Güzel Bir Ev

Laminat Parke Nasıl Temizlenir?

Sundukları konfor ve barındırdıkları işlevsellikler düşünüldüğünde, laminat parkeler yaşam alanlarında yer kaplaması olarak en çok tercih edilen ürünlerin başında geliyor. Özellikle her bütçeye uygun seçeneklerinin olması, uygulanmasının kolaylığı ve bakım için çok fazla çaba gerektirmemesi gibi özellikler, laminat parkelerin gözde zemin döşemesi olmasının sebepleri arasında yer alıyor.

Farklı dekorasyon tarzlarına uygun çözümler sunan laminat parkeler, temizlik aşamasında zahmetli çalışmalar gerektirmese de, yapısal özellikleri göz önünde bulundurulduğunda bazı noktalara dikkat edilmesine ihtiyaç duyuyor. Ahşap tabakalardan oluşan ve parlak bir katman ile kaplanmış olan bu ürünlerin uzun ömürlü olmasının yolu, uygun ürünlerle ve doğru yöntemlerle temizlenmesinden geçiyor.

Evlerin ve iş yerlerinin önemli dekorasyon detaylarından olan laminat parkelerin etkili ve derinlemesine temizlenmesi için yapılması gerekenleri bu içeriğimizde ele alıyoruz. Işte “Laminat parke nasıl temizlenir?” sorusuna cevap olabilecek adımlar…

Laminat Parke Temizliği İçin Gerekli Malzemeler

Laminat parkelerin temizliğinde kullanılabilecek çeşitli malzemeler aşağıda yer alıyor:

 • Elektrikli süpürge,
 • Yer paspası,
 • Paspas kovası,
 • Temizlik bezi,
 • Laminat zemin temizleyici,
 • Damıtılmış beyaz sirke,
 • Çeşitli alkoller ve esansiyel yağlar,
 • Sprey şişesi,
 • Su.

Laminat Parkelerinizi Süpürün

Zemin döşemesi olarak en fazla tercih edilen ürün olan laminat parkelerin temizliği için yapılması gereken en önemli şey, parkelerin düzenli olarak temizleniyor olması. Zemin üzerinde oluşan günlük kirlerin temizlenmesi, parke üzerinde biriken toz, kir, kıl gibi birikintilerin yoğunlaşarak parkeleri çizmesine ve zarar vermesine engel olur. Elektrikli süpürgenin yumuşak fırçalı ucu veya nemli bir bez, parke üzerinde biriken günlük kullanım kaynaklı tozları temizlemenizde doğru seçim olacaktır.

Dökülenleri Anında Temizleyin

Laminat parke üzerine dökülen herhangi bir sıvının anında temizlenmesi, parkelerin koruyucu tabakasının aşınmasını engellemek için dikkat edilmesi gereken adım. Zemine dökülenleri temizlemek için nemli bir bez veya sünger kullanabilirsiniz. İçerisinde çeşitli katı kalıntılar bulunan cisimler yüzeye döküldüğünde ilk olarak katı kısımların bir bez veya peçete ile toplayarak da parkelerinizin çizilmesinin önüne geçebilirsiniz.

Lekelerden Kurtulun

Laminat parkeyi temizlemenize rağmen çıkmayan zor lekeler varsa, bunlar için farklı yöntemler uygulayarak daha sağlam bir temizlik elde etmelisiniz. Örneğin yoğun bir çamur veya uzun süre kaldığı için tabaka haline gelmiş toz birikintilerini çıkarmak için ılık sudan yararlanabilirsniz. Bol su ile birkaç defa sildiğiniz laminat parke yüzeylerindeki yoğun lekeleri su ile yumuşatarak temizliğini kolaylaştırabilrsiniz. Parkelerde oluşan badana ve boya lekeleri de kötü görünen ve kurtulmak gereken diğer lekeler ancak bunlar yalnızca su ile temizlenmeyebilir. Bu gibi durumlarda uygun türden bir alkol veya tinerden yardım alabilirsiniz. Yalnızca alkol ya da tinerin yetersiz kalacağı lekelerde laminat parkeye zarar vermeden hafifçe kazıyarak lekenin büyük kısmından kurtulabilirsiniz.

Laminat Parke İçin Uygun Temizlik Ürününü Kullanın

Laminat yüzeylerde derinlemesine temizlik sağlamak için çeşitli temizlik ürünlerinden faydalanmak gerekir. Sirke veya yumuşak yapıdaki deterjanlar, çeşitli yüzey temizleyiciler, hoş kokulu yağlar, laminat parke yüzeylerinin temizliğinde sıkça tercih edilen ve etkili olan ürünlerdir. Ancak bu tür ürünler kullanılırken etiketlerinin okumanız ve parkeleriniz için uygun olduğundan emin olmanız gerekir. Ürünlerin talimatlarına göre yeterli ve gerekli miktarda ve doğru şekilde uygulamak, parkenin temizliği kadar uzun ömürlülüğü üzerinde de etkilidir. Diğer yandan, laminat parkeler üzerinde parlak bir görüntü elde etmeyi vadeden temizlik ürünlerinin rutin kullanımından kaçınmak gerekir. Çam gibi reçineli maddeler içeren ürünler veya sabunlar, uzun süreli kullanımda kalıntılarının birikmesi yoluyla parkeleriniz üzerinde mumsu ve mat bir tabakanın oluşmasına sebep olabilir.

Temizlik Ürününü Boca Etmeden Püskürtün

Laminat parkenizin temizliği için kullanacağınız temizlik ürününe karar verdikten sonra bu ürünü parkeye ne şekilde uygulayacağınız, parkenizin kir durumuna göre değişiklik gösterecek olsa da, hiçbir koşulda kimyasal ürünleri aynı anda çok miktarda parke yüzeylerinize uygulamayın. Yoğun lekelerden uygun yöntemle kurtulduktan sonra, temizlik ürününü uygun bir şişeyle sprey formunda parkenizin tamamına uygulayın ve ardından silme işlemine geçin. Dilerseniz bu işlemi yüzeyi çeşitli alanlara bölerek de gerçekleştirebilirsiniz.

Paspas Uygulayın

Gerekli temizlik ürünleri laminat parke yüzeylerine uygulandıktan sonra, ılık su ile nemlendirilmiş bir paspasın ileri geri hareketleriyle parkelerin temizlenmesi sağlanır. Laminat parkenizin temizliğinde paspas kullanmanız, buharlı temizleyiciler ve tampon uygulamasına göre en etkili ve en güvenli yoldur. Uzun ömürlü temizlik için ise paspasın mikrofiber özellikte olmasına özen göstermekte fayda var. Paspas uygulamasında yine temizlik için üretilmiş mikrofiber ve ıslak bezlerden yararlanabilirsiniz.

Laminat Parkeleri Kurutun

Uygun ve etkili temizlik ürünlerini çeşitli yöntemlerle parke yüzeyine uyguladıktan ve ılık su ile ıslatılmış paspas ve bezlerle parke yüzeylerini tamamen sildikten sonra, parkenin kurutulması gerekir. Laminat parkelerin kuruması için en etkili yöntem, havayla kendiliğinden kurumaya bırakılması. Mümkünse pencereler açılıp içeriye hava giriş çıkışı sağlanarak parkenin daha hızlı kuruması sağlanabilir. Ancak zeminde biriken fazla suyun parkeler için en büyük tehdit unsuru olduğu düşünüldüğünde, paspas ile temizlenirken fazlaca suya maruz kalan parkelerin havayla kendiliğinden kuruyana kadar sudan zarar görme ihtimaline karşı müdahale gerekebilir. Kuru bir bez veya uygun bir paspasla fazla suyunu almak, laminat parkelerin suyu çekerek yapısının bozulmasına karşı alınabilecek en etkili önlemdir.

Laminat Parke Temizliğinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Yaşam alanınızın zeminini dekore eden laminat parkenizin uzun ömürlü olabilmesi için temizlik aşamasında ve sonrasında çeşitli adımlara uymanız gerekir. Etkili ve güvenli bir temizlik için aşağıdaki adımları göz önünde bulundurarak laminat parkelerinizi daha uzun yıllar kullanmaya devam edebilirsiniz:

