Akıllı Ev Rehberi (2023)

Günümüzde ev yaşam standartlarının yükselmesi sadece estetik ve dekoratif dokunuşlar sayesinde olmuyor. Dünyada en hızlı büyüyen ve talep gören pazarlar arasında yer alan akıllı ev pazarı, insanların yaşam tarzlarını yeniden belirliyor. Sadece akıllı bir ampul alarak ya da tüm evinizi baştan aşağıya teknolojik cihazlarla donatarak giriş yapabileceğiniz akıllı ev konsepti, ilerleyen yıllarda popülerliğini artıracak gibi gözüküyor. Güzel Bir Ev editör ekibi olarak, akıllı ev için bilmeniz gereken bilgileri sizler için derledik.

Akıllı Ev Nasıl Çalışır?

Akıllı ev cihazları ortak bir ağa bağlıdır. Bu ağ sayesinde cep telefonu, tablet ya da bilgisayardan ve tek bir merkez üzerinden yönetilebilirler. Kapı kilidi, ampul, güvenlik kamerası ve priz gibi gibi birçok ev aleti, akıllı ev eşyası sınıfına giriyorsa kolaylıkla yönetilebilir. Örneğin evinize geldiğiniz zaman akıllı telefonunuzdan yapacağınız basit bir işlem ile kapının kilidini açabilir ya da eve varmanıza daha vakit varken, sabahtan fırına koyduğunuz böreğin pişmesi için yoldayken talimat verebilirsiniz.

Akıllı ev aletleri, yapay zeka ile kendi kendine öğrenme özelliğine sahip olduklarından dolayı kullanım süresinin artmasıyla beraber size daha fazla uyum sağlayabilir. Edindiğiniz akıllı termostat için ilk zamanlarda sıklıkla ayar yapmanız gerekirken, bir süre sonra cihazın tercih ettiğiniz sıcaklık aralığını öğrenmesiyle birlikte, akıllı termostata göndermeniz gereken komut sayısı azalır. Ya da zamanla eve giriş ve çıkış zamanlarınızı öğrenen akıllı ampul, evde kimsenin olmadığını düşündüğü bu zaman dilimlerinde açık unutulmuşsa kendi kendini kapatabilir. (Bu özelliklerin tüm modellerle birlikte sabit olarak gelmediğini hatırlatalım.)

Akıllı Ev Özellikleri

Akıllı ev, çeşitli özelliklere sahiptir. Bu özellikler arasında şunlar yer alır:

 • Sahip olduğu otomasyon sayesinde minimum efor sarf ederek birçok ev işini kolaylıkla halledebilirsiniz.
 • Birbirine bağlı cihazlar ile aynı kontrol merkezinden birden fazla akıllı ev aletini kontrol edebilirsiniz.
 • Kendi kendine öğrenebilen sistemler, kullanım alışkanlıklarınızı saptayarak ev içinde enerji verimliliğini artırmayı hedefler.
 • Akıllı kamera, akıllı kilit ve yangın dedektörü gibi ürünler sayesinde evinizin güvenlik seviyesi yükselir.
 • Uzaktan kontrol imkanı, istenmeyen durumlar karşısında olaylara müdahale etme hızınızı artırır.

Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı Ev Asistanı

Ev asistanı, akıllı evinizde bulunan tüm cihazlara bağlı olması sayesinde, bu aletleri sesli komut ile tek yerden kontrol etmenize yarayan üründür. Dünya genelinde popüler akıllı ev asistanları Amazon Echo, Google Home ve Apple HomePod olsa da ülkemizde bu üç ürün de maalesef resmi olarak satışa sunulmuyor.

Akıllı Priz

Akıllı priz, sahip olduğu bağlantı özelliği sayesinde uzaktan kontrol edilebilen prizdir. Enerji verimliliğini artıran ve elektrik faturasını düşürebilen bu cihaz ile “akılsız” ev aletlerinizi bile bir ölçüde akıllı hale getirebilirsiniz. Örneğin açık kalan masa lambanızı prize göndereceğiniz komut ile kapatabilir ya da şarjı tamamlandığı halde prizden çıkarmayı unuttuğunuz cep telefonunuzun elektrik ile bağlantısını rahatlıkla kesebilirsiniz.

Akıllı Ampul

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de oldukça popüler olan akıllı ampuller, birçok kişi için akıllı ev konseptine giriş ürünü olma özelliğini taşıyor. Akıllı ampul, cep telefonu ve tablet gibi cihazlarla uzaktan kontrol edilebilen, zamanlanabilen ve özelleştirilebilen LED ampuldür. Akıllı ampul sayesinde gece yatağınızda kitap okurken, ampul anahtarını kapatmak için kalkmak zorunda kalmayabilir ve modunuza göre LED ampul ışığının sıcaklık ayarını warm white, cool white, cool daylight ya da herhangi bir kelvine ayarlayabilirsiniz.

