Güzel Bir Ev

Home Office Ekipman Rehberi (2023)

Küresel çapta yapılan araştırmalara göre çalışanların yarısına yakını gelecekteki iş tercihlerinde çalışma sisteminin uzaktan (remote) olmasını çok önemli buluyor. Uzaktan çalışma kültürü son 10 yılda özellikle yüksek kalifikasyon gereken IT işlerinde ivme kazanmaya başladı. 2020 yılından itibaren ise COVID-19 pandemisi ile birlikte birçok şirket zorunlu olarak uzaktan çalışma politikasını benimsemek zorunda kaldı. Her ne kadar pandemi sona ermiş olsa da, çalışanlar şirketlerin tamamen ofis ortamından uzakta ya da hem ofiste hem uzaktan çalışma seçeneğinin sunmasını önemli bulunuyor.

Özellikle yoğun ve stresli işlerde istihdam edilen çalışanların uzaktan çalışma sistemini tercih etmelerinde çeşitli sebepler rol oynuyor. Bu sebeplerin başlıcaları; aileyle daha fazla vakit geçirmek, daha az stresli bir çalışma ortamına sahip olmak, daha fazla sürdürülebilirlik, ulaşıma vakit harcanmaması ve esnek zaman planlaması.

Uzaktan çalışmanın olumlu yönleri ile birlikte çalışanlar tarafından olumsuz görülen bazı tarafları da bulunuyor. Bu olumsuz yönler arasında; iş arkadaşları ile ortak çalışmanın zorlaşması, çalışırken bölünmeler, bir rutin sahibi olmanın ve gün sonunda nerede duracağını bilmenin zorlaşması, izolasyon ve yalnızlık duyguları ile olası internet bağlantı problemleri yer alıyor.

Uzaktan çalışma, düzenli gidilmesi gereken bir ofisi olmadığı ve herhangi bir mekandan işinizi yapabileceğiniz bir sistem olsa da, bu sistemde çalışanların büyük çoğunluğu home-office modeli ile işlerine devam ediyor.

Home office (ev ofisi), bir kişinin evinde çalışma amacına hizmet etmek için ayrılmış alandır. Özellikle içeriğimizin başında değindiğimiz uzaktan çalışma sistemine oldukça uygun olan bu alanı doğru kurgulayabilmek, iş verimi ve sürekliliği açısından oldukça önemlidir. Kullanmanız gereken masadan klavyeye, laptop yükseltme standından mikrofona kadar birçok farklı araçtan oluşabilen bu alanın nasıl ve hangi ürünlerle birlikte tasarlanabileceğine gelin hep birlikte göz atalım.

Çalışma Masası

Tüketiciler tarafından en önemli görünen iki home office eşyasından birisi olan çalışma masası, evde çalışırken günümüzün büyük çoğunluğunda bize eşlik eder. Ev ofisiniz için çalışma masası satın alırken dikkat etmeniz gereken başlıca noktalar şunlardır:

 • Yeterli Genişlik ve Derinlik. Çalışma ortamınızın harici ekran, kitaplar ve dosyalar, laptop standı, hesap makinesi ve not defteri gibi malzemeleri içerebildiğini göz önünde bulundurunca geniş bir masa sahibi olmak önem kazanıyor. Özellikle laptop’ınızı bir monitör ile kullandığınız zaman gözleriniz ile ekran arasındaki mesafenin 50-100 cm arasında olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu mesafeyi sağlamak içinse tercih ettiğiniz masanın yeterli derinliğe sahip olması lazım.
 • Sağlamlık. Piyasada satılan ekonomik masaların birçoğunun sahip olduğu problemlerin başında kullanılan malzemelerin yapısı gereği sağlamlık sorunu geliyor. Özellikle klavye tuşlarına vururken ya da çay veya kahvenizi masaya bıraktığınızda sallanan bir çalışma masası dikkat dağıtıcı olduğu kadar sinir bozucu da olabilir. Bu problemlerin yaşanmaması için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Satın alacağınız masanın ayaklarının demir veya benzeri ağır bir maddeden yapılması ve masanın üzerindeki tablanın da aynı şekilde belirli bir ağırlığa sahip olması en önemli noktalardan. Bunların yanı sıra masadaki bağlantı noktaları ve vidaların da belirli bir malzeme kalitesinde olması ve ihtiyaç halinde düzenli bir şekilde kontrol edilerek sıkılması ile sağlam bir çalışma masasına sahip olacaksınız.
 • Ergonomiklik. Çalışma masasında ergonomiklik (konfor ve fiziksel olarak rahat tasarım) denince son yıllarda popülerlik kazanan ve sit-stand desk olarak da bilinen ve yüksekliği ayarlanabilen çalışma masaları akıllara geliyor. Aralıksız ve uzun süre oturmanın obezite, hipertansiyon ve tip-2 diyabet gibi hastalıklara yol açabildiği düşünüldüğünde bu tarz bir masaya yatırım yapmanın olumlu getirileri olabilir. Bununla birlikte ergonomik bir masa ve çalışma ortamı için yüksekliği ayarlanabilir masalar home office alanınız için olmazsa olmaz değildir. Uzun çalışma seanslarında masanızı yükselterek pozisyon değişikliği yapmak yerine kalkarak dolaşmak gibi basit ve kolay hareketler yapmak da vücudun şeklini değiştereceği için fayda sağlayacaktır.

