Çarşaflar ve Nevresimler Nasıl Yıkanır?

Çarşaf, yorgan kılıfı ve yastık kılıflarından oluşan, yatağımızın ve yorganımızın çabuk kirlenmesini önleyen ve rahat hissederek uyumamızı sağlayan ev tekstili ürünlerine genel olarak nevresim takımı denir. Bazı durumlarda da yorgan kılıfı karşımıza nevresim olarak çıkar.

Nevresim takımına ek olarak, çok sıcak olmayan havalarda, üstümüze aldığımızda bizi rahatsız etmeden hoş bir sıcaklık veren pikeler de yastık kılıfı ve çarşaflarla birlikte yataklarımızı süsler. Yorgan yerine kullanılan pikeler, yorganın üzerine örtüldüğünde yatak örtüsü olarak da kullanılabilir ve konsept bir görüntü elde etmek isteyenler tarafından sıkça tercih edilir.

Tüm bu ev tekstili ürünleri göz önünde bulundurulduğunda, her evde ihtiyaçlara, tercihlere ve evde yaşayan kişi sayısına göre çeşitlilik gösteren miktar ve içerikte çarşaf ve nevresim bulunur. Nevresim ve çarşafların değiştirilme sıklıkları düşünüldüğünde ise, “Çarşaflar ve nevresimler nasıl yıkanır? sorusu akla gelir. Bu içerikte, uyku tekstili ürünlerinin yıkanmaları hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için derledik. İşte tüm detaylar!

Çarşaf Ve Nevresimler Hangi Programda Yıkanır?

Çarşaf ve nevresimlerin çamaşır makinesinde hangi programda yıkanacağı üretildikleri kumaşların içerik özelliklerine göre değişiklik gösterir. Tıpkı kıyafetlerde olduğu gibi uyku tekstili ürünleri de üretildikleri hammaddelere göre temizlenir. Ürünlerinizi aldığınızda etiketlerindeki uyarılara ve yıkama talimatlarını göz önünde bulundurarak ilk yıkamasını yapmalı, kullanmaya devam ederken de kirlenme durumuna göre aşağıdaki adımları uygulayarak çarşaf ve nevresimlerinizi yıkamalısınız.

Doğal İçerikli Çarşaf Ve Nevresimler Hangi Programda Yıkanır?

İçeriği pamuk, keten, yün gibi doğal maddelerden oluşan çarşaf ve nevresimler çeşitli yıkama programlarına uyum sağlayabilecek ürünlerdir. Ancak çok zor lekeleri bulunmadığı sürece pamuklu çarşaf ve nevresimlerinizi günlük programlarda kısa sürede yıkamanız, ürünlerinizin uzun ömürlü olmasını sağlar. Kısa yıkamalarda lekelerin çıkmayacağını düşünüyorsanız ön yıkama yapabilir ve uzun programlarda da yıkayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki her ne kadar dayanıklı olsalar da, doğal içerikli oldukları için sık ve yoğun yıkamalarda renkleri solabilir ve yıpranmaları kolaylaşır. Çarşaf ve nevresim kumaşlarının dokuma sıklıkları demek olan tel sıklıkları farklı farklıdır ve bazıları yüksek dereceli uzun süreli programlarda çekme yapabilir. Kullanılacak programa karar verirken bu durumu göz önünde bulundurmakta fayda var.

Sentetik Çarşaf Ve Nevresimler Hangi Programda Yıkanır?

İçeriği organik olmayan, en az iki bileşenden oluşan kumaşlar sentetik yapıdaki kumaşlardır. Böyle malzemelerden üretilmiş olan çarşaf veya nevresimleriniz, muhtemelen doğal ürünlerinize göre daha az leke tutan kumaşlara sahiptir. Bu durumda sentetik çarşaf ve nevresimlerinizin kirlenme durumlarına bakarak programına karar verebileceğiniz gibi kısa süreli günlük yıkama programlarında kolayca temizleneceğini düşünerek hareket edebilirsiniz. Bazı çamaşır makinelerinde sentetik yıkama programları mevcuttur ve bu programlar çarşaf ve nevresimlerinizin yıkanması için kurtarıcı olacaktır.

Saten Çarşaf Ve Nevresimler Hangi Programda Yıkanır?

Saten kumaşlar oldukça hassas yapıdadır, kullanım ve temizlikleri zordur. Ancak her şeye rağmen bu ürünleri kullanmaktan hoşlanıyorsanız, saten kumaşlı çarşaf ve nevresimlerinizi makinenizin hassas programında yıkamanız gerektiğini unutmayın.

