Bitkilerin Yaprak Uçları Neden Kurur?

Evlerde, iş yerlerinde, otel ve restoranlarda ortama canlılık katmak amacıyla saksılarda bakılan bitkiler, çeşitli yetiştirme kurallarına dikkat edilmezse problemlerle karşılaşırlar. Her bir bitkinin bakım ve ihtiyaçları farklılık gösterir. Yetiştirme koşulları çeşitli olsa da canlı ve sağlıklı oldukları yapraklarındaki canlı renkten ve diri duruştan rahatlıkla anlaşılabilen bitkilerin yaprak uçlarında meydana gelen renk değişiklikleri ve kurumalar, bitki ile ilgili bir sorun olduğunun habercisidir.

Her bir çiçeğin farklı düzeyde ışık, hava, nem ve besine ihtiyacı olduğu gibi hoşlandıkları toprak türleri, canlanıp çoğaldıkları mevsimler de farklılık gösterir. Hal böyle olunca, ihtiyaçlarının dışında bakıma maruz bırakmak, bitkilerin yapraklarında önce sararma, sonra da kurumaya ve kahverengi yanık görüntüsüne sebebiyet verebilir. Bitkilerin yapraklarında meydana gelen bu can sıkıcı kurumaların sebeplerini Güzel Bir Ev içerik ekibi olarak sizler için derledik.

1. Yanlış ve Tutarsız Sulama

Salon bitkilerinin yapraklarında meydana gelen kahverengi uçlar, genellikle sulama şeklinde ve miktarında bir hata olduğunun göstergesidir. Bitkileri sulamak için yapraklarının çok fazla solmasını ve toprağının kurumasını beklemek, bitkinin yapraklarının yanık şeklinde kuruyarak ufalanmasına sebep olacaktır. Yetiştirilen bitkinin hangi sıklıkla sulama gerektirdiğini öğrenerek belirli bir periyod seyretmek, sulama sebepli kurumaların önüne geçmede etkili ve faydalı bir adım olur.

Bitkilerin düzenli sulanması kadar sulama işleminin doğru miktarda su ile yapılması da önemlidir. Bitkinin ihtiyacı olan suyu kullanması ve fazla suyun süzdürülmesi için bitkinin içerisinde bulunduğu saksıda drenaj deliklerinin olduğundan emin olmak gerekir. Bazı bitki çeşitleri köklerinden sulanmayı seviyor olsa da, drenaj deliklerinden süzülerek saksı tabağında biriken suları boşaltmak, birçok bitki türünün köklerini çürümekten kurtaran yardımcı bir uygulamadır.

2. Nem Eksikliği

Aslen tropikal ve yağışlı iklimlerin yaşandığı coğrafyalara mensup olan geniş yapraklı salon bitkileri, fazlaca terleme yaşadıklarından yapraklarının da nemlendirilmesine ihtiyaç duyarlar. Evlerin ısıtma sistemlerinden de olumsuz etkilenen bu tür bitkilerin düzenli ve yeterli toprak sulaması kadar yapraklarından ve saplarından da sulanmaya ihtiyaçları vardır. Bitkinin tamamının nem ihtiyacını karşılamak için, geniş yapraklarına sprey düzenekli bir şişe ile su serpmek ya da ıslak bir bezle silerek yapraklarını nemlendirmek gerekir. Belirli aralıklarla banyo ya da balkon gibi geniş bir alana alarak hortum yardımıyla bitkinin tamamını ıslatıp nem ihtiyacını karşılamak, genel nem ihtiyacını çözebilecek basit bir uygulamadır.

3. Yanlış Toprak Seçimi

Bitkilerin sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için gereken en önemli bileşenlerden biri de topraktır. Her bitkinin özelliklerine uygun toprakta yetiştirilmesi gerekir. Toprakların geçirgenlik düzeyleri, barındırdıkları vitamin ve mineraller, tuz ve asit miktarı gibi değişkenler, bitkilerin canlılığını ve büyümesini etkileyen unsurlardır. Yapısal özelliklerine uygun olmayan toprakta bulunan bitkiler, ihtiyaç duyduğu su ve besin düzeyine ulaşamadığında yapraklarında kurumalar meydana gelebilir. Toprak yapısında yapılacak değişiklikler, bitkiyi kurtarmak adına faydalı olabilir.

4. Toprakta Tuz ve Tortu Birikmesi

Bitkilerin dikildiği topraklar her ne kadar belirli bir özellikte tercih edilmiş olsa da, sulama yaparken kullanılan suyun kalitesine göre toprakta değişimler gözlenebilir. Saksıdaki toprağın yüzeyinde zamanla oluşan beyaz tortular, sulamada kullanılan suyun içerisinde yer alan kireç, tuz gibi bileşenlerdir. Bu tür oluşumlar ise toprağın yapısını değiştirerek toprağı bitki için yetersiz verimsiz halde getirir. Bu durumda toprağın değiştirilmesi, bitkinin ihtiyacı olan ve içerisinde bulunan besinlerin yenilenmesi açısından da faydalı olacaktır.

