Dracaena Marginata Faydaları

Draceana Marginata, birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de oldukça popüler bir ev bitkisi. İsmini antik Yunancada dişi ejderha anlamına gelen “drakaina” kelimesinden alan Draceana Marginata’nın bakımı oldukça kolaydır. Doğru konumlandırma ve düzenli sulama ile uzun yıllar sizlerle beraber olabilecek ve kökeni Güney Afrika’da bulunan Madagaskar’a dayanan bu bitki, kılıca benzer ve kenarları kırmızı renkli yapraklarıyla bilinir.

Ev ve diğer tüm iç mekanlar için oldukça uygun bu bitkinin havayı temizlemekten, insan psikolojisini olumlu yönde etkilemeye kadar birçok faydası bulunmaktadır. Güzel Bir Ev olarak derlediğimiz bu faydaları gelin hep birlikte inceleyelim!

Havayı Temizler

Evlerde bulunan mobilyalar, elektronik aletler, halılar ve kıyafetler aracılığıyla bile havaya zararlı partiküllerin salınabildiği biliniyor. Birçok ev bitkisi gibi Dracaena Marginata da bulunduğu ortamın havasını temizlerler. İç mekanın hava kalitesini iyileştiren bitkilerden birisi olan uzun yapraklı Dracaena Marginata’nın, havadaki kirliliği temizleme özelliğinden dolayı insan sağlığına genel olarak olumlu etkileri vardır.

1989 yılında Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın kapalı ortamlardaki havayı temizleyen bitkileri belirlemek amacıyla yaptığı araştırma sonucunda Draceana Marginata’nın havada bulunabilen benzen, formaldehid ve trikloretilen’i temizleyebildiği belirtilmiştir. Ayrıca bu araştırma neticesinde bazı bitkilerin havadaki uçucu organik bileşenleri yüzde 87’ye kadar yok edebildikleri ifade edilmiştir.

Nem Kaynağıdır

Evde bulunan fazla nem çeşitli problemler oluşturabileceği gibi fazla kuru hava da insan sağlığına olumsuz etkiler yapar. Kuru hava, çeşitli alerjilere, öksürüğe ve boğaz ağrılarına yol açabilir. Evinizin çeşitli yerlerine yerleştirebileceğiniz Draceana Marginata pek çok ev bitkisi gibi ortamdaki kuru havayı nemlendirerek bazı problemleri giderilebilir. %60-%80 arasında neme ihtiyaç duyan bu bitki, gövdesinde ve yapraklarında oluşabilecek fazla sıvıyı bulunduğu ortama vererek hava nemlendirici görevi görür.

Bununla birlikte belirtmeliyiz ki fazla nemli ve rutubetli bir odada yeşil yapraklı bitkileri beslemenin faydadan çok zararı bulunabilir. Evinizin nem açısından ideal oran olan %30-%50 seviyelerinde olup olmadığını kontrol etmek için düzenli olarak bir nem ölçer cihazdan faydalanabilir ve çoklu ölçümler sonucunda evinizin nem kaynağı olarak bir bitki edinip edinmeyeceğize karar verebilirsiniz.

Kurşunu Absorbe Eder

Dracaena Marginata, zehirli bir metal olan ve maruz kalınması halinde ciddi problemlere neden olabilen kurşunu absorbe edici etkiye sahiptir. Kurşuna geçici olarak maruz kalmanın yarattığı olumsuz etkiler arasında bilişsel gerileme, düşük konsantrasyon ve mide ağrısı bulunabilmektedir. Yapılan bazı bilimsel araştırmalar şehirlerdeki peyzaj çalışmaları için bu bitkinin kullanılması halinde havada bulunan zararlı kurşunun absorbe edilebileceğini iddia etmektedir. Havada ve suda dolaşabilme yeteneğine sahip zararlı kurşun metalinin etkilerini azalatabilmek için evinizde Draceana Marginata bitkisini beslemeyi düşünebilirsiniz.

