Air Fryer Nedir? Air Fryer Fiyatları 2023

Son yıllarda her alanda olduğu gibi mutfak teknolojileri alanındaki ilerlemeler de hayatımızı oldukça kolaylaştırıyor. Bu teknolojilerden birisi olan ve ülkemizde de oldukça popülerlik kazanan air fryer’ın ne olduğu ve nasıl çalıştığı ürünü satın almak isteyenlerin ve kullanıcılarının cevabını merak ettiği sorulardan. Birçok farklı marka tarafından üretilen ve gün geçtikçe daha fazla kullanıcının tercih ettiği air fryer, ilk olarak 2010 yılında Philips tarafından Berlin Tüketici Elektroniği Fuarı’nda tanıtıldı. Diğer üreticilerin de artan popülerliği fark ederek devreye girmesiyle diğer markalar tarafından air fryer modelleri üretilmeye başlandı ve bu isimlendirme jenerik hale geldi.

Kimi tüketiciler tarafından satın alındıktan sonra günlük kullanımın vazgeçilmezi haline gelen, kimi tüketiciler tarafından ise gelip geçici bir pazarlama etkisine sahip olduğu düşünülen air fryer ile ilgili en çok merak ettiğiniz soruların cevabı Güzel Bir Ev editör ekibi tarafından hazırlanan içeriğimizde yer alıyor.

Air fryer ile yiyeceklerinizi pişirmek için yağa ihtiyaç duymazsınız ama tercihinize göre yağ kullanabilirsiniz. Bu tamamiyle damak tadınıza ya da pişirmek istediğiniz yiyeceğin kendi yağlılık oranına göre değişebilir. Örneğin tavuk ya da balık gibi etler sahip oldukları yağ oranları gereği herhangi bir ek yağa ihtiyaç duymayabilir.

Air Fryer Nasıl Çalışır?

Air fryer’ın iç mekanizmasının üst kısmında ısı üreten bir kısım ve bu ısıyı dağıtmakla görevli fan bulunur. Ürünün sepet kısmına yerleştirilen pişirilmeye hazır yiyecekler, fanın yarattığı sirkülasyon sayesinde ısınan hava ile birçok farklı noktadan temas ederek pişmeye başlar. Air fryer’ın hava akışını kesmemek ve yiyeceklerin pişme sürecinde herhangi bir problem yaşanmaması için cihazın üzerine veya kenarlarına herhangi bir şey konulmamalıdır. Ürünün her ne kadar isminde kızartma (fry) geçse de air fryer, yiyecekleri kızartmaz. Air fryer’ın çok satmasının altında yatan en önemli sebep pratik kullanımı ile birlikte bu özelliğidir.

Air Fryer ve Fritöz Arasındaki Farklar

Fritözün geleneksel versiyonu ya da teknolojik ev aleti versiyonuyla air fryer arasında birçok tüketici için satın alma tercihini değiştirebilecek seviyede farklar vardır.

 1. Yağ kullanımı. Deep fryer olarak da bilinen fritöz ile air fryer arasındaki en temel fark yağ kullanım miktarıdır. Fritöz, yiyecekleri pişirmek için yağı yüksek derecede ısıtırken air fryer içinde hızlıca dolaşan sıcak hava sayesinde yiyecekleri pişirir ve hiç yağ kullanmaz ya da çok az miktarda yağ kullanır.
 2. Çıtırlık. Fritözde kullanılan yağ miktarı ve pişirme tarzı gereği yiyecekler Türk mutfağında alışıldığı üzere daha çıtır olur.
 3. Seçenek. Fritözde yiyecekleri sadece kızartabilirken, air fryer’ın farklı pişirme programları sayesinde birçok seçeneğe sahip olabilirsiniz.
 4. Temizlik. Air fryer’lar çok az yağ kullandıkları veya hiç yağ kullanmadıkları için temizlik sırasında fritöze göre büyük kolaylık sağlarlar.
 5. Sağlık. Yağ kullanım miktarları arasındaki büyük farktan dolayı air fryer ile pişirilen yiyeceklerin fritöze göre daha sağlıklı olduğu söylenebilir.
 6. Pişme süresi. Fritözde ısınan yağın süresi air fryer’ın ısınma zamanına göre daha kısa olduğu için yiyecekler fritözde daha kısa sürede pişerler.
 7. Fiyat. Ocak üstü – tencere tipi fritöz, air fryer’a göre oldukça ucuzdur.
 8. Güvenlik. Sahip oldukları kapak ve teknoloji gereği air fryer’lar, yağ sıçrama ve yakma tehlikesi yüksek olan fritözlere göre daha güvenlidir.

Air Fryer Fiyatları 2022

Hemen her üründe olduğu gibi birçok marka tarafından üretilen ve kullanım kolaylığı, teknoloji ve malzeme kalitesi gibi farklı konularda farklılık gösteren air fryler’ın fiyatları geniş bir aralıkta değişiyor. Sıcak hava fritözlerinin popülerleşmesi ile birlikte farklı markalarında daha ucuz modeller ürettiğini söylemek mümkün. 2022 yılında 1800₺ ile 12000₺ arasında değişen air fryer fiyatlarının ise ortalama olarak 4000₺ civarında olduğu söylenebilir.