Akıllı Termostat

Akıllı termostat, akıllı cihazlar vasıtasıyla evdeki sıcaklık ve havalandırmayı kontrol edebilen araçtır. Wi-Fi bağlantısı sayesinde ev otomasyonu için oldukça kullanışlı olan ve enerji verimliliğini artıran bu cihaz ile iklimlendirme ürünlerinizi zaman ayarlı olarak kullanabilirsiniz. Akıllı termostat, kendi kendine öğrenme yeteneği sayesinde, evde olmadığınız zamanlarda sıcaklığı da otomatik olarak ayarlayabilir.

Akıllı Güvenlik Kamerası

Akıllı güvenlik kamerası, cep telefonu ve tablet gibi akıllı cihazlarla komut verilebilen, ortak bir ağa bağlı güvenlik kamerasıdır. Yüz tanıma, hareket dedektörü, uzaktan yönlendirebilme, bulut depolama gibi teknolojik özelliklere sahip bu kamera, akıllı ev sistemleri içinde öne çıkan cihazlardandır. Aynı zamanda evinizde bulunan diğer akıllı ev aletleri ile de bağlantı kurabilen akıllı güvenlik kamerası, salon, yatak odası ve koridor gibi iç mekanların yanı sıra bahçe ve kapı önü gibi dış mekanlarda da kullanılabiliyor.

Akıllı Kilit

Akıllı ev sistemleri arasında güvenlik kategorisine giren bir başka ürün ise akıllı kilit. Akıllı kilit, cep telefonu ve tabletinizle açma ve kilitleme işleminizi gerçekleştirebileceğiniz bir elektro-mekanik kilittir. Klasik kilitlerin aksine herhangi bir fiziksel anahtara ihtiyaç duymayan bu ürün sayesinde anahtar paylaşımına gerek kalmadan telefonunuz sayesinde istediğiniz kişilere erişim verebilirsiniz.

Akıllı Pişirici

Akıllı ev sistemleri, evinizin içinde birçok alanda olduğu gibi mutfakta da çeşitli çözümler sunuyor. Hayatı kolaylaştıran bu çözümlerden bir tanesi de akıllı pişirici. Akıllı pişirici, kullandığınız cep telefonu ve tablet gibi araçlarla kontrol edilebilen ve zamanlanabilir, Wi-Fi bağlantısına sahip bir mutfak gerecidir. Sahip olduğu birçok farklı pişirme seçeneği ve zaman ayarıyla birlikte geniş yelpazede yiyecekleri rahatlıkla pişirebilir, gerektiğinde ise uzaktan kontrol sağlayabilirsiniz.

Robot Süpürge

Akıllı ampullerle birlikte ülkemizde en popüler akıllı ev cihazlarından birisi olan robot süpürge, sunduğu kolaylıklar sayesinde yüksek talep görüyor. Robot süpürge, kendi kendine hareket edebilen ve öğrenme yeteneklerine sahip olan ev temizleme cihazıdır. Akıllı telefonlara indirilen uygulamalar sayesinde kolaylıkla komut verilebilen ve zaman ayarı yapılabilen bu cihaz, rutin bir iş olan ev süpürme için harcadığınız süreyi oldukça kısaltıyor.

Akıllı Evin Artıları

 • Vakit kazandırır: Akıllı ev aletlerine sahip olmanın temel amacı vakitten tasarruftur. Gün içinde yapılması gereken birçok ev işi düşünüldüğünde, bu aletler otomasyon özellikleri sayesinde size zaman kazandırır. Örneğin her gün evinizi süpürmek yerine basit bir komutla sizin için bu işlemi yapan robot süpürge, odaları dolaşarak ışıkları kapatmak yerine tek tuşla söndürebileceğiniz akıllı ampul ya da çantanızda arayacağınız anahtar yerine telefonunuz ile açabileceğiniz akıllı kapı kilidi, vaktinizi diğer işlerde kullanmak üzere size tasarruf sağlayacaktır.
 • Daha gelişmiş bir güvenlik sistemi sunar: Hareket algılayıcı sistemler, akıllı güvenlik kameraları, otomasyon özelliğine sahip kapı kilitleri gibi akıllı ev cihazları düşünüldüğü zaman, akıllı ev sistemlerinin evinizin güvenliğini artırdığı açıkça söylenebilir.
 • Enerji verimliliği sağlar: Özellikle akıllı termostat, akıllı ampul ve akıllı priz gibi çeşitli aletler, evinizin enerji verimliliğini üst düzeye çıkartır. Akıllı ampul ile açık unuttuğunuz ve farkında bile olmadığınız mekanların ışığını telefonunuz vasıtasıyla görebilir ve tek tuşla kapatabilir, akıllı termostat ile evinizin sıcaklığını belirli bir dereceye geldiği zaman azaltabilir ya da akıllı priz ile fişte unuttuğunuz elektronik cihazınızın elektrik akımını kesebilirsiniz.

