Güzel Bir Ev

Terracotta Nedir?

Saksı, çömlek, yüzey süslemeleri gibi dekorasyon detaylarının yanı sıra su ve kanalizasyon borusu, inşaat malzemeleri gibi çeşitli kullanım alanları bulunan; kızıl – kahverengi, pişmiş kil bazlı seramik malzemeye terracotta denir.

Kökeni Latince olan ve İtalyanca “pişmiş toprak” anlamına gelen terracotta, dekoratif ürünlerin yapımında çokça tercih edilir. Doğal toprak rengi kırmızımsı kahverengi ve geçirgen özellikte olan bu malzeme, en çok mat veya parlak çömleklerin üretilmesinde kullanılır. Kullanılan kilin yapısına ve özelliklerine bağlı olarak üretilen çömleklerin rengi farklılık gösterebilir. Kilin kolayca şekillendirilmesi ve yüksek derece fırında pişirilmesiyle elde edilen çanak-çömlekler, sırlanarak su geçirmez hale getirilebilir. Yine renklendirmek için de terracottalara sırlama işlemi uygulanır.

Geçmiş dönemlerde süs eşyası ve heykel yapımında yaygın olarak kullanılan terracotta, en çok Çin'de bulunan ve tarihte “Terrakotta Ordusu” olarak bilinen “Toprak Askerler” eseriyle tanınır. Çin tarihinin ilk hükümdarının mezarında MÖ 200’lü yıllarda yapıldığı bilinen ve 1974 yılında Çinli bir çiftçi tarafından keşfedilen bu toprak askerlerin günümüzde hala hükümdarın mezarını koruduğuna inanılır.

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları Listesi’ne alınan ve dünyanın sekizinci harikası olarak adlandırılan Toprak Askerler ordusu – Terracotta, her birinin yüzü, bakışı, saç stili birbirinden tamamen farklı olan askerlerden oluşur. Bu askerlerin hükümdarın yeniden yöneteceği halkı olarak tasarlandığı söylenir.

Çin’deki toprak askerlerin yanı sıra, eski Mısır, Akdeniz, Orta Doğu, Batı Afrika, Orta ve Kuzey Amerika’da da pişmiş toprak ve diğer terracotta heykellerin tarihteki ilk örneklerinin varlığından söz edilebilir. Sıhhi tesisat ürünü olarak en fazla kullanılan malzeme olan pişmiş toprak borular, terracottanın tarihte kullanıldığı bir diğer geniş alan.

Yüzyıllardır tüm dünyada yapı malzemesi olarak kullanılan pişmiş toprak-terracotta, Orta Çağ Avrupa’sında yaygın olmasa da Rönesans ve modern çağda bina ve heykel alanlarında kullanımına sıkça başvurulan bir malzeme olmuştur. Antik dünyada çatı kiremiti ve tuğla olarak kullanılan pişmiş toprak, Rönesansla birlikte gelişip farklı anlamlar kazanarak Gotik tarzdaki binaların süslemelerinde yer almıştır.

Terracotta Nerelerde Kullanılır?

Sanatsal heykel için vazgeçilmez bir hammadde olan pişmiş toprak, ateşe ve suya karşı dayanıklılığı ile ideal bir yapı malzemesi olmanın yanında günümüz dekorasyon fikirlerinin vazgeçilmez parçalarından kabul edilebilir. Özellikle sade ve doğal görünümlü dekorasyon stilini benimseyen kullanıcılar tarafından tercih edilen terracotta topraklar, doğanın masumiyetini ve sade olanın şıklığını yaşam alanlarına taşıma görevini üstlenir.

Sıcak rengiyle iç ısıtan terracotta çömlekler, saksı olarak kullanıldığında özellikle canlı çiçeklerin doğada yaşamlarını sürdürdüğü hissini uyandırarak iç mekanlara ferahlık ve canlılık katar. Çeşitli dekorasyon tarzlarında tamamlayıcı figürlerin veya desenlerin oluşmasına ön ayak olan terracotta, aynı zamanda sunduğu sıcaklığı renk paletine de taşımayı sağlayan kırmızımsı kahverengi tonunun adıdır. Topraktan ilham alarak duvarlarına veya ev eşyalarına canlılık katmak isteyenlerin faydalandığı terracotta rengi, ev tekstilinde de kendisine son yıllarda sıkça yer buluyor.