Çarşaf Ve Nevresimler Kaç Derecede Yıkanır?

Tüm tekstil ürünlerinde olduğu gibi, çarşaf ve nevresimler de kumaş bilgisine bakılarak içeriğine uygun su sıcaklığı koşullarında temizlenmelidir. Uygun sıcaklıkta yıkanmadığı durumlarda çarşaf ve nevresimleriniz yeterince temizlenmeyebilir veya yüksek derecede suya maruz kaldığında çekerek küçülebilir. Hal böyle olunca, her bir kumaş özelliğine uygun olan yıkama derecesini bilmekte fayda var.

Doğal İçerikli Çarşaf Ve Nevresimler Kaç Derecede Yıkanır?

Pamuk, keten gibi organik kumaşı olan çarşaf ve nevresimler dokuma sıklıkları ve çekme ihtimalleri göz önünde bulundurularak uygun derecede yıkanmalıdır. Aşırı lekelenme söz konusu değilse günlük yıkama programları ve 40 derece, temizlenmeleri için yeterli olacaktır. Yoğun lekeler mevcutsa ve kirlenme oluşmuşsa makinenin derecesi artırılabilir, gerekirse ön yıkama yapılabilir.

Sentetik Çarşaf Ve Nevresimler Kaç Derecede Yıkanır?

Sentetik yapıdaki çarşaf ve nevresimler aşırı kir ve leke tutmayacağı için çok yüksek derecelerde yıkanmaya ihtiyaç duymazlar. Bu çarşaf ve nevresimlerinizi makinenizin varsa sentetik yıkama programında yıkamanız, ürünlerinizin uzun ömürlü olması açısından etkili bir yoldur. Makinenizde sentetik yıkama programı bulunmuyorsa, düşük devirli bir programda 40 derecede yıkayabilirsiniz. Ancak aşırı lekelenme söz konusu ise bu ürünlerin yıkanmasında uygun leke çıkarıcıların kullanılmasında ve ön yıkama yapılmasında da herhangi bir sakınca yoktur.

Saten Çarşaf Ve Nevresimler Kaç Derecede Yıkanır?

Saten çarşaf ve nevresimler hassas yapıda malzemeden üretilmiş oldukları için çamaşır makinesinin hassas programlarında, 30 derecede yıkanmalıdır. Saten kumaşlı ürünlerin yıpranmaya yatkın oldukları düşünüldüğünde, çok sık yıkama yapılmaması, ağartıcı kullanılmaması ve mümkünse özel deterjanlar kullanılması faydalı olacaktır.

Çarşaf Ve Nevresimler Yıkanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm eşyalarınızda olduğu gibi nevresim ve çarşaflarınız arasında da çok severek aldığınız, kullanırken sizi mutlu eden ve daha uzun yıllar sizinle kalmasını istediğiniz parçalar olabilir. Eskimesini, yıpranmasını istemediğiniz bu eşyalarınızı koruma altına almanızın yolu ise uygun koşullarda yıkamaktan geçer. İşte nevresimlerinizi yıkarken dikkat etmeniz gerekenler.

Çarşaflar Ve Nevresimler Yıkanırken Yapmanız Gerekenler

  • Çarşaflarınızı ve nevresimlerinizi etiketinde veya kutusunda belirtilen yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkamalısınız.
  • Çarşaf ve nevresimlerinizi kumaş yapılarına uygun derece ve programda yıkamalısınız.
  • Kumaş yapılarına uygun deterjan ve yumuşatıcı kullanmalısınız.
  • Ürünlerinizi diğer tüm çamaşırlar gibi renklerine göre ayırarak yıkamalısınız.

