Güzel Bir Ev

Kauçuk Çiçeği Çeşitleri

Dutgiller ailesinden ve Asya kökenli olan kauçuk çiçeği, ülkemizde de kolayca ve sıklıkla yetiştirilen bir çiçektir. Her ne kadar dayanıklı bir tür olarak bilinse de bakımındaki önemli noktalar atlandığında kolayca hastalanabilen kauçuk bitkisi, asitli olmayan gevşek yapıdaki toprakları sever. Ancak gövdesinin sağlam durabilmesi için kök kısmının toprağa sıkıca yerleştirilmiş olması gerekir. Doğrudan güneş ışığı almayan havadar yerleri seven kauçuk çiçeğini yaz aylarında iki günde bir sulamak gerekirken kış aylarında haftada 1-2 sulama yeterli olur.

İri parlak yaprakları ve uzun boyuyla bilinen kauçuk çiçeğinin yapraklarının şekil, renk ve desenlerine göre ayrıldığı türleri bulunur.

1. Robusta

Botanik adı “Ficus Elastica” olan bu kauçuk çiçeği türü, kauçuk bitkisi denince akla ilk gelen, büyük yapraklarıyla parlak bir yeşillik sunan türdür. İç mekanlardaki düşük neme dayanıklı olan Robutsa, 1- 1 buçuk metre kadar uzayabilir.

2. Tineke

Kauçuk bitkisinin klasik yaprak şekline sahip olmakla birlikte farklı renkleriyle dikkat çeken bu türün krem kenar boşlukları ve pembe-yeşil tonlarında alacalı yaprak görünümü vardır. Kauçuk sevenler için oldukça etkileyici bir seçenek olan Tineke, daha az güneş ışığı ve sulama gerektiren, bakımı kolay bir kauçuk türüdür.

3. Üç renkli

Kauçuk çiçeği yapraklarının mumsu bir yüzeye ve parlak, alacalı, kalın ve sert bir dokuya sahip olduğu türdür. Yeşil, pembe ve krem renginin çeşitli tonlarını üç renkli kauçuk çiçeğinin yapraklarında görmek mümkündür.

4. Doescheri

Klasik kauçuk yapraklarının şeklinden biraz daha farklı, dar kenarlı yaprakları olan Doescheri kauçuğu, krem-beyaz tonunda kenarları olan lekeli yapraklarını dökmez. Yaprak sapları ve yaprak orta damarları pembedir.

5. Decora

Kauçuk bitkisinin saksı için en uygun türlerinden biridir. 50-60 cm kadar uzayabilen Decora, oldukça geniş, kalın, parlak ve koyu yeşil yapraklarıyla popülerdir.

6. Bordo

Adından da anlaşılacağı üzere bordo-kırmızı yapraklara sahip olan bir kauçuk türüdür. Klasik kauçuk türlerinden daha küçük yapraklara sahip olan bordo kauçuğu, yapraklarının rengini koruması için parlak ışık ve bol sulama ister.

7. Abidjan

Bordo-bronz tonlarda büyük parlak yaprakları olan bu kauçuk, iç mekanlardaki kirli havayı filtreleyerek temizlemesi yönüyle bilinen bir doğal hava temizleyicidir.

8. Melany

Bordoya bakan koyu yeşil ve parlak yaprakları olan Melany, sık ve yoğun yaprak varlığı ile bilinir ve düşük ışık koşullarında büyümeye elverişli olması yönüyle evin herhangi bir bölümüne kolayca uyum sağlar.

9. Sarı Mücevher

Yaprak altları ve yaprak orta damarları altın yeşili bir tonda olduğu için Sarı Mücevher olarak anılan bu kauçuk türünün cesur güzellikte görkemli yaprakları vardır. Büyümesi kolay olan Sarı Mücevher için hacimli saksılar tercih edilmelidir.

10. Kırmızı Yakut

Botanik adı “Belize” olan, içerdiği mor, kırmızı ve beyaz tonlarla büyüleyici bir bir güzellik sunan Kırmızı Yakut çiçeği, bu renkleri barındıran alacalı yapraklara sahiptir. Yeni yapraklar pembe-kırmızı bir tonda ve oldukça parlak olarak çıkar ve zamanla koyulaşarak yeşilimsi bir kırmızıya dönüşür.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »

Speed Perfect Ne Demek?

“Yeni nesil” olarak adlandırılan çamaşır makineleri, geliştirilen çeşitli programlar sayesinde klasik çamaşır yıkama programlarının daha hızlı ya da daha ekonomik bir yıkama gerçekleştirmesini sağlıyor. Çeşitli yönlerden iyileştirme sunan programların bir kısmı yıkama süresini uzatmasına rağmen enerji ve su tasarrufu sağlarken

İçeriğe Git »

Duvara Ayna Nasıl Yapıştırılır? | Kendin Yap!

Dışarıya çıkmak için hazırlandıktan sonra nasıl göründüğümüze son kez bakmak için kendimizi aynanın önünde buluruz. Diş fırçalama, yüz yıkama, makyaj ve temizlik gibi kişisel bakım rutinlerimiz sırasında da aynaya bakma ihtiyacı duyarız. Bunun için de banyomuzda ve evimizin çeşitli alanlarında

İçeriğe Git »

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Evimizi tamamen temizlesek de, bazen bir yerlerden kötü kokular alırız. Özellikle mutfakta buzdolabını açtığımızda yoğunlaşan bu kötü kokular, yeterince temizlenmemiş buzdolabının habercisidir. Bozulan yemekler, döküldüğünü fark etmediğimiz süt, meyve suyu gibi sıvılar, soğan ya da sarımsak gibi kokusu sinen gıdalar,

İçeriğe Git »