5. Aşırı Güneş Işığı

Birçok salon bitkisi, doğrudan güneş almayan ancak aydınlık olan ortamları sever. Pencere kenarlarına dizilmiş ve kavurucu güneş ışığına direkt olarak maruz kalan bitkiler, hızlıca kururlar ve yapraklarında kırıklanmalar gözlenir. Özellikle güneşin sıcak olduğu ve dik açıyla vurduğu saatlerde bitkilerin sulanması, bitki kökünde haşlanmaya ve yapraklarda sararmaya, bitkinin ölmesine sebep olabilir. Bitkilerin sulanması için en uygun zaman dilimlerinin sabah erken ya da akşam üzeri, saksıdaki toprağın serin olduğu saatler olduğunu unutmamak gerekir.

6. Besin Eksikliği

Bitkilerin yaşayabilmesi ve sağlıklı büyüyebilmesi için temel besin maddelerine ihtiyaçları olur. Her bir bitkinin ihtiyacına uygun, çeşitli özelliklere ve besin ögelerine yer veren topraklar tercih edilse de, zamanla bu besin maddeleri tükenir ve toprak bitkinin ihtiyacını karşılayamamaya başlayabilir. Bu durumda çeşitli toprak testleri ile eksik olan besinleri belirleyerek besin takviyesi ile durumu kurtarmak mümkün olabileceği gibi, belirli aralıklarla toprağı yenilemek de başvurulabilecek yollar arasında bulunur.

7. Doğal Süreç

Bitkilerin yaşamını etkileyen her türlü etmen göz önünde bulundurularak gerekli önlemler alınsa da, bitkinin ömrü ve yapraklarının yenilenmesi döngüsünde en eski yapraklar zamanla sararır ve yeni yapraklara yer açmak adına kuruyarak ölür. Bitkinin geneli canlı ve sağlıklı görünmesine rağmen birkaç yaprak kurumuş ise, bu durum doğal süreç ve yaprakların yaşı gereği gerçekleşmiş olabilir. Genellikle bitkinin en dibinde ve ortaya en uzak kısımda yer alan bu yaprakların kesilmesi, genel görünümü kurtarmak adına faydalı olacaktır.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Çamaşır Makinesine Çamaşır Suyu Konur Mu?

Ev temizliğinde en sık tercih edilen ürünlerden çamaşır suyu, aynı zamanda çok güçlü bir leke çıkarıcıdır ve çamaşırlar için de sıklıkla kullanılır. Özellikle beyaz çamaşırların daha da beyazlatılması ve çeşitli lekelerin çıkarılması için hemen her kullanıcı çamaşır suyundan faydalanır. Hal

İçeriğe Git »

Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Tezgahlarda ve manav reyonlarında yer aldığında kokusu ile yaza giriş yapmakta olduğumuzu müjdeleyen çilek, herkes tarafından sevilen meyvelerin başında gelir.. Tatlılarda, pastalarda, dondurma ve hatta içeceklerde severek tüketilen çileği reçel olarak kışa saklamak da isteriz. Ancak çileği yıkayıp doğrarken ve

İçeriğe Git »

Halının Tüyleri Nasıl Kabartılır?

Yaşam alanlarının zeminine yerleştirilerek ayakları soğuktan koruyan ve aynı zamanda seçilen tarza uyum sağlayarak dekorasyonu tamamlayan halılar, uzun süreli kullanım sonrasında kabarıklıklarını yitirebiliyor. Özellikle fazlaca insan trafiğine maruz kalan salon halıları, ofis veya iş yerlerinin halıları, temizlik sonrası bile kaybettikleri

İçeriğe Git »

Elyaf Şişme Mont Yıkandıktan Sonra Nasıl Şişer?

Vücudu soğuktan en iyi şekilde korumanın yanında, stile kattığı hoş görünüm sayesinde kışlık dolaplarda kendisine yer bulan şişme montlar, kolayca takımlanabildikleri ve her giyim tarzına uyum sağlayabildikleri için sıklıkla tercih edilir. Şişme montların kış aylarında fazlaca kire maruz kaldıkları söylenebilir.

İçeriğe Git »

Self Clean Ütü Ne Demek?

Buharlama sistemiyle çalışarak giysilerimizi ve tüm tekstil ürünlerimizi kırışıklıklardan kurtarmamıza yarayan ütülerin buhar çıkış kısımlarında zaman zaman beyazlıklar görürüz. Bu beyazlıklar, ütünün buharla çalışması amacıyla içerisine eklediğimiz suda bulunan kirecin birikerek oluşturduğu kalıntılardır. Zamanla bu kireç kalıntısına kahverengi pas görünümü

İçeriğe Git »