Air Fryer Kullanmanın Avantajları

Air fryer satın almadan önce araştırma yapan kullanıcılar ürünün kendilerine sağladıkları avantajlarını merak ediyorlar. İşte air fryer’ın kullanıcılara sağladığı en büyük avantajlar:

 • Sağlık. Air fryer kullanmanın belki de en büyük avantajı kullandığı yağ miktarı bakımından geleneksel kızartma yöntemlerine göre daha sağlıklı yiyecekler tüketmektir. Fazla yağlı yiyecekler tüketmenin özellikle uzun süreli etkilerini düşündüğümüzde air fryer’ın sağladığı bu avantajın göz önünde bulundurulması gerekir. Özellikle sürekli olarak hazır ve kızartılmış yiyecek tüketen kullanıcılar air fryer’ın bu artısından dolayı uzun vadeli olarak önemli kazanımlara sahip olabilir.
 • Pişirme Hızı. Klasik fırınlarla karşılaştırdığımız zaman sıcak hava fritözlerinin büyük bir avantaja sahip olduğu söylenebilir. Birçok yiyecek air fryer sepetine eklendikten ve zamanlayıcı başladıktan sonra 10-15 dakika içinde hazır olur. Modern şehir yaşamının hızı göz önüne alındığında, ürünün talep trendini en çok artıran sebeplerden birisi sahip olduğu bu pişirme hızıdır.
 • Temizlik Kolaylığı. Büyük bir zevkle hazırlanan yemeklerin belki de en zorlu kısmı pişirme gereçlerinin temizliği oluyor. Uzun süre suda bekletilmesi gerekebilen yağlı tavaların aksine tasarımları gereği kolayca temizlenebilen air fryer’ların zaman tasarrufu sağladığı söylenebilir. Cihazın içi sıcak su ve aşındırıcı olmayan bir sünger ile, ısıtma elemanı ise yiyecek artıklarını çıkarmak için bir fırça yardımıyla kolaylıkla temizlenebilir.
 • Kullanım Kolaylığı. Birçok teknolojik alet gibi tasarım ve üretim safhasında mühendisler tarafından kullanım kolaylığı ön planda düşünülen bu cihazlar oldukça kolay ve basit kullanıma sahiptirler. Daha önce herhangi bir mutfak tecrübesine sahip olmayan gençler ya da mutfak teknolojilerine mesafeli olan yaşlılar tarafından kullanım kılavuzları ve ürün yönlendirme etiketleri oldukça açıklayıcıdır.
 • Kompakt Yapı. Ortalama olarak ~40 cm yüksekliğe, ~35 cm genişlik ve derinliğe sahip air fryer’lar birçok mutfak aracına göre küçük ve daha az yer kaplayan tasarıma sahiptir. Ocak üstü fritözler ya da büyük fırınlarla karşılaştırıldığı zaman tasarım avantajına sahip olabilen bu ürünler bir yerden başka bir yere oldukça kolay şekilde taşınabilir.

Air Fryer Kullanmanın Dezavatajları

Belirli bir fiyat etiketinin üzerindeki ürünü satın aldıktan sonra beklentisinin karşılığını alamamak ve cihazı tozlanmaya bırakmak tüketiciler için moral bozucu olabiliyor. Air fryer’ın en büyük dezavantajları arasında ise şunlar yer alıyor:

 • Fiyat. Son zamanlarda farklı markalar tarafından üretilse ve daha düşük fiyatlara tüketiciyle buluşabilse de air fryer’lar sahip oldukları teknoloji gereği klasik fritözlere göre oldukça pahalıdır. Özellikle birkaç kullanımdan sonra kenara kaldırılma olasılığı varsa bu teknolojik ev aleti gereksiz bir yatırım olabilir.
 • Kapasite. Ürünün avantajları arasında yer alan kompakt tasarım aynı zamanda bir dezavantaj olarak da karşımıza çıkıyor. Kalabalık bir aileye sahipseniz ya da arkadaş gruplarınız sizde sıkça vakit geçiriyorsa herkese yetecek kadar yiyecek pişirebilmek için air fryer’ınızı birden fazla kullanmanız bir süre sonra size zahmet verici gelebilir.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

İnternet Taşıma (2023)

Taşınmak için yeni bir ev bulmak, eşyaları toplayıp paketlemek ve nakliye işlemlerini halletmek kadar aboneliklerin iptali, yeni adrese taşınması ya da yeniden başlatılması da üzerinde durulması ve vakit ayrılması gereken işlemlerden. Doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerinde olduğu gibi, internet hizmeti

İçeriğe Git »

Akrilik Halı Nedir?

Sentetik bir madde olan akrilikten üretilen; sıvı geçirmeyen, neme ve ıslaklığa karşı dayanıklı halılara akrilik halı denir. Görünüş itibariyle yün halılara oldukça benzeyen bu halılar, özellikle 1950’li yıllardan itibaren evlerde ve çeşitli yaşam alanlarında yerini almıştır. Yüne göre oldukça düşük

İçeriğe Git »

Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

Soğuk kış günlerinde en iyi sıcaklığı sağlayan şişme montlar, her giyim tarzına eşlik ederek kışın en vazgeçilmez giyim ürünü olarak dolaplarda kendisine yer buluyor. Oldukça sık kullanılan bu kıyafet, doğal olarak çok sık kirleniyor ve zaman zaman temizlenmesi gerekiyor. Yapısı

İçeriğe Git »

Klozet Neden Su Kaçırır?

Evinizde bulunan klozet su kaçırıyorsa, bu aynı zamanda ıslak zemin ve alt komşunun tavanına verilmiş ciddi bir zarar anlamına gelebilir. Herhangi bir sızıntı fark ettiğiniz anda tamir için ilk olarak sorunun kaynağını bulmak gerekir. Bazen ustalık gerektiren bu rahatsız edici

İçeriğe Git »

Çelik Kapıdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Kış mevsimi yaklaşırken yaşam alanlarının verimli ısınması ve oluşan sıcaklık seviyelerinin korunması adına çeşitli önlemler alınır. Kapı ve pencerelerden girecek soğuk havanın önlenmesi, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkmasının önüne geçilmesi için buralardaki ısı yalıtımının da mutlaka gözden geçirilmesi gerekir. Gerek

İçeriğe Git »