Depreme Dayanıklı Ev Dekorasyonu

Evlerimize eşyalarımızı yerleştirirken ve yaşam alanlarımızın daha güzel görünmesi için çeşitli dekoratif parçaları seçerken belirlediğimiz dekorasyon tarzları vardır. Bu tarz ve dekorasyon zevki çerçevesinde belirlediğimiz eşyalarımız çeşitli renk, şekil, büyüklük ve dokulara sahiptir. Ancak deprem kuşağında bulunan ülkemizde yaşanan büyük depremlerin etkileri düşünüldüğünde ev dekorasyonunda çeşitli güvenlik önlemlerini de uygulamak gerekir. Elbette ilk yapılması gereken, depreme dayanıklı bir ev seçmek ve binanın yapısal özelliklerinin depreme dayanıklı ve uzun ömürlü hale gelmesi için gerekli işlemleri gerçekleştirmektir. Bu adımları tamamlandıktan sonra evin hangi bölümünde ne gibi dekoratif önlemler alınabileceğini, sizler için listeledik. Aşağıdaki başlıklarda depreme dayanıklı ev dekorasyonu konusunda gereken tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Salon

 • Gün içerisinde, özellikle akşam saatlerinde aile bireylerinin bir arada vakit geçirdiği bölüm olan salonunuzda yer alan eşyaların sağlam ve dayanıklı olduğundan emin olun.
 • Salonda bulunan ve genellikle çok fazla yeri değiştirilmeyen konsol, televizyon ünitesi, kitaplık gibi büyük eşyaları, sarsıntı anında devrilmemesi ve çıkış yollarını tıkamaması için duvara sabitleyin.
 • Televizyonu duvara ya da üzerinde bulunduğu üniteye monte ederek hafif şiddetteki sarsıntılarda cihazınızın zarar görmesini ve yaralanmalara sebep olmasını engelleyin.

Yatak Odası

 • Yatağınızı gardırobun altında kalmayacak ve yaşam üçgeni denen sığınma alanını oluşturacak şekilde yerleştirin.
 • Herhangi bir sarsıntı anında patlayarak kırılma riskine karşı, yatağınızı pencerelerden uzak ancak dışarıya çıkışı kolayca sağlayacak şekilde konumlandırın.
 • Yatak odasında sabit kalan ancak deprem anında devrilme riski bulunan gardırobu duvara sabitleyin.
 • Gardırobun raylı kapak sistemi bulunuyorsa bu sistemin çalışır durumda ve sağlam olduğundan emin olun. Ani hareketlerle yerinden kurtulabilen bu kızaklı kapılar, çeşitli kazalara ve yaralanmalara sebep olabilir.
 • En kötü senaryo düşünüldüğünde, en güvenli yaşam alanının yatak ve bazaların yanı olduğu söylenir. Bunu sağlamak için ise yatağın ya da bazanın üzerine çökebilecek ağırlıklara direnç gösterebilmesi için içi dolu ve vidaları sağlam olması gerekir. Bazanız mevcutsa kitap gibi dayanıklılığı artıracak eşyalarınızı baza altında depolayabilirsiniz.

Çocuk Odası

 • Çocuk odasında yer alan yatak ya da ranzaları pencerelerden uzak ancak dışarı kolayca çıkılabilecek şekilde konumlandırın.
 • Çocuk odalarında bulunan gardırop, oyuncak dolabı, çalışma masası, kitaplık gibi mobilyaları duvara sabitleyin.

Banyo

 • Evinizin diğer bölümlerinde olduğu gibi banyonuzda bulunan eşyaları da mümkün olduğunca sabitleyin.
 • Başta duşakabin olmak üzere, banyoda kullanılacak parçaların plastik ve dayanıklı malzemeden üretilmiş olanını tercih etmeye gayret edin.

Mutfak

 • Mutfaklar, çok büyük şiddette yaşanmasa bile depremden en fazla etkilenen yerlerin başında gelir. Mutfakta bulunan dolapların fazlalığı ve içindeki eşyaların hassasiyeti, herhangi bir sarsıntıya burada yakalanmanız halinde yaralanma riskini artırır. Hal böyle olunca sarsıntı anında yukarıdan düşebilecek eşyaların sayısını azaltarak riski de azaltmanız mümkün. Bu sebeple, mutfakta gereğinden fazla eşya bulundurmamakta fayda var.
 • Tabak ve bardak gibi kırılgan ve yaralama açısından tehlike arz eden eşyaları mutfak dolaplarının üst kısımlarına değil, alt dolaplara yerleştirin.
 • Uyku için hazırlanırken ocağın kapalı ve emniyet düğmelerinin devrede olduğundan emin olun, mümkünse doğalgaz fişini çekerek mutfağınızı kapatın.

Beyaz Eşyalar

 • Sarsıntı esnasında evde bulunan diğer ürünler gibi beyaz eşyalarınızı da devrilme ve savrulma ihtimaline karşı bulundukları yere sabitleyin
 • Sabitleme işleminde çivi yerine dübel ve vida kullanmanız, daha sağlam ve dayanıklı bir sabitleme işlemi elde etmenizi sağlayacaktır.

