Kauçuk Çiçeği Çeşitleri

Dutgiller ailesinden ve Asya kökenli olan kauçuk çiçeği, ülkemizde de kolayca ve sıklıkla yetiştirilen bir çiçektir. Her ne kadar dayanıklı bir tür olarak bilinse de bakımındaki önemli noktalar atlandığında kolayca hastalanabilen kauçuk bitkisi, asitli olmayan gevşek yapıdaki toprakları sever. Ancak gövdesinin sağlam durabilmesi için kök kısmının toprağa sıkıca yerleştirilmiş olması gerekir. Doğrudan güneş ışığı almayan havadar yerleri seven kauçuk çiçeğini yaz aylarında iki günde bir sulamak gerekirken kış aylarında haftada 1-2 sulama yeterli olur.

İri parlak yaprakları ve uzun boyuyla bilinen kauçuk çiçeğinin yapraklarının şekil, renk ve desenlerine göre ayrıldığı türleri bulunur.

1. Robusta

Botanik adı “Ficus Elastica” olan bu kauçuk çiçeği türü, kauçuk bitkisi denince akla ilk gelen, büyük yapraklarıyla parlak bir yeşillik sunan türdür. İç mekanlardaki düşük neme dayanıklı olan Robutsa, 1- 1 buçuk metre kadar uzayabilir.

2. Tineke

Kauçuk bitkisinin klasik yaprak şekline sahip olmakla birlikte farklı renkleriyle dikkat çeken bu türün krem kenar boşlukları ve pembe-yeşil tonlarında alacalı yaprak görünümü vardır. Kauçuk sevenler için oldukça etkileyici bir seçenek olan Tineke, daha az güneş ışığı ve sulama gerektiren, bakımı kolay bir kauçuk türüdür.

3. Üç renkli

Kauçuk çiçeği yapraklarının mumsu bir yüzeye ve parlak, alacalı, kalın ve sert bir dokuya sahip olduğu türdür. Yeşil, pembe ve krem renginin çeşitli tonlarını üç renkli kauçuk çiçeğinin yapraklarında görmek mümkündür.

4. Doescheri

Klasik kauçuk yapraklarının şeklinden biraz daha farklı, dar kenarlı yaprakları olan Doescheri kauçuğu, krem-beyaz tonunda kenarları olan lekeli yapraklarını dökmez. Yaprak sapları ve yaprak orta damarları pembedir.

5. Decora

Kauçuk bitkisinin saksı için en uygun türlerinden biridir. 50-60 cm kadar uzayabilen Decora, oldukça geniş, kalın, parlak ve koyu yeşil yapraklarıyla popülerdir.

6. Bordo

Adından da anlaşılacağı üzere bordo-kırmızı yapraklara sahip olan bir kauçuk türüdür. Klasik kauçuk türlerinden daha küçük yapraklara sahip olan bordo kauçuğu, yapraklarının rengini koruması için parlak ışık ve bol sulama ister.

7. Abidjan

Bordo-bronz tonlarda büyük parlak yaprakları olan bu kauçuk, iç mekanlardaki kirli havayı filtreleyerek temizlemesi yönüyle bilinen bir doğal hava temizleyicidir.

8. Melany

Bordoya bakan koyu yeşil ve parlak yaprakları olan Melany, sık ve yoğun yaprak varlığı ile bilinir ve düşük ışık koşullarında büyümeye elverişli olması yönüyle evin herhangi bir bölümüne kolayca uyum sağlar.

9. Sarı Mücevher

Yaprak altları ve yaprak orta damarları altın yeşili bir tonda olduğu için Sarı Mücevher olarak anılan bu kauçuk türünün cesur güzellikte görkemli yaprakları vardır. Büyümesi kolay olan Sarı Mücevher için hacimli saksılar tercih edilmelidir.

10. Kırmızı Yakut

Botanik adı “Belize” olan, içerdiği mor, kırmızı ve beyaz tonlarla büyüleyici bir bir güzellik sunan Kırmızı Yakut çiçeği, bu renkleri barındıran alacalı yapraklara sahiptir. Yeni yapraklar pembe-kırmızı bir tonda ve oldukça parlak olarak çıkar ve zamanla koyulaşarak yeşilimsi bir kırmızıya dönüşür.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

İnternet Taşıma (2023)

Taşınmak için yeni bir ev bulmak, eşyaları toplayıp paketlemek ve nakliye işlemlerini halletmek kadar aboneliklerin iptali, yeni adrese taşınması ya da yeniden başlatılması da üzerinde durulması ve vakit ayrılması gereken işlemlerden. Doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerinde olduğu gibi, internet hizmeti

İçeriğe Git »

Akrilik Halı Nedir?

Sentetik bir madde olan akrilikten üretilen; sıvı geçirmeyen, neme ve ıslaklığa karşı dayanıklı halılara akrilik halı denir. Görünüş itibariyle yün halılara oldukça benzeyen bu halılar, özellikle 1950’li yıllardan itibaren evlerde ve çeşitli yaşam alanlarında yerini almıştır. Yüne göre oldukça düşük

İçeriğe Git »

Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

Soğuk kış günlerinde en iyi sıcaklığı sağlayan şişme montlar, her giyim tarzına eşlik ederek kışın en vazgeçilmez giyim ürünü olarak dolaplarda kendisine yer buluyor. Oldukça sık kullanılan bu kıyafet, doğal olarak çok sık kirleniyor ve zaman zaman temizlenmesi gerekiyor. Yapısı

İçeriğe Git »

Klozet Neden Su Kaçırır?

Evinizde bulunan klozet su kaçırıyorsa, bu aynı zamanda ıslak zemin ve alt komşunun tavanına verilmiş ciddi bir zarar anlamına gelebilir. Herhangi bir sızıntı fark ettiğiniz anda tamir için ilk olarak sorunun kaynağını bulmak gerekir. Bazen ustalık gerektiren bu rahatsız edici

İçeriğe Git »

Çelik Kapıdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Kış mevsimi yaklaşırken yaşam alanlarının verimli ısınması ve oluşan sıcaklık seviyelerinin korunması adına çeşitli önlemler alınır. Kapı ve pencerelerden girecek soğuk havanın önlenmesi, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkmasının önüne geçilmesi için buralardaki ısı yalıtımının da mutlaka gözden geçirilmesi gerekir. Gerek

İçeriğe Git »