Rattan Ne Demek?

5-7 yıl gibi oldukça kısa bir sürede yetişen rattan sarmaşıkları, yağmur ormanlarında yer alan ağaçların etrafına dolanarak bu ağaçları kuşatır ve bir yönüyle yağmur ormanlarını koruma altına alır. Doğada bulunan karbondioksiti emerek havayı temizleyen rattan, ortalama bir ağacın ürettiği oksijenin %35’e kadar fazlasını üreterek doğaya mümkün olduğunca fazla katkı sağlar. 100 metreye kadar büyüyebildiği söylenen rattanın hasadı da en doğal ve çevre dostu şekilde, elle gerçekleştirilir.

Büyük çoğunluğu Endonezya bölgesinde yetişen rattan bitkisi, esnek yapısı sayesinde kolayca işlenebilir. Her ne kadar sert bir bitki olsa da 10 -15 dakika uygulanan buhar sonrası eğilip bükülmeye hazır hale gelen rattan, birkaç basit araçla işlenerek el yapımı ürünler ortaya çıkarmayı mümkün kılar. Kolay şekillenebilir olması, bu bitkiyi karmaşık ve bol kıvrımlı hasır mobilyaların vazgeçilmez kaynağı haline getirmiştir.

Tamamen doğal olması yönüyle rattan, sıcak, sade ve samimi, birçok farklı dekorasyon seçimine uygundur. Hem iç hem de dış mekanlarda rahatlıkla tercih edilebilen rattan ürünler, genellikle soft ve doğal renk tonlarıyla ve ahşap, pamuk, taş gibi malzemelerden üretilen dekoratif ürünlerle takımlandığında doğal bir görünüm elde etmeyi sağlar.

Yatak başlığı, karyola, sandalye, koltuk, masa, sehpa, balkon ve bahçe mobilyası olarak tasarlanan rattan ürünler istenilen renklere boyanabilir, verniklenebilir. Isı ve nem değişikliklerine karşı oldukça dayanıklı olan rattan mobilyaların bakımı ve temizliği kolaydır. Günlük temizlik için nemli bir bezle silinerek tozlarından arındırılması yeterlidir, yoğun bir temizlik gerektirmez.

Bir palmiye ağacı türünün gövdesinden üretilen bu malzemenin dünyanın yalnızca belirli bölgelerinde elde edilebiliyor olması, oluşan tedarik sorunu ile sentetik rattan üretimini de beraberinde getirmiştir. Özellikle balkon ve bahçe mobilyalarında istenilen hasır görünümünü birebir sunabilen sentetik rattan ürünlere sıkça rastlansa da, sağlamlık ve kalite beklentisi yüksek olan kullanıcıların doğal rattan ürünleri tercih etmesinde fayda var.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Çamaşır Makinesine Çamaşır Suyu Konur Mu?

Ev temizliğinde en sık tercih edilen ürünlerden çamaşır suyu, aynı zamanda çok güçlü bir leke çıkarıcıdır ve çamaşırlar için de sıklıkla kullanılır. Özellikle beyaz çamaşırların daha da beyazlatılması ve çeşitli lekelerin çıkarılması için hemen her kullanıcı çamaşır suyundan faydalanır. Hal

İçeriğe Git »

Çilek Lekesi Nasıl Çıkar?

Tezgahlarda ve manav reyonlarında yer aldığında kokusu ile yaza giriş yapmakta olduğumuzu müjdeleyen çilek, herkes tarafından sevilen meyvelerin başında gelir.. Tatlılarda, pastalarda, dondurma ve hatta içeceklerde severek tüketilen çileği reçel olarak kışa saklamak da isteriz. Ancak çileği yıkayıp doğrarken ve

İçeriğe Git »

Halının Tüyleri Nasıl Kabartılır?

Yaşam alanlarının zeminine yerleştirilerek ayakları soğuktan koruyan ve aynı zamanda seçilen tarza uyum sağlayarak dekorasyonu tamamlayan halılar, uzun süreli kullanım sonrasında kabarıklıklarını yitirebiliyor. Özellikle fazlaca insan trafiğine maruz kalan salon halıları, ofis veya iş yerlerinin halıları, temizlik sonrası bile kaybettikleri

İçeriğe Git »

Elyaf Şişme Mont Yıkandıktan Sonra Nasıl Şişer?

Vücudu soğuktan en iyi şekilde korumanın yanında, stile kattığı hoş görünüm sayesinde kışlık dolaplarda kendisine yer bulan şişme montlar, kolayca takımlanabildikleri ve her giyim tarzına uyum sağlayabildikleri için sıklıkla tercih edilir. Şişme montların kış aylarında fazlaca kire maruz kaldıkları söylenebilir.

İçeriğe Git »

Self Clean Ütü Ne Demek?

Buharlama sistemiyle çalışarak giysilerimizi ve tüm tekstil ürünlerimizi kırışıklıklardan kurtarmamıza yarayan ütülerin buhar çıkış kısımlarında zaman zaman beyazlıklar görürüz. Bu beyazlıklar, ütünün buharla çalışması amacıyla içerisine eklediğimiz suda bulunan kirecin birikerek oluşturduğu kalıntılardır. Zamanla bu kireç kalıntısına kahverengi pas görünümü

İçeriğe Git »