Güzel Bir Ev

Laminat Parke Nasıl Parlatılır?

Yaşam alanlarında zemin döşemesi olarak kullanılan ve doğal bir görünüme sahip olan laminat parkeler, sıkıştırılmış ahşabın dayanıklı bir malzeme ile kaplanması yöntemiyle üretilir.

Döşeme esnasında herhangi bir boyama ve cilalama işlemi gerektirmeyen laminat parkeler, uygulama kolaylığının yanı sıra ulaşılabilir olması yönüyle de sıkça tercih edilir. Çeşitli renk ve desenleriyle farklı dekorasyon tercihlerine uygun çözümler sunabilen bu ürün, uygulandığı zemine modern ve şık bir görünüm kazandırır.

Kullanım alanlarında konforlu ve ergonomik detayları bir araya getiren laminat parkenin temizliği ve bakımı da oldukça kolaydır. Antibakteriyel zemini ile kir tutmayan bu dekorasyon ürünü, çok çaba gerektirmeden kolayca temizlense de uzun süreli ve yoğun kullanım sonrasında çizilip matlaşabilir. Yanlış yöntem ve ürünlerle temizleme, uzun süre ve yoğun miktarda suya ve aşırı güneş ışığına maruz kalma gibi sebeplerle yapısal bozukluklara uğrayan laminat parkeleri çeşitli ürünlerle ve yöntemlerle parlatmak ise imkansız değil. Matlaşan laminat parkeleri en doğru şekilde parlatmanın yollarını bu içeriğimizde derledik. Gelin hep birlikte “Laminat parke nasıl parlatılır? sorusunun cevabını inceleyelim.

Laminat Parkeyi Temizleyin

Laminat parkeyi parlatmak için herhangi bir işlem uygulamadan önce yapılması gereken, parkenin yeterince temiz olduğundan emin olmaktır. Bunun için ilk olarak parke üzerinde bulunan tozlardan kurtulmak gerekir. Elektrikli süpürgenin parke süpürmeye uygun başlığı kullanılarak gerçekleşecek olan süpürme işleminden sonra, zemine püskürtülen parke temizleyici ürün parkenin her bir köşesine mikrofiber paspasla uygulanır ve aşırı ıslak değilse zemin kendiliğinden kurumaya bırakılır. Laminat parkelerin tamamen kuruduğundan emin olunca parlatma işlemine geçilir.

Laminat Parke Cilası Uygulayın

Parlaklığını yitiren laminat parkeleri cilalamak, onların parlak ve pürüzsüz bir görünüm elde etmesini sağlamanın en kolay yolu. Parkeniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz laminat parke cilasını herhangi bir nalburdan kolayca temin edebilirsiniz. Cilayı parkeye uygulamanın ise çeşitli teknikleri bulunur:

  • Parlatma bezi veya fırça ile cilayı parkeye uygulamak,
  • Paspas ile cilayı parkeye uygulamak,
  • Püskürterek cilayı parkeye uygulamak

metodlarından herhangi birini tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz yönteme göre, yüzeyde herhangi bir pürüz kalmadığından emin olana kadar cilayı zemine yedirerek uygulamaya devam edin. Parkenin dokusuna uygun şeritler halinde uyguladığınız cila yüzeyde aşırı parlak ve yağlı bir görüntü oluşturacaktır, bu sizi korkutmasın. Parke ile buluşan cila malzemesi yeterince kuruduğunda olmasını istediğiniz görünüme kavuşacaktır.

Cilayı Kurumaya Bırakın

Laminat parkenizin tamamına cila malzemesini doğru şekilde uyguladıktan sonra en az 24 saat kurumaya bırakın. Mümkünse bu süre boyunca cila sürdüğünüz parkenin üzerinde yürümekten kaçının. Tamamen kuruduğundan emin olmadan üzerine ağır nesneler bulundurmayın, evcil hayvanınızın cilalı bölgelerle temas etmesine engel olun. Tamamen kurumadan herhangi bir kullanım veya darbe sonrası bozulan veya çizilen cilanın pürüzsüz hale getirilmesi çok da kolay olmayabilir.

Kendi Cilanızı Oluşturun

Herhangi bir cila ürününü kullanmadan tamamen doğal ürünlerle laminat parkenizde doğal ve parlak bir görünüm yakalamak istiyorsanız, bu bölüm ilginizi çekebilir. Kolayca ulaşabileceğiniz birkaç malzemeyi bir araya getirerek laminat parkelerinizin daha parlak ve bakımlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Satın alacağınız zemin cilası yerine kullanabileceğiniz bu ev yapımı cila için gereken malzemeler ise şu şekilde:

  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı,
  • 1 yemek kaşığı damıtılmış beyaz sirke,
  • 2 su bardağı ılık su,
  • 15 damla herhangi bir esansiyel yağ.

Herhangi bir şişede bir araya getirip çalkalayarak iyice karışmasını sağlayın. Oluşturduğunuz bu karışımın içerisindeki su ve sirke ile parkeleriniz temizlenirken, eklediğiniz yağlar zemine parlaklık katar ve eviniz size özel ve dilediğiniz gibi kokar. Zeminin büyüklüğüne göre miktarını artırabileceğiniz bu ürünü her kullanımdan önce çalkalamayı unutmayın.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »

Speed Perfect Ne Demek?

“Yeni nesil” olarak adlandırılan çamaşır makineleri, geliştirilen çeşitli programlar sayesinde klasik çamaşır yıkama programlarının daha hızlı ya da daha ekonomik bir yıkama gerçekleştirmesini sağlıyor. Çeşitli yönlerden iyileştirme sunan programların bir kısmı yıkama süresini uzatmasına rağmen enerji ve su tasarrufu sağlarken

İçeriğe Git »

Duvara Ayna Nasıl Yapıştırılır? | Kendin Yap!

Dışarıya çıkmak için hazırlandıktan sonra nasıl göründüğümüze son kez bakmak için kendimizi aynanın önünde buluruz. Diş fırçalama, yüz yıkama, makyaj ve temizlik gibi kişisel bakım rutinlerimiz sırasında da aynaya bakma ihtiyacı duyarız. Bunun için de banyomuzda ve evimizin çeşitli alanlarında

İçeriğe Git »

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Evimizi tamamen temizlesek de, bazen bir yerlerden kötü kokular alırız. Özellikle mutfakta buzdolabını açtığımızda yoğunlaşan bu kötü kokular, yeterince temizlenmemiş buzdolabının habercisidir. Bozulan yemekler, döküldüğünü fark etmediğimiz süt, meyve suyu gibi sıvılar, soğan ya da sarımsak gibi kokusu sinen gıdalar,

İçeriğe Git »