Corian Tezgah Nedir?

1967 yılında Amerikan kimya şirketi Dupont tarafından üretilen ve katı yüzey olarak bilinen Corian, mühendislik bilimi ile üretilen insan yapımı bir yüzey malzemesidir. Doğal mineraller ile akrilik malzemenin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bu taş türü, 76 x 3680 cm boyutlarındaki plakalar halinde üretilse de ısıya maruz kaldığında çeşitli formlara sokulabilir ve istenilen boyutlarda kullanıma hazır halde getirilebilir.

Alev almaması, thermoform özelliği sayesinde bakımının ve tamirinin mümkün olması yönüyle ev mimarisinde kendisine geniş kullanım alanı bulmuş olan corian, başta mutfaklar olmak üzere tezgah ve yüzey kaplaması ihtiyacı olan çeşitli alanlarda değerlendirilebilen kullanışlı ve uzun ömürlü bir yapı malzemesidir. Corianın kullanılabildiği alanlar ise,

 • Mutfaklar,
 • Banyo tezgah ve lavaboları,
 • Ofisler,
 • Okul ve hastaneler,
 • Kafe ve restoranların tezgah, masa ve bar bölümleri,
 • Yemekhanelerin mutfak ve masaları,
 • Güzellik salonlarının lavabo ve ayna önü tezgahları,
 • Mağaza ve AVM’ler,
 • Deniz taşıtları,

olarak karşımıza çıkar.

Çevre koşulları ve kullanım şekline maksimum direnç gösterebilen ve corian mermer olarak da bilinen bu tezgah türü, doğru kullanıldığı takdirde ömürlük olarak evlerdeki yerini alır. Çeşitli renk ve desenlerde üretilen corian tezgah, aynı zamanda özel stil tasarımları sunan firmalar sayesinde evlerin tarzına uygun olarak üretilmesi yönünden de oldukça etkileyici mutfaklar vadeder.

Mutfağında tek parça görünüm elde etmek isteyen kullanıcılar için set üstü kaplamaları ve tezgah arası blokları ile ideal çözümler sunar. Aşırı kimyasal içermeyen hafif temizlik ürünleri ile kolayca temizlenebilen corian tezgahlar, bu sayede ekonomik ve uzun ömürlü bir kullanım sağlar.

İç ve dış yüzeyinin görüntüsü ve yapısal özellikleri aynı olan Corian mutfak tezgahı, her ne kadar zamanı geçmiş tezgah türleri arasında anılsa da, yenilikçi tasarımlar ve geliştirilen özellikleri sayesinde mutfak tezgahları arasında tekrar incelenmeyi hak ediyor.

Üretiminde kullanılan yöntemler sayesinde bakım ve tamir imkanı sunan corian tezgahlar, mutfak tezgahı olmanın yanında banyo lavabolarında ve duvar kaplamalarında da tercih edilen bir yapı malzemesi olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli renklerde üretilebilen ve farklı şekillerde boyutlandırılabilen corian tezgahların bakımı, temizliği, avantaj ve dezavantajları ve Corian tezgah hakkında merak edilen tüm detaylar, içeriğimizin devamında yer alıyor.

Corian Tezgah Artıları

 • Corian tezgah canlı renkleri ve çekici desenleri ile modern bir görüntüye sahiptir.
 • Thermoform özelliği sayesinde temizlenmesi ve bakımı kolaydır, tamiri mümkündür.
 • Dikişleri neredeyse görünmez.
 • Entegre lavaboları ve drenaj panoları ile birlikte üretilebilir.
 • En temelde istenilen herhangi bir şekilde üretilebilir veya herhangi bir forma sokularak biçimlendirilebilir.
 • Yüzeyi aydınlatılarak parlak yüzey görüntüsü sağlanabilir.
 • Gözeneksiz bir yüzeye sahip olan corian tezgahlar sızdırmazlığı artırmak için fazladan bir çalışmaya gerek duymazlar.
 • Telefonun veya tabletin tezgah üzerine yerleştirilmesi ile şarj edilebilmesi özelliği bulunur.
 • Kuvars veya granitten üretilen tezgahlara göre daha düşük maliyetlidir.
 • Çeşitli şekillere uyarlanabilir olduğundan banyo tezgahı, küvet ve duş çevresi, bar üstleri, duvar kaplaması ve hatta mobilyalarda bile kullanılabilen çok yönlü bir malzemedir.

