Güzel Bir Ev

Guaj Boya Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Renk pigmentlerinin Arap zamkı ile bir araya getirilmesinden oluşan ve su bazlı olan guaj boya, resim sanatıyla ilgilenenler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Sorunsuz akan kıvamı, çabuk kuruması, sağladığı mat görünüm ve kapatıcılığının iyi olması guaj boyayı popüler kılan faktörlerden. Guaj boya, sulu boya ile aynı kökenden geliyor olsa da yağlı boya kıvamındaki boyalarla aynı kategoride sayılır. Görsel olarak iyi bir sonuç almak için kapatıcılığı oldukça iyi olan guaj boyanın dikkatli kullanılmasında ve tabakalar halinde sürülmemesinde fayda bulunur.

Su bazlı olan guaj boyanın suya dayanıklı olmaması, kurudukça ıslatılarak yeniden kullanılmasını sağlar. Bu yönüyle de sürüldüğü yüzeylerden nemli bez ya da sünger yardımıyla kolayca temizlenebilir.

Resim ve çeşitli boyama alanlarındaki hobi çalışmalarında guaj boya kullanırken yaşanan kazalar sonucu kıyafetlere bulaşan guaj boyaları temizlemek için aşağıdaki adımları izlemeniz, etkili ve yeterli sonuca kolayca ulaşmanızı sağlayacaktır:

1. Adım

Temiz bir bez ya da süngeri temiz musluk suyuyla ıslatıp sıkarak nemli bir hale getirin.

2. Adım

Guaj boyanın bulunduğu bölgeyi nemlendirdiğiniz bez ya da sünger yardımıyla ıslatın. Bu işlemi gerçekleştirirken lekenin kenarından ortasına doğru çalışın. Boya tamamen kuru ise tamamının ıslanması ve yüzeyden kalkması biraz zaman alabilir.

3. Adım

Boya yumuşayıp çıkmaya başlayana kadar ıslak bez ya da süngerle ovalayın. Ovalama işleminde aceleci davranmamakta fayda var.

4. Adım

Süngere bulaşmaya başlayan boyadan kurtulmak için süngeri belli aralıklarla yıkayın, sıkarak fazla suyundan kurtulun. Böylece sünger (ya da temizlik bezi) sırılsıklam değil nemli olacaktır ve bu işlem için tamamen ıslak yerine nemli bir bez ya da sünger daha iyi iş görür. (Nemli bir sünger ıslak olana göre daha fazla boya emecektir).

5. Adım

Temizlediğiniz bölgeyi kuru br temizlik beziyle ya da saç kurutma makinesi yardımıyla kurutun.

Tüm bu adımları gerçekleştirirken daha hızlı hareket edebilmek adına, süngerden yapılmış, ponpon fırça denen boya fırçasından yararlanabilirsiniz. Yine aynı şekilde ponpon fırçayı nemlendirip boyaya uygulayabilir, sık sık durulayarak işlemi tekrarlayabilir ve guaj boya lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Son olarak, guaj boyayı bulaştığı yerden çıkarmaya çalışırken ovalamada aşırıya gitmeyin; sürtünme olayı, pigmentlerin kumaşın daha derinine ulaşmasına ve lekenin zorlaşmasına sebep olabilir.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »

Speed Perfect Ne Demek?

“Yeni nesil” olarak adlandırılan çamaşır makineleri, geliştirilen çeşitli programlar sayesinde klasik çamaşır yıkama programlarının daha hızlı ya da daha ekonomik bir yıkama gerçekleştirmesini sağlıyor. Çeşitli yönlerden iyileştirme sunan programların bir kısmı yıkama süresini uzatmasına rağmen enerji ve su tasarrufu sağlarken

İçeriğe Git »

Duvara Ayna Nasıl Yapıştırılır? | Kendin Yap!

Dışarıya çıkmak için hazırlandıktan sonra nasıl göründüğümüze son kez bakmak için kendimizi aynanın önünde buluruz. Diş fırçalama, yüz yıkama, makyaj ve temizlik gibi kişisel bakım rutinlerimiz sırasında da aynaya bakma ihtiyacı duyarız. Bunun için de banyomuzda ve evimizin çeşitli alanlarında

İçeriğe Git »

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Evimizi tamamen temizlesek de, bazen bir yerlerden kötü kokular alırız. Özellikle mutfakta buzdolabını açtığımızda yoğunlaşan bu kötü kokular, yeterince temizlenmemiş buzdolabının habercisidir. Bozulan yemekler, döküldüğünü fark etmediğimiz süt, meyve suyu gibi sıvılar, soğan ya da sarımsak gibi kokusu sinen gıdalar,

İçeriğe Git »