Güzel Bir Ev

Duvara Ayna Nasıl Yapıştırılır? | Kendin Yap!

Dışarıya çıkmak için hazırlandıktan sonra nasıl göründüğümüze son kez bakmak için kendimizi aynanın önünde buluruz. Diş fırçalama, yüz yıkama, makyaj ve temizlik gibi kişisel bakım rutinlerimiz sırasında da aynaya bakma ihtiyacı duyarız. Bunun için de banyomuzda ve evimizin çeşitli alanlarında farklı şekil ve boyutlarda ayna kullanırız.

Kendini görme ihtiyacı ve isteğinin yanısıra, yaşam alanlarımıza şıklık ve görsel derinlik katması için de aynalardan faydalanabiliriz. Her türlü dekorasyon zevkine uygun şekilde tasarlanabilen ve çeşitli çerçevelerle uyumlanarak dekoratif bir anlam kazanan aynalar, bu yönüyle de her evde kendisine yer bulur. Evinizin mevcut tasarım düzenine yeni bir ayna eklemek istediğinizde, bunu herhangi bir ustaya gerek duymadan kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik kolayca elde edebileceğiniz ürünlerle ve basit yöntemler izleyerek. Evinizin herhangi bir duvarına asmak istediğiniz aynayı kolayca yapıştırmak için yapmanız gerekenleri bu içeriğimizde bulacaksınız.

Gerekli Malzemeler

Aynanızı tamamen kendi imkanlarınızla sorunsuz bir şekilde duvara monte edebilmeniz için birkaç basit malzemeye ihtiyacınız var. Bu ürünleri yapı marketlerden ya da online alışveriş mağazalarından kolaylıkla temin edebilirsiniz. Aynanızı dilediğiniz yere kolayca asabilmeniz için gerekli olan malzemeler ise şunlar:

  • Dilediğiniz boyutta ayna
  • Yüzey temizleyici, temizlik bezi
  • Kuvvetli ayna yapıştrıcı
  • Çift taraflı bant
  • Maskeleme bantı
  • Destek çubukları

İzlenecek Adımlar

1. Aynayı Temin Edin

Yapıştırmak istediğiniz yere ve kullanım amacına göre aynanın özellikleri birtakım farklılıklar içerebilir. Örneğin, banyoda kullanılacak aynalar genellikle aydınlık ve net yansıtma yapan modellerden tercih edilir. Ancak salonda dekoratif amaçlı kullanılan aynaların bazıları daha koyu renkli görünebilir. Bu durum aynaların gözü fazlaca rahatsız etmelerini önleyerek yaşam alanlarınıza dilediğiniz şıklığı katmanız için size yardımcı olur.

Size en uygun olan aynayı yapı marketlerde istediğiniz boyutlarda kestirebileceğiniz gibi hazır ve çerçeveli olarak da satın alabilirsiniz. Yine yalnızca ayna satın alıp kendi tarzınıza ve zevkinize uygun çerçevelerle buluşturarak kendi dekoratif aynanızı da oluşturabilirsiniz.

2. Asacağınız Duvarı Temizleyin

Dilediğiniz türde ve boyutlarda olan bir ayna temin ettikten sonra sıra, duvarı aynayla buluşmak için hazır hale getirmeye geliyor. Aynayı fayansla kaplı bir yüzeye asacaksanız fayans temizleyici ya da çok amaçlı genel temizleyici ürünler kullanarak zemini temizlemelisiniz. Bu aşama, aynanın yüzeye sabitlenmesini kolaylaştırır ve kalıcı bir yapıştırma gerçekleştirebilmeniz için size yardım eder. Yine normal bir duvar ya da duvar kağıtlı zemine yapılacak uygulamalarda da yüzeyin temiz ve pürüzsüz olmasında fayda var.

