Pantolondan Yumurta Lekesi Nasıl Çıkar?

Kahvaltı tabaklarının vazgeçilmezi olan yumurta, acele hareket etmenin sonucu olarak ya da bazı ufak kazalar sebebiyle kıyafetlerimize bulaştığında can sıkıcı bir leke halini alabilir. Yumurtanın zamanla bozulduğunda ortaya çıkardığı kokuyu düşününce, pantolonunuza bulaşmış bir yumurta lekesinin kalıcı olmasını istemezsiniz. Özellikle sıvı formdaki yumurta sarısı, baş edilmez bir leke gibi algılanabilir ve gözünüzde büyüyebilir.

Kıyafetlere bulaşan her lekede olduğu gibi, yumurta lekesinin da kendine göre çıkarma yöntemleri vardır. Doğru adımlar uygulandığında kolaylıkla çözülebilecek bir sorun olan yumurta lekelerinin pantolondan çıkarılması için aşağıdaki adımları izlemek yeterlidir:

  1. Yumurta lekesini pantolonunuzdan çıkarmak için mümkün olduğunca hızlı davranın. Ne kadar uzun süre beklerse lekeyi pantolondan çıkarmanız o kadar zahmetli olacaktır.
  2. İlk yapmanız gereken, yumurtanın pantolon üzerinde biriken tortusunu ve fazlalıklarını bir kaşık yardımıyla toplayıp almak. Fazlalık kaşığa gelecek kadar büyük değilse peçete ya da ıslak mendil ile de bir ön temizleme yapabilirsiniz.
  3. Yumurta parçalarından arındırdığınız pantolonu bir leğene doldurduğunuz soğuk suda bekleterek yumurta parçacıklarının kumaşın gözeneklerinden ayrılmasını sağlayın. Daha etkili bir çözüm için suyun içerisine beyaz temizlik sirkesi de ekleyebilirsiniz.
  4. Soğuk suya koyduğunuz pantolonunuzu yarım saat kadar leğende bekletin.
  5. Ardından hazırlayacağınız sıcak ve sabunlu su ile lekenin bulunduğu kısmı ovalayarak yumurta lekesinin iyice dağılmasını sağlayın. Bu aşamada kullanacağınız sabun ya da deterjanı pantolonunuzun kumaş özelliklerine göre belirlemelisiniz. Burada önemli olan, koyu renk ve hassas kumaştan üretilmiş pantolon için ağartıcı içeren bir temizlik ürünü kullanmamanızdır.
  6. Dilerseniz yumurtanın kokusunu bastırması için kokusunu sevdiğiniz bir yumuşatıcıdan ya da temizlik suyunuza ekleyeceğiniz birkaç damla limondan faydalanabilirsiniz. Karbonat ve tuz da yumurtanın rahatsız edici kokusunu bastıran diğer ürünlerdir.
  7. İyice köpüklediğiniz pantolonu temiz ve duru bir suda ya da çeşmeden akan suyun altında güzelce durulayın.
  8. Lekenin çıktığından emin olduğunuzda pantolonu uygun bir yerde kurumaya bırakın.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Çamaşır Makinesine Çamaşır Suyu Konur Mu?

Ev temizliğinde en sık tercih edilen ürünlerden çamaşır suyu, aynı zamanda çok güçlü bir leke çıkarıcıdır ve çamaşırlar için de sıklıkla kullanılır. Özellikle beyaz çamaşırların daha da beyazlatılması ve çeşitli lekelerin çıkarılması için hemen her kullanıcı çamaşır suyundan faydalanır. Hal

İçeriğe Git »

Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Tezgahlarda ve manav reyonlarında yer aldığında kokusu ile yaza giriş yapmakta olduğumuzu müjdeleyen çilek, herkes tarafından sevilen meyvelerin başında gelir.. Tatlılarda, pastalarda, dondurma ve hatta içeceklerde severek tüketilen çileği reçel olarak kışa saklamak da isteriz. Ancak çileği yıkayıp doğrarken ve

İçeriğe Git »

Halının Tüyleri Nasıl Kabartılır?

Yaşam alanlarının zeminine yerleştirilerek ayakları soğuktan koruyan ve aynı zamanda seçilen tarza uyum sağlayarak dekorasyonu tamamlayan halılar, uzun süreli kullanım sonrasında kabarıklıklarını yitirebiliyor. Özellikle fazlaca insan trafiğine maruz kalan salon halıları, ofis veya iş yerlerinin halıları, temizlik sonrası bile kaybettikleri

İçeriğe Git »

Elyaf Şişme Mont Yıkandıktan Sonra Nasıl Şişer?

Vücudu soğuktan en iyi şekilde korumanın yanında, stile kattığı hoş görünüm sayesinde kışlık dolaplarda kendisine yer bulan şişme montlar, kolayca takımlanabildikleri ve her giyim tarzına uyum sağlayabildikleri için sıklıkla tercih edilir. Şişme montların kış aylarında fazlaca kire maruz kaldıkları söylenebilir.

İçeriğe Git »

Self Clean Ütü Ne Demek?

Buharlama sistemiyle çalışarak giysilerimizi ve tüm tekstil ürünlerimizi kırışıklıklardan kurtarmamıza yarayan ütülerin buhar çıkış kısımlarında zaman zaman beyazlıklar görürüz. Bu beyazlıklar, ütünün buharla çalışması amacıyla içerisine eklediğimiz suda bulunan kirecin birikerek oluşturduğu kalıntılardır. Zamanla bu kireç kalıntısına kahverengi pas görünümü

İçeriğe Git »