Konsantrasyonu Artırır

İngiltere’de bulunan The Royal College of Agriculture’ın gerçekleştirdiği araştırmaya göre iç mekan bitkilerinin bulunduğu odalarda derslere katılan öğrencilerin daha dikkatli olduğu sonucu ortaya çıktı. Yeşil yapraklı bitkilerin bulunduğu ortamlarda konsantrasyon, hafıza ve dikkat gibi bilişsel işlevlerin geliştiği düşünülüyor.

Odaklanma sorununun hiç olmadığı kadar büyük ve kompleks hale geldiği günümüzde sadece bir Dracaena Marginata sahibi olmak çözüm olmasa da, iç mekanlarınıza yeşil yapraklı bitkileri eklemeye başlamak bu konuda atılabilecek yararlı bir adım olabilir.

Psikolojik Olarak Olumlu Etkileri Vardır

Dracena Marganita’nın saydığımız fiziksel faydalarının yanı sıra psikolojik olarak da olumlu etkilerinin bulunduğu düşünülmektedir. İç mekanlarda yer alan yeşil yapraklı bitkilerin rahatlama, esenlik duygusu ve sakinlik gibi etkileri bulunabilmektedir. Doğadan uzak kalınan bu günlerde yeşil yapraklı bitkileri sürekli olarak yanıbaşımızda görmek günlük ruh haline de fayda sağlayacaktır.

Ayrıca bir ev bitkisi sahibi olmak çeşitli sorumlulukları beraberinde getirir. Bu sorumluluklar arasında düzenli olarak bitkinin budanması, toprak değişimi, sulama ve yer değişimi bulunur. Rutin olarak yapmanız gereken ve diğer işlerden bunalmış haldeki zihniniz için rahatlatıcı etkisi olabilen bu işlemler sayesinde bir süre de olsa problemlerinizi düşünmeye ara verebilirsiniz.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

İnternet Taşıma (2023)

Taşınmak için yeni bir ev bulmak, eşyaları toplayıp paketlemek ve nakliye işlemlerini halletmek kadar aboneliklerin iptali, yeni adrese taşınması ya da yeniden başlatılması da üzerinde durulması ve vakit ayrılması gereken işlemlerden. Doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerinde olduğu gibi, internet hizmeti

İçeriğe Git »

Akrilik Halı Nedir?

Sentetik bir madde olan akrilikten üretilen; sıvı geçirmeyen, neme ve ıslaklığa karşı dayanıklı halılara akrilik halı denir. Görünüş itibariyle yün halılara oldukça benzeyen bu halılar, özellikle 1950’li yıllardan itibaren evlerde ve çeşitli yaşam alanlarında yerini almıştır. Yüne göre oldukça düşük

İçeriğe Git »

Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

Soğuk kış günlerinde en iyi sıcaklığı sağlayan şişme montlar, her giyim tarzına eşlik ederek kışın en vazgeçilmez giyim ürünü olarak dolaplarda kendisine yer buluyor. Oldukça sık kullanılan bu kıyafet, doğal olarak çok sık kirleniyor ve zaman zaman temizlenmesi gerekiyor. Yapısı

İçeriğe Git »

Klozet Neden Su Kaçırır?

Evinizde bulunan klozet su kaçırıyorsa, bu aynı zamanda ıslak zemin ve alt komşunun tavanına verilmiş ciddi bir zarar anlamına gelebilir. Herhangi bir sızıntı fark ettiğiniz anda tamir için ilk olarak sorunun kaynağını bulmak gerekir. Bazen ustalık gerektiren bu rahatsız edici

İçeriğe Git »

Çelik Kapıdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Kış mevsimi yaklaşırken yaşam alanlarının verimli ısınması ve oluşan sıcaklık seviyelerinin korunması adına çeşitli önlemler alınır. Kapı ve pencerelerden girecek soğuk havanın önlenmesi, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkmasının önüne geçilmesi için buralardaki ısı yalıtımının da mutlaka gözden geçirilmesi gerekir. Gerek

İçeriğe Git »