Çalışma masaları için verdiğimiz bilgileri özetlemek gerekirse, home office alanınız için sıfırdan bir çalışma masası alacak ya da mevcut masanızı yenileyecekseniz masanın monitör ve diğer malzemeler için yeterli genişlik ve derinliğe sahip olduğuna emin olun. Olası sallanmaları engelleyecek, ayakları ve tablası ağır malzemelerden yapılmış masaları tercih edin. Bütçeniz yeterliyse tek tuşla yüksekliğini ayarlayabileceğiniz ve size ayakta çalışma imkanı sağlayan sit-stand masaları satın alabilirsiniz. Aksi takdirde sık sık ara verip vücudunuzun şeklini değiştireceğiniz bir çalışma düzenini benimseyin.

Sandalye

Home office alanları için en fazla önem verilen iki eşyadan bir diğeri olan çalışma sandalyesi için dikkat etmeniz gereken bazı temel noktalar vardır:

 • Ergonomiklik. Sandalyenizin sahip olması gereken ergonomiklik seviyesi çalışma masasının ergonomikliğinden bile daha önemlidir. Gün içinde uzun saatler boyunca oturduğumuzu göz önünde bulundurursak ergonomik bir sandalye size postür desteği, sırt ve boyun ağrılarını önleme, daha az kalça basıncı ve doğru açıyla oturulması halinde daha iyi kan dolaşımı sağlar. Sağlıklı bir hayat için gereken bu faydalardan yararlanabilmek için doğru sandalyeyi tercih etmeniz ve doğru oturma bilgisine sahip olmanız önemlidir.
 • Ayarlanabilirlik. Aynı zamanda çalışma sandalyenizin ergonomiklik derecesini de artıran ayarlanabilirlik özelliği artık birçok üründe hazır olarak sunulsa da, bir sandalye satın almadan önce bu özelliği detaylı incelemenizde fayda vardır. Sandalyenin yüksekliği ve derinliği, sırt desteğinin açısı ve kolların yüksekliği ve derinliği gibi farklı ayarlama opsiyonları sunan sandalyeler daha yüksek bir fiyat etiketine sahip olabilseler de bunun hakkını verecektir.

Çalışma sandalyeleri için verdiğimiz bilgileri özetlemek gerekirse, çalışma sandalyeleri home office alanınızda ergonomikliğine en çok dikkat etmeniz gereken ve mutlaka deneyerek satın almanız gereken bir eşyadır. Alacağınız sandalyenin ayarlanabilirlik özellikleri arasında ise en azından yükseklik ayarının bulunmasına mutlaka dikkat edin.