Akıllı Evin Eksileri

 • Pahalıdır: Aydınlatma ihtiyacı için satın aldığınız akıllı ampuller ya da soru sormak için kullandığınız akıllı asistanlar size tek başına çok pahalıya mal olmasa da, bütün bir evi akıllı ev haline getirmek için belirli bir bütçe gerekir. Akıllı ev sistemlerinde yer alan elektronik cihazların, masraflı ar-ge çalışmaları sonunda üretildiklerini göz önünde bulundurunca bu durum şaşırtıcı değildir. Evinizi, akıllı bir eve dönüştürmeden önce size sağlayacağı yararları iyice düşünmenizde fayda vardır.
 • Dijital güvenlik riski vardır: Evinize kuracağınız akıllı sistemler genel olarak fiziksel güvenliğiniz için yarar sağlasa da, bu akıllı aletler ortak bir ağa bağlı tüm cihazlar gibi hacklenme riskiyle karşı karşıyadır. Örneğin eskisine göre evinizi daha fazla koruduğuna inandığınız akıllı kilit, eğer bir açığa sahipse hacklenebilir. Ya da evinizin içine kurduğunuz kamera sistemi, kötü niyetli insanlar tarafından sizi izlemek için bir araç haline gelebilir.
 • Kurulum zorluğu: Evinizi tamamiyle akıllı ev haline dönüştürecekseniz muhtemelen birçok markanın farklı ürünlerini kullanmak zorunda kalırsınız. Çeşitli standartlara sahip bu ürünler aynı zamanda farklı kullanıcı arayüzlerine de sahiptir. Bu sebeplerle kurulum işlemleri beklediğiniz kadar kolay olmayabilir.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

İnternet Taşıma (2023)

Taşınmak için yeni bir ev bulmak, eşyaları toplayıp paketlemek ve nakliye işlemlerini halletmek kadar aboneliklerin iptali, yeni adrese taşınması ya da yeniden başlatılması da üzerinde durulması ve vakit ayrılması gereken işlemlerden. Doğalgaz, elektrik ve su aboneliklerinde olduğu gibi, internet hizmeti

İçeriğe Git »

Akrilik Halı Nedir?

Sentetik bir madde olan akrilikten üretilen; sıvı geçirmeyen, neme ve ıslaklığa karşı dayanıklı halılara akrilik halı denir. Görünüş itibariyle yün halılara oldukça benzeyen bu halılar, özellikle 1950’li yıllardan itibaren evlerde ve çeşitli yaşam alanlarında yerini almıştır. Yüne göre oldukça düşük

İçeriğe Git »

Şişme Mont Nasıl Yıkanır?

Soğuk kış günlerinde en iyi sıcaklığı sağlayan şişme montlar, her giyim tarzına eşlik ederek kışın en vazgeçilmez giyim ürünü olarak dolaplarda kendisine yer buluyor. Oldukça sık kullanılan bu kıyafet, doğal olarak çok sık kirleniyor ve zaman zaman temizlenmesi gerekiyor. Yapısı

İçeriğe Git »

Klozet Neden Su Kaçırır?

Evinizde bulunan klozet su kaçırıyorsa, bu aynı zamanda ıslak zemin ve alt komşunun tavanına verilmiş ciddi bir zarar anlamına gelebilir. Herhangi bir sızıntı fark ettiğiniz anda tamir için ilk olarak sorunun kaynağını bulmak gerekir. Bazen ustalık gerektiren bu rahatsız edici

İçeriğe Git »

Çelik Kapıdan Gelen Soğuk Nasıl Engellenir?

Kış mevsimi yaklaşırken yaşam alanlarının verimli ısınması ve oluşan sıcaklık seviyelerinin korunması adına çeşitli önlemler alınır. Kapı ve pencerelerden girecek soğuk havanın önlenmesi, içerideki sıcak havanın dışarıya çıkmasının önüne geçilmesi için buralardaki ısı yalıtımının da mutlaka gözden geçirilmesi gerekir. Gerek

İçeriğe Git »