Aydınlatma Ürünleri

 • Avizeler başta olmak üzere tüm aydınlatma ürünleri, hafif şiddetteki sarsıntılarda bile evde depremden ilk olarak etkilenen ürünlerdir ve içerdikleri malzemeye göre ev halkına da zarar verebilir.
 • Dağılarak etrafa savrulan aydınlatma ürünlerinden minimum düzeyde etkilenmek adına, özellikle avizeleri minimal ve hassas olmayan materyallerden tercih etmekte fayda var.
 • Yine düşük şiddetteki sarsıntılarda en alt seviyede etki için avizelerin ve aydınlatma ürünlerinin bağlantılarının sağlam kurulması, bu ürünlerin sebep olacağı yaralanmaları ve maddi zararı en aza indirebilir.

Duvar Dekorasyonu

 • Başta tablolar olmak üzere duvar dekorasyonunda kullandığınız ürünleri duvara sağlam bir şekilde yerleştirin.
 • Özellikle yatak odalarında yatak başlarında bulunan tabloların ve rafların iyice sabitlendiğinden emin olun, mümkünse yatak başlığına denk gelen duvarı doldurmayın.
 • Duvar dekorasyonunda sıkça kullanılan duvar rafları üzerinde bulunan dekoratif ürünleri küçük boyutlarda tercih etmeniz ve büyük olanları da zeminde ya da zemine yakın yüksekliklerde tutmanız, olası bir deprem anında bu ürünler sebebiyle yaralanma ihtimalinizi de en aza indirecektir.

Akvaryumlar ve Ev Canlıları

 • Evlerde bulunan akvaryumlar kırılgan yapısı gereği herhangi bir sarsıntı anında kolayca devrilip parçalanabilir ve doğru yerde konumlandırılmaması halinde evden çıkışı zorlayıcı bir hal alabilir. Bu sebeple akvaryumların da mümkün olduğunca sabitlenmesinde ve ağzı kapalı bir şekilde kullanılmasında fayda var.
 • Kedi, köpek gibi diğer evcil dostların da evin güvenli yerlerinde bulunmalarını sağlamak adına uyku minderlerini ve yuvalarını büyük eşyaların altında kalma ihtimalini düşünürek konumlandırmak gerekir.

Bitkiler

 • Bitkilerin bulundukları saksıları zemine yakın yerleştirmek, hafif sarsıntılardan zarar görmeden çıkmalarını sağlamak adına önemli.
 • Büyük şiddetteki deprem anlarında ise çıkış yollarında engel oluşturmayacak şekilde saksıların düzenlemesini gözden geçirmekte fayda var.

Pencereler

 • Çok büyük depremlerde elbette ki pencerelerin ve camların tamamen dağılmayacağından emin olamayız. Ancak hafif şiddetteki depremlerde pencerelerin camlarının çatlayıp kırılmasını önlemek adına koruyucu film tabakasından yararlanabilirsiniz.
 • Kırılma gerçekleşse bile, koruyucu film tabakası yerlere savrulan camların un ufak olmasını önler ve yerdeki cam parçalarının daha kolay ve zararsız bir şekilde temizlenmesini sağlar.

Kapı ve Kilit Sistemleri

 • Büyük depremlerde birçok kişi kapıların açılmaması ve bu sebeple dışarıya çıkamama problemiyle karşı karşıya kalır. Bunun önüne geçmek adına, kapılarınızın kilit sistemlerinin çalışır durumda olduğundan ve tutukluk yapmadığından emin olun.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

İnternet Taşıma (2023)

Taşınmak için yeni bir ev bulmak, eşyaları toplayıp paketlemek ve nakliye işlemlerini halletmek kadar aboneliklerin iptali, yeni adrese taşınması ya da yeniden başlatılması da üzerinde durulması ve vakit ayrılması gereken işlemlerden. Doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerinde olduğu gibi, internet hizmeti

İçeriğe Git »

Akrilik Halı Nedir?

Sentetik bir madde olan akrilikten üretilen; sıvı geçirmeyen, neme ve ıslaklığa karşı dayanıklı halılara akrilik halı denir. Görünüş itibariyle yün halılara oldukça benzeyen bu halılar, özellikle 1950’li yıllardan itibaren evlerde ve çeşitli yaşam alanlarında yerini almıştır. Yüne göre oldukça düşük

İçeriğe Git »

Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

Soğuk kış günlerinde en iyi sıcaklığı sağlayan şişme montlar, her giyim tarzına eşlik ederek kışın en vazgeçilmez giyim ürünü olarak dolaplarda kendisine yer buluyor. Oldukça sık kullanılan bu kıyafet, doğal olarak çok sık kirleniyor ve zaman zaman temizlenmesi gerekiyor. Yapısı

İçeriğe Git »

Klozet Neden Su Kaçırır?

Evinizde bulunan klozet su kaçırıyorsa, bu aynı zamanda ıslak zemin ve alt komşunun tavanına verilmiş ciddi bir zarar anlamına gelebilir. Herhangi bir sızıntı fark ettiğiniz anda tamir için ilk olarak sorunun kaynağını bulmak gerekir. Bazen ustalık gerektiren bu rahatsız edici

İçeriğe Git »

Çelik Kapıdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Kış mevsimi yaklaşırken yaşam alanlarının verimli ısınması ve oluşan sıcaklık seviyelerinin korunması adına çeşitli önlemler alınır. Kapı ve pencerelerden girecek soğuk havanın önlenmesi, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkmasının önüne geçilmesi için buralardaki ısı yalıtımının da mutlaka gözden geçirilmesi gerekir. Gerek

İçeriğe Git »