İnternet

Türkiye’de son yıllarda internet altyapısı alanında çeşitli yatırımlar yapılmış olsa da farklı şehirlerde hatta ilçelerde ve mahallelerde farklı internet hızlarının sağlandığı bir gerçek. Bu problemin yanı sıra stabil olmayan bağlantılar ve sürekli bağlanılan çağrı merkezleri oldukça sinir bozucu olabiliyor. Evde uzaktan çalışanlar için dış dünyayla bağlantı kaynağı olan internetin belirli bir kalitede olması için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar şunlardır:

 • Stabillik. Home office internet seçiminde dikkat etmeniz gereken en önemli nokta size verilen bağlantının stabil olarak çalışmasıdır. Ülkemizde bazı firmaların pazarlama amacıyla kağıt üzerinde yüksek hıza sahip ama stabil olmayan internet bağlantıları satabildiğini düşündüğümüzde, internet servis sağlayıcı (İSS) firmadan talep etmeniz gereken ilk özellik stabil bir bağlantıdır. Belirli meslek grupları dışında minimum hız yeterliliğini sağlayan internet hızının yukarısı marjinal fayda açısından verimsiz olabilir. Bundan dolayı her ne kadar süper hızlı internete sahip olmanın faydaları olsa da stabil bir bağlantıyı bu hıza tercih etmekte yarar vardır.
 • Hız. Home office alanlarınızda kullanacağınız internet hızı için 50-100 megabitten başlayan internet paketleri önerilse de 25 megabit internet yeterli olabilmektedir. Birçok İSS, kendi web sitelerinde potansiyel müşterileri için lokasyon bazlı internet hızlarını hesaplayan yazılıma sahiptir.
 • Fiyat. Türkiye’de internet altyapısı sağlayan firmaların sayısının kısıtlı, perakende satan firmaların ise görece fazla olduğu biliniyor. Aynı altyapıyı kullanan hizmetleri farklı fiyatlara alma ihtimaliniz bulunduğundan dolayı birden fazla servis sağlayıcıyı karşılaştırabilirsiniz.

İnternet için verdiğimiz bilgileri özetlemek gerekirse, home office çalışmak için minimum 25 megabit hız ve stabil bir internet bağlantısı sunan herhangi bir servis sağlayıcı ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Monitör

Masaüstü bilgisayarlarda görüntü alabilmek için zorunlu bir donanım olan monitörler her ne kadar laptopların yaygınlaşmasıyla birlikte daha az popüler olsalar da, IT sektöründe yaygın olarak tercih edilen ikinci monitör kullanma pratiği uzaktan çalışma sisteminin yaygınlaşmasıyla birlikte diğer sektör çalışanlarına da sıçramaya başladı. En az iki ekran kullanarak farklı pencerelerin önünüzde aynı anda açılmasını sağlayarak iş verimliliğini oldukça yükseltebilirsiniz. Harici monitör satın almadan önce şu noktaları bilmenizde fayda var:

 • Ekran boyutu. Home office için tercih edeceğiniz masanın genişlik ve derinlik fonksiyonu monitörlerde ekran boyutuyla temsil ediliyor. Ekran boyutu internet tarayıcısında daha fazla tabı sıkışmışlık hissi olmadan açabilmeye, masaüstünü düzenlemeyi ertelediğinizde daha az karmaşıklık hissine veya kullandığınız spreadsheet sayfasında yatay ve dikey olarak daha fazla hücre görmenize olanak sağlar. Bunlarla birlikte gereğinden fazla büyük monitörler için standart masaların sahip olduğundan daha fazla bir masa derinliği gerekir. Bu konuda ölçüyü kaçırmamakta fayda var. 24”-27” bir monitör işinizi görecektir.
 • Ekran kalitesi. Piyasada 1440p, 2K ve 4K gibi çözünürlük seçeneklerinin yanı sıra TN, IPS ve VA gibi panel tipleri bulunur. Tercihiniz ve dolayısıyla edineceğiniz monitörün kalitesi bütçenizle doğru orantılı olsa da geniş bir renk gamı ve yüksek renk doğruluğuna sahip IPS monitörler fiyat/performans açısından uygun bir seçim olacaktır. Aynı zamanda 1080p çözünürlük de çoğu meslek grubu için yeterli bir tercih olacaktır.

Monitörler için verdiğimiz bilgileri özetlemek gerekirse, birçok farklı opsiyona sahip olsalar da home office çalışanlar için monitör seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken nokta ekran boyutu ve ekran kalitesidir. 24”-27” ve minimum IPS-1080p bir monitör uzun yıllar boyunca işinizi görecektir.