Canlı çiçek seven veya balkon yetiştiriciliği yapanlar için saksı olarak vazgeçilmez bir seçenek olan terracottalar, özel günlerde en çok tercih edilen çiçeklere, saksı olarak eşlik ettiği evlerde baş köşede yerini almaya aday.

Terracotta Hangi Dekorasyon Tipine Uygundur?

Doğaya dönüşü simgeleyen terracotta rengi, hemen her dekorasyon stilinde tercih edilebilen bir renktir. Yaşam alanlarında doğal ve sade görünümü benimseyenler tarafından sakin alanlara renk katmak için beyaz, krem, yeşil tonlarıyla takımlanabileceği gibi gösterişli iç mekanlarda daha yoğun renklere de kolayca uyum sağlar.

Öte yandan pişmiş topraktan üretilmiş çömlekler olan terracottalar, iç mekanlardaki canlı bitkiler için saksı olarak kullanıldığında da sade ve kullanım kolaylığı sunan dekoratif objelerdir. Her türden bitkinin ev sahipliğini üstlenebilen bu saksılar, çeşitli boyut ve renklerde aynı tip saksılara konularak görünümde bütünlük elde edilmesine katkıda bulunur, görüntü karışıklığını önlemeye yardımcı olur.

Son dönemlerde duvar dekorasyonunda sıkça tercih edilen duvar çıkartmalarının tarz ve renklerine bakıldığında terracotta renginden sıkça faydalanıldığı görülür. Özellikle mid-century ve retro dekorasyon stilinde dönemsel mobilyaların duvarla uyum içinde yerleştirilmesini sağlayan büyük geometrik desenli duvar çıkartmaları, hazır temin edilebileceği gibi şablonu çıkarılarak boyama şeklinde de elde edilebilir. Modern dekorasyon uygulamalarında sıkça başvurulan duvar çıkartmalarını geleneksel motiflerle bir araya getirilerek farklı bir bütünlük sağlamak da mümkün.

Terracotta Hangi Renklerle Kombinlenebilir?

Doğanın ilhamını yaşam alanlarına taşıyan terracotta rengi, beyaz, krem, gri gibi sade renklerin yanı sıra yine yeşilin ve mavinin her tonuyla da uyum sağlar. Sıcak bir kahverengi olan terracotta, yine kendisi gibi sıcak renkler olan turuncu, kırmızı, hardal sarısı ile de uyum içinde kullanılabilir.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

HOST İstanbul 2024 Kapılarını Ziyaretçilere Açtı

17. Uluslararası Türkiye Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı HOST İstanbul, 15 Şubat Perşembe günü kapılarını ziyaretçilere açtı. 15-18 Şubat 2024 tarihleri arasında Büyükçekmece’de bulunan TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirilen etkinlikte firmalar elektrikli ev aletlerinden bahçe aksesuarlarına, mutfak eşyalarından dekoratif

İçeriğe Git »

Kärcher Satış Noktaları İstanbul

1935 yılında Almanya’nın Stuttgart şehrinde Alfred Kärcher tarafından kurulan Kärcher, ülkemizde basınçlı yıkama makineleri ve buharlı temizlik ürünleri ile beğeni topluyor. İstanbul’da Kärcher ürünlerini bulabileceğiniz 44 mağazayı güncel olarak sizler için listeledik. İlgili mağazanın üzerine tıklayarak konumuna ulaşabilirsiniz. Sek Makina

İçeriğe Git »

Airwatt Nedir?

Emiş gücü, elektrikli süpürge alışverişinde dikkat edilen en önemli faktörlerdendir. Her ne kadar makinenin gücü (watt) önemli olsa da, airwatt birimi sayesinde emiş gücü hakkında daha gerçekçi bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Bir elektrikli ev aletinin prizden çektiği güç ile bu

İçeriğe Git »

Alman Termos Markaları

Pikniklerde, gezilerde, okul ya da iş yerlerinde içeceğimizi yanımızda götürmemizi sağlayan termoslar, sahip olduğu izolasyon sistemi sayesinde sıcak içecekleri sıcak, soğuk içecekleri de soğuk tutmak amacıyla tasarlanmış kaplardır. Çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilerek geniş bir kullanım alanı sunan termoslar, son

İçeriğe Git »

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »