Şınav Barı Nedir? Şınav Barının Faydaları ve Kullanımı

Artık evde de sağlıklı ve iyi sonuç alınabilecek pek çok spor rutini mevcut. Olası sakatlıkların önüne geçmek için hedef kas gruplarını çalıştırırken eklemlere fazla yüklenmeyi azaltacak yardımcı spor ekipmanları spor severler için oldukça faydalı olabiliyor.

Evde kas geliştirme çalışmalarının temel hareketlerinden olan şınav ve şınav türevi antrenmanlar için şınav barı önemli bir bilek eklemi yardımcısıdır. Şınav barının faydalarına geçmeden önce küçük bir not ekleyelim, şınav barı bilekten aldığı yoğunluğun bir kısmını omuz bölgesine iletir. Omuz bölgesinde sakatlığı olanların çalışmalarını bunu dikkate alarak yapmaları faydalı olacaktır.

Şınav Barının Faydaları

  • Bilekleri rahatlatır. Normal şınav pozisyonunda elin ön kol ile neredeyse 90 derecelik bir açı yapması, bilek bölgesindeki bağ ve tendonların zarar görmesine sebep olabilir. Buna çözüm olarak eli daha ergonomik bir pozisyonda kola paralel tutan şınav barı, bağ ve tendonlardaki etkiyi azaltır.
  • Hareketin etkisi artar. Şınav barının oluşturduğu yükseklik sayesinde üst vücut normal şınava göre daha aşağı inebilir. Bu sayede kol, göğüs ve omuz kasları her tekrarda daha yoğun ve etkili çalışmış olur.
  • Daha konforlu çalışma sağlar. Şınav çekilen zemin kaygan ya da fazla yumuşaksa sporcunun duruşunu bozacağından çalışma verimli tamamlanamaz. Halı ya da parke gibi zeminlerde zemin yerine şınav barı kullanmak bu açıdan faydalı olabilir. Bunun yanında dış ortamlarda sert zemin ele zarar verebilir. Şınav barı burada hem daha konforlu hem hijyenik bir çalışma imkanı sağlar.
  • Çeşitli pozisyon imkanı sunar. Şınav barı ile hem spora yeni başlayanlara hem de ileri seviyede sporculara hitap edecek pek çok farklı hareket yapılabilir. Örneğin şınavın farklı türevleri, L-Duruşu (L-sit) ve dağ tırmanışı (mountain climber) gibi hareketler şınav barı ile temel şınav hareketi dışında yapılabilecek egzersizlerdir. Bu farklı hareketler sayesinde rutin antrenmanın dışına çıkarak vücudun farklı bölgesindeki kaslar çalıştırılabilir. Amuda kalkma ve amut şınav da şınav barından faydalanılabilecek ileri seviye spor hareketlerindendir.
  • Az yer kaplar. Şınav barı oldukça hafif olan ve az yer kaplayan bir spor aletidir. Bu sebeple çalışma yaparken sporcunun yanında taşıması ve kullanılmadığı zamanlarda evde saklanması kolaydır.

Şınav Barı Nasıl Kullanılır?

Nizami bir şınav için barlar omuz genişliğinden biraz daha açık yerleştirilir. Barlar, dört (baş parmak dışında) ya da beş parmakla çok sıkmadan rahatça kavranmalı. Bütün vücut kasılı halde, kalçanın fazla yukarı çıkmamasına dikkat ederek ve kollar dirsekten kırılarak aşağı doğru hareket edilmeli. Göğüs seviyesi, barların biraz altına inebilir. Daha sonra özellikle bel formunda bozulma olmadan, yukarı doğru çıkılmalı. Şınav hareketinde aşağı inerken nefes almak, yukarı çıkarken itişte nefes vermek hareketin daha kolay tamamlanmasını sağlayacaktır.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

İnternet Taşıma (2023)

Taşınmak için yeni bir ev bulmak, eşyaları toplayıp paketlemek ve nakliye işlemlerini halletmek kadar aboneliklerin iptali, yeni adrese taşınması ya da yeniden başlatılması da üzerinde durulması ve vakit ayrılması gereken işlemlerden. Doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerinde olduğu gibi, internet hizmeti

İçeriğe Git »

Akrilik Halı Nedir?

Sentetik bir madde olan akrilikten üretilen; sıvı geçirmeyen, neme ve ıslaklığa karşı dayanıklı halılara akrilik halı denir. Görünüş itibariyle yün halılara oldukça benzeyen bu halılar, özellikle 1950’li yıllardan itibaren evlerde ve çeşitli yaşam alanlarında yerini almıştır. Yüne göre oldukça düşük

İçeriğe Git »

Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

Soğuk kış günlerinde en iyi sıcaklığı sağlayan şişme montlar, her giyim tarzına eşlik ederek kışın en vazgeçilmez giyim ürünü olarak dolaplarda kendisine yer buluyor. Oldukça sık kullanılan bu kıyafet, doğal olarak çok sık kirleniyor ve zaman zaman temizlenmesi gerekiyor. Yapısı

İçeriğe Git »

Klozet Neden Su Kaçırır?

Evinizde bulunan klozet su kaçırıyorsa, bu aynı zamanda ıslak zemin ve alt komşunun tavanına verilmiş ciddi bir zarar anlamına gelebilir. Herhangi bir sızıntı fark ettiğiniz anda tamir için ilk olarak sorunun kaynağını bulmak gerekir. Bazen ustalık gerektiren bu rahatsız edici

İçeriğe Git »

Çelik Kapıdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Kış mevsimi yaklaşırken yaşam alanlarının verimli ısınması ve oluşan sıcaklık seviyelerinin korunması adına çeşitli önlemler alınır. Kapı ve pencerelerden girecek soğuk havanın önlenmesi, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkmasının önüne geçilmesi için buralardaki ısı yalıtımının da mutlaka gözden geçirilmesi gerekir. Gerek

İçeriğe Git »