Mouse

Home office ekipmanları içinde önemli bir yer tutan bir diğer teknolojik alet ise mouse. Bluetooth teknolojisi sayesinde artık sadece bilgisayar değil, tablet ve cep telefonlarına da bağlanarak fonksiyonel bir biçimde kullanabildiğimiz mouse seçimi pratiklik bakımından önem taşıyor. Mouse tercihinizden önce bilmenizi tavsiye ettiğimiz noktalar şunlar olacaktır:

 • Kullanım alanları. Her ne kadar home office ekipmanları odaklı bir liste hazırlasak da bütçeniz bakımından optimum verim için birden fazla işi yapabilen mouse almak daha uygun olacaktır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise gün içindeki kullanım alanlarını ve bu alanlarda geçirdiğiniz süreleri net olarak belirlemek. Örneğin freelancer bir video kurgucusu ya da arayüz tasarımcısı iseniz sahip olduğunuz mouse’un fonksiyonelliği önem kazanır. Vaktinizi spreadsheet tabloları, bilgisayar oyunu ve surf gibi genel kullanıcıların geçirdiği alanlarda harcıyorsanız da bu işlerin hepsinde belirli bir standardı vadeden ürünler iyi bir tercih olacaktır.
 • Fonksiyonalite. Gün içinde zaman ayırdığınız kullanım alanlarınızı belirledikten sonra satın alacağınız mouse’un fonksiyonel özelliklerini araştırmaya başlayabilirsiniz. Piyasada bu konuda geniş bir yelpaze sunan markalar bulunmaktadır. Örneğin birçok tabı aynı anda kullanmak zorunda olan bir akademisyen için yatay kaydırma (horizontal scroll) için yan tarafında ayrı bir tekerlek bulunan ya da sahip olduğu ek tuşla bu tablardan birini kapatabilen mouse, zaman ve kullanım keyfi kazandıracaktır.
 • Bağlantı Opsiyonu. Çalışma masanızın üzerinde bilgisayar ve harici ekran dışında tablet ya da akıllı telefon bulunduruyor ve bunları da sisteminize dahil etmek istiyorsanız mouse’unuzun sahip olduğu birden çok cihaza bağlanabilme özelliği önem kazanır. Bunun için dahili bluetooth bağlantısı olan modelleri tercih etmeniz gerekir.

Mouse’lar için verdiğimiz bilgileri özetlemek gerekirse, bilgisayarda gerçekleştirdiğiniz faaliyetlere bağlı olarak alabileceğiniz daha pahalı ama yüksek fonksiyonelliğe sahip mouse’ların yanı sıra genel kullanım için de farklı markalar tarafından kaliteli ürünler kullanıcılara sunuluyor. Mouse tercihi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, kullanım alışkanlıklarınızı gözden geçirmek olacaktır.

Klavye

Mouse’a benzer şekilde gün içinde elimizin altına olan klavyeler de çeşitli seçeneklere ve geniş fiyat aralığına sahip. İdeal bir klavye seçimi için bilmeniz gerekenler şunlardır:

 • Kullanım alanları. Klavye seçiminde de ilk dikkat etmeniz gereken nokta kullanım alanlarınızdır. Finans sektöründe çalışıyorsanız ayrı metin yazarı iseniz ayrı modelleri tercih etmenizde fayda olabilir.
 • Fonksiyonalite. Son yıllarda kendi kategorisi içinde çok satanlar listelerinde yer alan oyun klavyeleri birçok alan için uygun olabilse de örneğin rakamların yoğun kullanıldığı ve numpad ihtiyacının hissedildiği bir iş için daha uygun bir klavye tipi bulunur. Aynı şekilde gün içinde tuşları fazla basmanızı gerektiren bir yazılım geliştiricisiyseniz tuş vuruş hissiyatı ve geri bildirim daha önemli hale geleceğinden dolayı mekanik bir klavye tercih edebilirsiniz.
 • Bağlantı Opsiyonu. Windows bilgisayarınız üzerinde çalışma yaparken vakit kaybetmeden iPad’inizde notlar uygulamasına girerek yeni bir not yaratmak gibi uygulamalar iş pratiklerinize uyuyorsa tercih etmeniz gereken mouse için bütçenizi biraz daha artırarak bu seçenekleri sunan modelleri incelemenizde fayda var.