Çarşaf Ve Nevresimler Yıkanırken Yapmamanız Gerekenler

  • Nevresimlerinizi ve çarşaflarınızı yıkarken gereksiz ön yıkama yapmaktan kaçınmalısınız. Eğer aşırı lekelenme mevcut değilse, kısa bir yıkama programında ve 30 – 40 derecede yıkamak, nevresimlerinizin temizlenmesi için yeterli bir yıkama sağlayacaktır.
  • Aşırı deterjan ve ağartıcı malzeme kullanmamalısınız. Her ne kadar sonucu temizlik ve güzel koku olsa da deterjanlar kimyasal bileşenlerden oluşur ve fazla kullanılması çok da sağlıklı olmayabilir. Ayrıca çamaşır suyu gibi ağartıcılar ve leke çıkarıcılar, yoğun kullanılması durumunda çamaşır ve nevresimlerinizin yıpranmasına ve kısa sürede eskimesine sebep olur.
  • Uygun koşullarda yıkandıktan sonra sık yıkanmasının herhangi bir zararı olmayacağı düşünülürse, çarşaf ve nevresimlerinizi sık sık yıkamaktan çekinmemelisiniz. Ölü derilerin içine sinmesi sonucu oluşan bakterilerin yoğun birikimini önlemek için nevresimleri sık sık değiştirmekte fayda var.
  • Çarşaf ve nevresimlerinizi yıkarken çamaşır makinesini tıka basa doldurmaktan kaçınmalısınız. Enerji ve deterjan tasarrufu sağlamak gibi görünse de, makinenize ağır gelen yük sebebiyle yeterince çevrilememesi ve suyun rahat dolaşamaması sebebiyle nevresimleriniz makineden kirli çıkabilir ve yıkama tekrarı yapmak zorunda kalabilirsiniz.
  • Çarşaf ve nevresimlerinizi direkt güneş ışığında ve düz olarak kurutmamalısınız. Ters çevrilmiş durumdayken gölgede kurutma yapmanız, renginin solmasını önleyeceği gibi güneşin zararlı etkisi ile yıpranmasının da önüne geçer. Kurutma makinesi kullanıyorsanız, her kurutma makinesinde nevresim ve çarşaf kurutmanın mümkün olmadığını unutmamanız gerekiyor. Bazı kurutma makineleri çarşaf ve nevresimler gibi tekstil ürünlerini yeterince kurutamıyor, ütü kuruluğunda çıkmasını yeterli buluyorsanız, bir miktar kurutma makinesinde kuruttuktan sonra ütüleyerek kaldırabilirsiniz. Ayrıca kurutma makinesinin bazı eşyaları fazlaca kırıştırdığını ve özellikle organik ve pamuklu eşyaları küçültebildiğini unutmayın. Çarşaflar çabuk kuruyacağından, havlu gibi geç kuruyan ürünlerle aynı anda kurutma makinesine atıldığında çarşaflarınız ya havludan ıslanacak, ya da erken kuruyup fazladan kurutmaya maruz kalacak ve yıpranacaktır.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

İnternet Taşıma (2023)

Taşınmak için yeni bir ev bulmak, eşyaları toplayıp paketlemek ve nakliye işlemlerini halletmek kadar aboneliklerin iptali, yeni adrese taşınması ya da yeniden başlatılması da üzerinde durulması ve vakit ayrılması gereken işlemlerden. Doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerinde olduğu gibi, internet hizmeti

İçeriğe Git »

Akrilik Halı Nedir?

Sentetik bir madde olan akrilikten üretilen; sıvı geçirmeyen, neme ve ıslaklığa karşı dayanıklı halılara akrilik halı denir. Görünüş itibariyle yün halılara oldukça benzeyen bu halılar, özellikle 1950’li yıllardan itibaren evlerde ve çeşitli yaşam alanlarında yerini almıştır. Yüne göre oldukça düşük

İçeriğe Git »

Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

Soğuk kış günlerinde en iyi sıcaklığı sağlayan şişme montlar, her giyim tarzına eşlik ederek kışın en vazgeçilmez giyim ürünü olarak dolaplarda kendisine yer buluyor. Oldukça sık kullanılan bu kıyafet, doğal olarak çok sık kirleniyor ve zaman zaman temizlenmesi gerekiyor. Yapısı

İçeriğe Git »

Klozet Neden Su Kaçırır?

Evinizde bulunan klozet su kaçırıyorsa, bu aynı zamanda ıslak zemin ve alt komşunun tavanına verilmiş ciddi bir zarar anlamına gelebilir. Herhangi bir sızıntı fark ettiğiniz anda tamir için ilk olarak sorunun kaynağını bulmak gerekir. Bazen ustalık gerektiren bu rahatsız edici

İçeriğe Git »

Çelik Kapıdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Kış mevsimi yaklaşırken yaşam alanlarının verimli ısınması ve oluşan sıcaklık seviyelerinin korunması adına çeşitli önlemler alınır. Kapı ve pencerelerden girecek soğuk havanın önlenmesi, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkmasının önüne geçilmesi için buralardaki ısı yalıtımının da mutlaka gözden geçirilmesi gerekir. Gerek

İçeriğe Git »