Corian Tezgah Eksileri

 • Diğer tezgah türlerine göre daha yumuşak bir yüzeye sahip olduğu için ezilebilir ve çizilebilir.
 • Isı direnci düşük olduğundan üzerine konulan sıcak tava ve tencerelerden etkilenebilir.
 • Temizlik ürünleri ve kimyasallar bu tezgahın yapısında bozulmalara sebep olabilir.
 • Entegre lavaboları şık bir görünüm sunsa da, daha yoğun kullanılan ve aşırı ısı ve kimyasala maruz kalacağı için çabuk bozulan evye kısmını değiştirmek için tüm tezgahın değiştirilmesi gerekir.
 • Her ne kadar onarımı mümkün olsa da ikinci el olarak satış değeri granit, mermer ve kuvarstan düşüktür.
 • Corian tezgahın üretiminde kullanılan malzemeler aynı olsa da malzemelerim miktarları, deyim yerindeyse “tarifi” üretici firmalara göre değişkenlik göstereceğinden kesin bir kalite vadetmez. Satın almadan önce iyi araştırma yaparak karar vermek gerekir.

Corian Tezgah Fiyatları

Her dönem yeniden belirlenen ev dekorasyonu ve yapı malzemeleri listesinde özellikle mutfak ve banyo tezgahı olarak en çok tercih edilen ürünlerden olan corian, genellikle granit ve kuvars tezgahlara göre daha düşük maliyetli olması yönüyle bilinir. Akrilik sayesinde çatlamaya karşı dayanıklı olması ve daha az malzemeyle üretiliyor olması, corian tezgahların daha uygun fiyatlı olmasının temel sebepleridir.

Temizlik ve bakımının kolay olması sebebiyle özellikle Covid-19 pandemi sürecinde satışları artan Dupont Corian tezgahların Türkiye’de de nakliye ve montaj hizmeti sunan çeşitli üretici firmalar tarafından kişiye özel hazırlanıp fiyatlandırması planlanır. Bu yönüyle, Corian tezgahın maliyetinin ne olacağı, kullanılacak ölçülere, renk ve desenine göre belirlenir.

Corian tezgahların fiyatları belirlenirken metretül ve metrekare fiyatları terimleri dikkat çeker. Tezgahın eni ve boyu ölçülerek hesaplanan metre fiyatları, üretici firmaya, kullanım alanına ve boyutlara göre değişkenlik gösterecektir.

Her ne kadar diğer tezgah malzemelerinden uygun fiyatlı olsa da, tercih edilecek corian tezgahın tasarımı bazen yüksek maliyetli granit veya kuvars tezgahlarla yarışabilir. Renk ve desenin yanında, corian tezgahların maliyetini etkileyen diğer detaylar ise tezgahın köşe ve kenar gibi yapısal özelliklerine, lavabo montajı, drenaj pano ve dolguları, tezgah yüzeyinin aydınlatılması ve şarj etme özelliğinin eklenmesi. Ayrıca ulaşım imkanları ve tedarik durumları göz önünde bulundurulduğunda, corian tezgahların ücretlendirilmesi şehirlere göre de değişkenlik gösterebileceğini unutmamak gerekir.

Corian Tezgah Nasıl Temizlenir?

Genel ve basit bir yüzey temizleyici, hassas yapılı corian tezgahı temizlemek için yeterli olur. Sabunlu su her ne kadar temizlikte sıkça kullanılan ve zararsız olduğu düşünülen bir temizlik ürünü olarak tercih edilse de, uzun süreli kullanımlarda sabunlu su corian tezgahta donuk bir film tabakası görüntüsü oluşturabilir.

Genel ev ve mutfak temizleyiciler normal şekilde kullanıldığında güvenli olsalar da bunların beraberinde aşırı ovma pedi veya bulaşık teli kullanımı, corian tezgahta aşınmaya sebep olabilir. Genel yüzey temizleyicileri corian tezgaha püskürtmek ve yüzeyde kalıcı olmadan silmek, corian tezgah için elverişli bir temizlik yöntemi olabilir.

Corian tezgahların temizliğinde kullanılan ürünlerin diğer mermer ve kuvars tezgahlarda olduğu gibi PH değeri açısından nötr olması, tezgahın güvenliği açısından oldukça önemli. Ayrıca çamaşır suyu gibi yoğun etkisi olan geleneksel ev temizlik ürünleri, corian tezgahın renk ve yapısında bozulmalara sebep olabilir. Yine cam temizliğinde kullanılan sprey ürünler, tezgah temizliğinde kullanıldığında muma benzer bir tabaka oluşturarak corian tezgahın yüzeyini etkileyecektir.

Akrilik düzeyleri göz önünde bulundurulduğunda, corian tezgahların dayanıklı ve uzun ömürlü oldukları düşünülür. Ancak unutmamak gerekir ki corian tezgahlar uygun kullanım koşulları ve doğru temizlik malzemeleri kullanılarak yüksek ısıya maruz bırakılmadığında yeterince dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

Corian Tezgah ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Her dönem mutfak dekorasyonunda en çok tercih edilen tezgah türlerinden olan corian tezgahı evinde veya işyerinde kullanmak isteyen bireysel kullanıcıların veya daha büyük kullanım alanı için tüm tezgah seçeneklerini detaylı araştıranların corian tezgah hakkında merak ettiği bazı soruların cevapları aşağıda yer alıyor.