Klavyeler için verdiğimiz bilgileri özetlemek gerekirse, gün içinde normal kullanıcılara göre daha fazla yazı ya da kod yazıyorsanız geri bildirim hissi ve malzeme kalitesi iyi olan klavyeleri tercih etmeniz uygun olacaktır. Bazı modellerde sunulan birden fazla cihaza tek tuşla bağlantı opsiyonu ise çoklu cihaz kullanıcıları tarafından tercih edilebilir.

Laptop Standı

Harici monitör kullandığınız çalışma düzeninde önemli bir parça haline gelebilen laptop standları çeşitli opsiyonlara sahiptir. Olası postür bozukluklarında önleyici bir role sahip bu ürünlerde malzeme kalitesi ve taşınabilirlik farklılıklarının yanı sıra tasarım da işlevsel açıdan önemli bir rol oynar.

 • Tasarım. Laptop standlarının tasarımında en çok karşılaşılan iki model vardır: Laptop’ınızın ekranını açarak üzerine yerleştirebildiğiniz klasik model ve laptop kapağı kapalı olarak yerleştirdiğiniz ve daha az yer kaplayan dikey stand. Burada tercih yaparken dikkat etmeniz gereken nokta -monitör bağlamış olduğunuz laptop’ın ekranını ikinci ekran olarak kullanmaya devam edecek misiniz yoksa tek ekran işiniz için yeterli olacak mı?- sorusudur. Özellikle geniş bir masada çalışma imkanı olmayanlar için dikey standlar, az yer kaplamaları sebebiyle ön plana çıkıyor.
 • Malzeme kalitesi. Stand için düşük bütçeler ayıranlara yönelik plastik alternatifler olsa da, alüminyum gibi kaliteli malzemeler olası sıcaklık artışlarında, ısıyı daha dengeli yayabildikleri ve uzun kullanım ömrüne sahip oldukları için avantaj sahibidirler.
 • Fonksiyonalite. Piyasada satılan bazı laptop standları ayarlanabilir yükseklik, çeşitli açılara kadar dönebilme ve sadece home office alanında değil hybrid ya da ortak çalışma alanlarında vakit geçirenler için katlanabilirlik gibi çeşitli fonksiyonlara sahiptir.

Laptop standı için verdiğimiz bilgileri özetlemek gerekirse, masaüstünüzde laptop ekranını kullanım tercihinize göre klasik ya da dikey, kaliteli malzemeye sahip bir model tercih edebilir, evinizin dışında farklı mekanlarda çalışıyorsanız kolay katlanıp çantanıza girebilen bir laptop standı edinebilirsiniz.

Mikrofon

Günümüzde bilgisayar üzerinden sesli iletişimin hem resmi hem özel işler için yaygınlaşmasıyla birlikte kulaklık mikrofonlarının özellikleri yeterli bulunamayabiliyor. İçerik üreticiliğinin hiç olmadığı kadar popülerleşmesiyle birlikte eskiden müzik kaydı gibi profesyonel kullanım amaçlı üretim yapan firmalar artan talep sayesinde giriş seviyesinde birçok model sunmaya başladılar. İş toplantısı, discord sohbeti ya da YouTube videolarınız için mikrofon satın almadan önce şu hususları göz önünde bulundurmanızda fayda var:

 • Taşınabilirlik. Mikrofonunuzun kullanım yeri sabit olarak masanın üstü ise taşınabilirlik için kaliteden feda etmenize gerek kalmadan bir masa üstü mikrofon satın alabilirsiniz. Bununla birlikte alacağınız bu ekipmandan maksimum faydalanmak ve mobil haldeyken de kullanmak istiyorsanız yaka mikrofonu daha iyi bir tercih olacaktır. Neyseki her iki durum için de yeteri kadar seçenek mevcut.
 • Bağlantı tipi. Masaüstü mikrofonlar için kablolu bağlantıya sahip olmak bir problem yaratmayabilirken taşınabilirlik amaçlı satın aldığınız mikrofonun kablosuz alıcı ve vericiye sahip bir cihaz olmasını isteyebilirsiniz. Bu kullanım kolaylığı, ürünün fiyatına da etki ettiğinden dolayı bütçeniz burada önemli bir faktör olacaktır.

