarına, dolar.)
  • Tuttuğunuz topakları dışarıdan iki elinizle sıkıştırın ve küçük parçalara bölmeye çalışın.
  • Parçalara ayırdığınız dolgu malzemesini parmaklarınıza boşalan bölümlere doğru iterek dağıtın.
  • Dolgu malzemesi montun her yerine eşit şekilde dağılana ve sert alan kalmayana kadar bu işleme devam edin.
  • Yeterince dağıttığınızdan emin olduğunuzda omuz kısımlarından tutup iyice silkeleyerek dolgu malzemesinin yerlerine yerleşmesine izin verin.

Bir Profesyonele Götürün

Çeşitli yıkama ve kurutma adımlarının ardından ve yanlış uygulamalar sonucu eski görünümünü kaybeden şişme montunuzu yeniden yıkamaya cesaret edemeyebilirsiniz. Bu defa onu tamamen kaybetmeden düzeltebilmek adına, profesyonel kuru temizleme merkezlerinden yardım alabilirsiniz. Böylece hem şişme montunuz yapısal özelliklerine uygun olarak gerektiği şekilde yıkanacak, hem de hacminden bir şey kaybetmeden – ya da kaybolan hacmi geri kazandırılarak- size teslim edilecektir.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Kärcher Satış Noktaları İstanbul

1935 yılında Almanya’nın Stuttgart şehrinde Alfred Kärcher tarafından kurulan Kärcher, ülkemizde basınçlı yıkama makineleri ve buharlı temizlik ürünleri ile beğeni topluyor. İstanbul’da Kärcher ürünlerini bulabileceğiniz 44 mağazayı güncel olarak sizler için listeledik. İlgili mağazanın üzerine tıklayarak konumuna ulaşabilirsiniz. Sek Makina

İçeriğe Git »

Airwatt Nedir?

Emiş gücü, elektrikli süpürge alışverişinde dikkat edilen en önemli faktörlerdendir. Her ne kadar makinenin gücü (watt) önemli olsa da, airwatt birimi sayesinde emiş gücü hakkında daha gerçekçi bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Bir elektrikli ev aletinin prizden çektiği güç ile bu

İçeriğe Git »

Alman Termos Markaları

Pikniklerde, gezilerde, okul ya da iş yerlerinde içeceğimizi yanımızda götürmemizi sağlayan termoslar, sahip olduğu izolasyon sistemi sayesinde sıcak içecekleri sıcak, soğuk içecekleri de soğuk tutmak amacıyla tasarlanmış kaplardır. Çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilerek geniş bir kullanım alanı sunan termoslar, son

İçeriğe Git »

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »

Speed Perfect Ne Demek?

“Yeni nesil” olarak adlandırılan çamaşır makineleri, geliştirilen çeşitli programlar sayesinde klasik çamaşır yıkama programlarının daha hızlı ya da daha ekonomik bir yıkama gerçekleştirmesini sağlıyor. Çeşitli yönlerden iyileştirme sunan programların bir kısmı yıkama süresini uzatmasına rağmen enerji ve su tasarrufu sağlarken

İçeriğe Git »