Corian Tezgah Kullanışlı Mı?

Corian tezgahların en önemli avantajı, kullanılan teknikler sayesinde istenilen renk, desen ve formda tasarlanabilir olması. Corian tezgahın tercih edilmesinde etkili olan bir diğer özelliği ise lavabo ve drenaj kanallarının tezgah ile birleşik bir şekilde, bütün olarak üretilebilir olması, tezgah arası ile ek yerlerinin belli olmayacak şekilde birleşmesiyle pürüzsüz bir görüntü sunması. Görsel etkisinin yanında corian tezgah birçok tezgah malzemesi arasında ekonomik sayılabilecek bir fiyat bandında yer alır.

Her ne kadar her tarza ve dekorasyon zevkine uygun bir görsellik kazandırsa da, corian tezgahın ısıya yeterince dayanıklı olmaması, birleşik lavabolarda kaynar suya ve daha fazla dış etkene maruz kalan lavabo içlerinin değişmesi gerektiğinde tüm tezgahın bütün olarak ele alınması gerekliliği gibi durumlar, corian tezgah alacaklar olanları düşündürür.

Yeterince dikkatli kullanılabildiğinde mutfak tezgahı için oldukça kullanışlı bir seçenek sunan corian tezgah, kaplama, masa, bar, duvar kaplaması şeklinde kullanıldığında da herhangi bir etkiye maruz kalmayacağından kullanışlı bir dekorasyon ürünü olarak tercih edilebilir.

Corian Tezgah Çizilir Mi?

Akrilik malzemenin yoğunlukta olduğu corian tezgahlarda günlük kullanım sonucu çizik ve çatlaklar oluşabilir. Ancak thermoform özelliği olan bu tezgahların çiziklerinin giderilmesi, ovma teli ve etkili bir yüzey temizleme jeli ile mümkündür. Daha derin çizikler ve çatlaklar için ise corian tezgah tamiri konusunda yetkin bir firmadan yardım istemek gerekir.

Corian Tezgah Isıya Dayanıklı Mı?

Diğer tezgah türleri ile kıyaslandığında corian tezgahlar ısıya dayanıklı değildir. Yüksek ısıda tencere ve tavalar corian tezgah üzerine doğrudan temas ettirildiğinde derin yanık izleri oluşabilir. Her ne kadar tamiri ve bakımı mümkün olsa da, bunun zorluğu düşünüldüğünde, tezgahın yoğun ısıya maruz bırakılmamasında fayda var.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

İnternet Taşıma (2023)

Taşınmak için yeni bir ev bulmak, eşyaları toplayıp paketlemek ve nakliye işlemlerini halletmek kadar aboneliklerin iptali, yeni adrese taşınması ya da yeniden başlatılması da üzerinde durulması ve vakit ayrılması gereken işlemlerden. Doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerinde olduğu gibi, internet hizmeti

İçeriğe Git »

Akrilik Halı Nedir?

Sentetik bir madde olan akrilikten üretilen; sıvı geçirmeyen, neme ve ıslaklığa karşı dayanıklı halılara akrilik halı denir. Görünüş itibariyle yün halılara oldukça benzeyen bu halılar, özellikle 1950’li yıllardan itibaren evlerde ve çeşitli yaşam alanlarında yerini almıştır. Yüne göre oldukça düşük

İçeriğe Git »

Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

Soğuk kış günlerinde en iyi sıcaklığı sağlayan şişme montlar, her giyim tarzına eşlik ederek kışın en vazgeçilmez giyim ürünü olarak dolaplarda kendisine yer buluyor. Oldukça sık kullanılan bu kıyafet, doğal olarak çok sık kirleniyor ve zaman zaman temizlenmesi gerekiyor. Yapısı

İçeriğe Git »

Klozet Neden Su Kaçırır?

Evinizde bulunan klozet su kaçırıyorsa, bu aynı zamanda ıslak zemin ve alt komşunun tavanına verilmiş ciddi bir zarar anlamına gelebilir. Herhangi bir sızıntı fark ettiğiniz anda tamir için ilk olarak sorunun kaynağını bulmak gerekir. Bazen ustalık gerektiren bu rahatsız edici

İçeriğe Git »

Çelik Kapıdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Kış mevsimi yaklaşırken yaşam alanlarının verimli ısınması ve oluşan sıcaklık seviyelerinin korunması adına çeşitli önlemler alınır. Kapı ve pencerelerden girecek soğuk havanın önlenmesi, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkmasının önüne geçilmesi için buralardaki ısı yalıtımının da mutlaka gözden geçirilmesi gerekir. Gerek

İçeriğe Git »