Mikrofon için verdiğimiz bilgileri özetlemek gerekirse, tercih edeceğiniz ürünü belirlemeden önce vaktinizi ne kadar home office alanınızda ne kadar mobil halde geçirdiğinizi düşünün. Sonrasında ise bütçenizi belirleyerek kablosuz ya da kablolu bir mikrofon tercih edebilirsiniz. Şunu da belirtelim ki kısıtlı bütçeler için son zamanlarda piyasada yer edinmeye başlayan belirli standartta ses kalitesine ve oldukça uygun fiyatlara sahip yaka mikrofonları favorilerimizden. Bu ürünleri keşfetmek için e-ticaret sitelerinde ilgili kategoride vakit geçirmeniz ve yorumları okumanız yeterli olacaktır.

Kamera

Özellikle iş toplantılarında kullanılan kameralar home office için faydası yüksek ekipmanlardan. Son yıllarda laptop kameralarının eskiye göre iyileşmeleri ve akıllı telefonların harici kamera olarak kullanılmaya başlanmasıyla birlikte webcam olarak bilinen harici bilgisayar kamerasına gerek olup olmadığını anlayabilmek için şu noktaları bilmeniz gerekir:

 • Kullanım Kolaylığı. MacOS işletim sistemli bilgisayarlara 2022 yılında resmi olarak webcam olarak iPhone'unuzu kullanabilme özelliği gelmesiyle birlikte webcam ihtiyacı azalabilir. Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlar zaten bir süredir hem Windows hem de MacOS bilgisayarlarda bu işleve sahip. Kamera tercihiniz sırasında dikkat etmeniz gereken nokta kullanım kolaylığına ne kadar önem verdiğiniz. Kurduğunuz bilgisayar düzenine her zaman bir kabloyla bağlı olan bir webcam, harici tripod ve yazılım ayarları isteyen akıllı telefon kamerasına göre daha fazla pratiklik sağlar.
 • Çözünürlük. Eğer tercihinizi harici bir webcam’den yana kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken en önemli nokta cihazın sahip olduğu çözünürlük değeri olacaktır. Görüntü kalitesinin belirli bir standartta ve rahatsız edici olmaması adına en az 720p HD çözünürlükte bir kamera edinmenizi tavsiye ederiz.

Kamera için verdiğimiz bilgileri özetlemek gerekirse, eğer kullanım kolaylığı ve pratiklik sizin için çok önemli değilse ekstra para harcamadan yüksek çözünürlüğe sahip iOS ya da Android telefonunuzu webcam olarak kullanmanız, aksi takdirde en az 720p HD çözünürlüğe sahip harici bir kamera almanızı tavsiye ederiz. Bu içerikte şimdilik yer vermesek de bir LED yayın ışığı edinmeniz kullandığınız kameranızın türü fark etmeksizin görüntünüzü iyileştirecektir.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »

Speed Perfect Ne Demek?

“Yeni nesil” olarak adlandırılan çamaşır makineleri, geliştirilen çeşitli programlar sayesinde klasik çamaşır yıkama programlarının daha hızlı ya da daha ekonomik bir yıkama gerçekleştirmesini sağlıyor. Çeşitli yönlerden iyileştirme sunan programların bir kısmı yıkama süresini uzatmasına rağmen enerji ve su tasarrufu sağlarken

İçeriğe Git »

Duvara Ayna Nasıl Yapıştırılır? | Kendin Yap!

Dışarıya çıkmak için hazırlandıktan sonra nasıl göründüğümüze son kez bakmak için kendimizi aynanın önünde buluruz. Diş fırçalama, yüz yıkama, makyaj ve temizlik gibi kişisel bakım rutinlerimiz sırasında da aynaya bakma ihtiyacı duyarız. Bunun için de banyomuzda ve evimizin çeşitli alanlarında

İçeriğe Git »

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Evimizi tamamen temizlesek de, bazen bir yerlerden kötü kokular alırız. Özellikle mutfakta buzdolabını açtığımızda yoğunlaşan bu kötü kokular, yeterince temizlenmemiş buzdolabının habercisidir. Bozulan yemekler, döküldüğünü fark etmediğimiz süt, meyve suyu gibi sıvılar, soğan ya da sarımsak gibi kokusu sinen gıdalar,

İçeriğe Git »