3. Aynanın Yerini İşaretleyin

Zeminin hazır hale getirilmesinden sonra aynanın asılacağı yerin belirlenmesi aşamasına geçin. En uygun yeri belirleyebilmek için aynanızın boyutlarında keseceğiniz kağıtlar yardımıyla denemeler yapabilirsiniz. Ölçüm işlemlerinde kraft kağıtlardan, gazete ve dergi yapraklarından yararlanabilirsiniz. Bu işlem sayesinde aynanızın en çok nereye yakışacağına kolayca karar verebilirsiniz. Yapıştırma işlemini gerçekleştireceğiniz alanı belirledikten sonra, kurşun kalem ya da maskeleme bandı kullanarak bu alanı işaretleyip bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

4. Yapıştırıcı Uygulayın ve Aynayı Duvara Yerleştirin

Aynanın duvara yapıştırılmasında en önemli adımlardan biri, kullanılacak yapıştırıcıya karar vermek. Bu aşamada, özellikle aynanın arkasında bulunan ve cama ayna özelliği kazandıran sır tabakasına zarar vermeyecek, kuvvetli yapıştırıcıların tercih edilmesi, sorunsuz bir yapıştırma işlemi için büyük önem taşır. Özel formüllerle üretilmiş ayna yapıştırıcı ürünlerden birini temin ettikten aynanın arka kısmına tamamen ya da şeritler halinde parça parça uygulayabilirsiniz. Yapıştırıcı uygulanan ayna için sıradaki işlem ise duvarda daha önce belirlenmiş alana yerleştirilmek.

5. Aynanızı Destekleyin

Belirlenen yere ayna yapıştırıcı ile yerleştirilen aynanın yüzeye tamamen sabitlenmesi için, yapıştırıcı sürülmeyen alanlara uygulanacak çift taraflı bantlarla desteklenmesi oldukça faydalı olur. Aynanın etrafına yapıştırılacak maskeleme bantları da aynanızı kuruyana kadar destekleyerek duvarda sabit kalmasına yardımcı olur. Yine yerden aynanın alt kısmına kadar uzanan çubukları da aynanın altına destek olarak yerleştirebilir, aynanızın sabitlenmesini ve sağlam bir şekilde kurumasını sağlayabilirsiniz.

6. Kurumaya Bırakın

Gerekli adımları izleyerek duvara yerleştirdiğiniz aynanızı, destek malzemelerini de uygulamış olarak kurumaya bırakabilirsiniz. En az yirmi dört saatlik bir sürede kuruyacak olan ayna yapıştırıcıların tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra ise yardımcı bantları ve destek çubuklarını çıkarabilir, aynanızı kullanmaya başlayabilirsiniz. İşte bu kadar basit!

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »

Speed Perfect Ne Demek?

“Yeni nesil” olarak adlandırılan çamaşır makineleri, geliştirilen çeşitli programlar sayesinde klasik çamaşır yıkama programlarının daha hızlı ya da daha ekonomik bir yıkama gerçekleştirmesini sağlıyor. Çeşitli yönlerden iyileştirme sunan programların bir kısmı yıkama süresini uzatmasına rağmen enerji ve su tasarrufu sağlarken

İçeriğe Git »

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Evimizi tamamen temizlesek de, bazen bir yerlerden kötü kokular alırız. Özellikle mutfakta buzdolabını açtığımızda yoğunlaşan bu kötü kokular, yeterince temizlenmemiş buzdolabının habercisidir. Bozulan yemekler, döküldüğünü fark etmediğimiz süt, meyve suyu gibi sıvılar, soğan ya da sarımsak gibi kokusu sinen gıdalar,

İçeriğe Git »

Koltuktan Su Lekesi Nasıl Çıkar?

Temizlik için en gerekli madde olan su, bazı durumlarda temizliği yalnızca su ile mümkün olmayan lekelerin oluşumuna neden olabilir. Örneğin, paslanmış bir musluktan gelen su, pas mineralleri ile birleştiğinde zorlu bir leke olarak karşımıza çıkabilir. Musluk suyu içerisinde bulunan klor

İçeriğe Git »