 • Laminat parkelerinizi süpürürken elektrikli süpürgenizin parke temizliğine uygun başlığını veya ortak alan başlığının parke ayarını tercih edin.
 • Laminat parkelerinizin uzun süre ıslak kalmamasına özen gösterin. Fazla miktarda su ahşap yapıdaki parkelerin yapısının bozulmasına sebep olabilir.
 • Parkelerinizi silmek için kullandığınız paspas veya bezin suya daldırılmış değil, nemli olmasına dikkat edin. Böylece parkelerin fazla ıslanmasının önüne geçmiş olursunuz.
 • Temizlik losyonlarını ve deterjanları zemine doğrudan boca etmek yerine uygun bir sprey şişesi ile az miktarda püskürterek uygulayın. Bu yöntemle yalnızca ihtiyacınız olduğu kadar deterjan kullanmış olursunuz. Gerekli temizlik ürünlerini paspas kovasında bol su ile seyrelterek de zemin temizliğinizde kullanabilirsiniz.
 • Aşırı kimyasal madde içeren, zemin yapısına uygun olmayan temizlik ürünlerini ve deterjanları laminat parkelerin temizliğinde kullanmaktan kaçının. İçeriği yoğun kimyasal barındıran ürünler laminat parkelerinizin yapısında bozulmalara sebep olabileceği gibi ölçülü kullanılmadığında insan sağlığı için de tehdit unsuru oluşturabilir.
 • Aşırı köpüren bir temizlik ürünü kullanıyorsanız sirkeli su ile bu malzemeleri seyreltebilir, böylece laminat parkelerde oluşabilecek deterjan kalıntılarının önüne geçebilirsiniz. Zeminin temizliğinde yalnızca sirke kullanıyorsanız, sirkeyi tek başına parkelerinizin üzerine dökmemeye özen gösterin. Aşındırıcı etkisi olabilecek bu ürüne, bir fincanını 4 – 5 litre su ile seyrelterek temizliğinizde yer verebilirsiniz.
 • Herhangi bir temizlik ürününü laminat parkelerinizin temizliğinde ilk defa kullanacaksanız bu ürünü zeminin tamamına uygulamadan önce bir zeminin bir köşesinde test edin. Böylece bahsi geçen temizlik ürününün etkilerini gözlemleyerek diğer bölümlerde kullanmaya karar verebilirsiniz.
 • Aşırı sert kılları olan fırçalardan veya bulaşık teli gibi ovma malzemelerden uzak durun. Sert ve keskin yapıdaki her türlü eşya laminat parkeleri aşındırabilir ve çizilmesine sebep olabilir.
 • İnatçı lekelerin ve kalıntıların çıkarılması için bıçak veya spatula ile kazıma yapacaksanız öncesinde yumuşatıcı bir ürün veya su ile lekenin hafiflemesini sağlayın, kazıma işleminde bıçağın keskin olmayan yüzünü kullanın.
 • Sabun veya mumsu yapıdaki temizlik ürünlerinden yararlanıyorsanız tabaka halinde kuruyup kalmaması için iyice durulandığından emin olun. Bu yapıdaki ürünlerin zamanla laminat parkelerinizde mat bir görüntü oluşturabileceğini unutmayın.
 • Ve bonus: Evinizin güneş ışığını aşırı ve doğrudan alan bölümleri bulunuyorsa güneşin en etkili olduğu saatlerde parkelerinizi korumak adına kalın perdelerinizi kapatarak parkelerinizin yıpranmasının ve renginin solmasının önüne geçebilirsiniz.

Yapılan tüm temizlik çalışmalarına karşın parkeleriniz yeterince temiz ve parlak görünmüyorsa, yapısında çeşitli bozulmalar meydana gelmiş ve mat bir tabaka oluşmuş olabilir. Bu aşamada ise laminat parkeleri parlatma yollarından faydalanabilirsiniz.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

HOST İstanbul 2024 Kapılarını Ziyaretçilere Açtı

17. Uluslararası Türkiye Ev ve Mutfak Eşyaları Fuarı HOST İstanbul, 15 Şubat Perşembe günü kapılarını ziyaretçilere açtı. 15-18 Şubat 2024 tarihleri arasında Büyükçekmece’de bulunan TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi‘nde gerçekleştirilecek etkinlikte firmalar elektrikli ev aletlerinden bahçe aksesuarlarına, mutfak eşyalarından dekoratif

İçeriğe Git »

Kärcher Satış Noktaları İstanbul

1935 yılında Almanya’nın Stuttgart şehrinde Alfred Kärcher tarafından kurulan Kärcher, ülkemizde basınçlı yıkama makineleri ve buharlı temizlik ürünleri ile beğeni topluyor. İstanbul’da Kärcher ürünlerini bulabileceğiniz 44 mağazayı güncel olarak sizler için listeledik. İlgili mağazanın üzerine tıklayarak konumuna ulaşabilirsiniz. Sek Makina

İçeriğe Git »

Airwatt Nedir?

Emiş gücü, elektrikli süpürge alışverişinde dikkat edilen en önemli faktörlerdendir. Her ne kadar makinenin gücü (watt) önemli olsa da, airwatt birimi sayesinde emiş gücü hakkında daha gerçekçi bir bilgiye sahip olabilirsiniz. Bir elektrikli ev aletinin prizden çektiği güç ile bu

İçeriğe Git »

Alman Termos Markaları

Pikniklerde, gezilerde, okul ya da iş yerlerinde içeceğimizi yanımızda götürmemizi sağlayan termoslar, sahip olduğu izolasyon sistemi sayesinde sıcak içecekleri sıcak, soğuk içecekleri de soğuk tutmak amacıyla tasarlanmış kaplardır. Çeşitli boyutlarda ve şekillerde üretilerek geniş bir kullanım alanı sunan termoslar, son

İçeriğe Git »

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »