Güzel Bir Ev

Yıkandığı Halde Çıkmayan Ter Kokusu Nasıl Giderilir?

Yaz mevsiminde tercih ettiğimiz kıyafetlerin pamuklu ya da keten olmasına dikkat ederiz çünkü sıcak havalarda bu tür kumaşların içerisinde daha rahat olacağımızı biliriz. Ancak spor kıyafetler ve özel günlerde giyilen abiye türü kıyafetler gibi bazı giysiler, polyester gibi sentetik içerikli olabilir. Bu tür kıyafetlerin kullanımından sonra oluşan ter kokusu, olağan çamaşır yıkama süreci ile kolayca temizlenemeyebilir.

Yıkansa dahi çıkmayan ter kokusunu önlemek ve oluşan ter kokusunu gidermek için başvurulabilecek bazı ipuçları bulunur. Birkaç basit yöntemle, yıkandığı halde çıkmayan ter kokularına çare bulabilirsiniz. Aşağıdaki adımlardan uygun gördüklerinizi deneyimleyerek ter kokularına veda edin:

Farklı Bir Deterjanla Yıkamayı Deneyin

Giydikten sonra ter koktuğu için yıkadığınız giysileriniz mis gibi kokması gerekirken ter kokmaya devam ediyorsa belki de çamaşır deterjanınız istediğiniz temizliği sağlamak konusunda size yeterince yardımcı olmuyordur. Bu durumda, farklı ve daha etkili bir çamaşır deterjanı kullanarak kıyafetlerinizi yeniden yıkama yoluna gidebilirsiniz.

Güzel Kokan ve Kokusunu Seveceğiniz Deterjanlar Tercih Edin

Çamaşırlarınızı yıkamak için kullanacağınız çamaşır deterjanlarını sevdiğiniz ve uzun süre beklediğinde etkisi geçmeyecek kokuya sahip olanlardan tercih edin. Dolabınıza koyacağınız bir parça kalıp sabun ya da çeşitli dolap kokuları da uzun süre dolabınızda katlanmış olarak duran kıyafetlerinize eşlik ederek onlara hoş koku sağlamak konusunda size yardımcı olabilir.

Uygun Makine Programı ve Yeterli Su Sıcaklığını Göz Ardı Etmeyin

Kirlenmiş ve kötü kokan kıyafetler için gerçek ve kalıcı temizlik sağlamak, şüphesiz doğru yıkama yöntemini bulmakla mümkün. Giysilerinizi yıkamak için çamaşır makinenizi hangi programda çalıştıracağınıza karar veremiyorsanız, ürünlerin etiketlerini okumakla işe başlayabilirsiniz. Yıkama işlemi için gerekli olan su sıcaklığı bilgisine de yine bu etiketlerden ulaşabileceğinizi unutmayın.

Sirke ve Karbonattan Faydalanın

Özellikle yoğun ter kokusuna maruz kalan sentetik içerikli giysilerinizi çamaşır makinesinde yıkamadan önce sirkeli suda bekletebilirsiniz. Hijyen için birçok alanda yardıma koşan sirkenin temizleyici etkisi, ter kokusuna sebep olan bakterilerin yok edilmesine de yardımcı olur. Ayrıca çamaşır makinenizin içine çamaşırlarla birlikte ya da toz deterjan gözüne ekleyeceğiniz bir miktar karbonat da derinlemesine temizlik sağlar, kötü kokuların yok olmasında etkili olur.

Giysilerinizi Geniş Bir Alanda Havalandırarak Kurutun ve İyice Kuruduğundan Emin Olun

Çamaşırlarda kullanım sonucu oluşan kötü kokuların yanı sıra, yeterli kuruma sağlanamaması da istenmeyen kokuların sebebi olabilir. Bunu önlemek adına, çamaşırlarınızı kurutma makinesinde yeterli kurumayı sağlayacak bir programda kurutmalısınız. Kurutma işlemini çamaşır askılığında gerçekleştirecekseniz de açık ve geniş bir alanda ve yeterli kuruma olduğundan emin olun.

Kaldırmadan Önce Ütüleyin

Bakterilerin belirli bir sıcaklık seviyesinde yaşamadıkları göz önünde bulundurulduğunda, yıkayıp kuruttuğunuz çamaşırlarınızı ütüleyerek dolaba kaldırmanız, size derinlemesine temizlik konusunda yardımcı olacaktır. Bu yöntem sayesinde, daha temiz ve aynı zamanda giyilmeye hazır, ütülü çamaşırlar sizi bekliyor olacak.

Dondurucuda Bekletin

Farklı bir yöntem olarak, yoğun ter kokusu içinde olan kıyafetlerinizi buzdolabı poşetine koyarak bir süre dondurucuda bekletmeyi deneyin. Düşük sıcaklıkta ter kokusuna sebep olan bakterilerin ölmesi ve kokunun azalması da kaçınılmaz olacaktır.

Aşırı Kozmetik Kullanımından Kaçının

Özellikle yaz sıcaklarında, terlemeyi önlemek ya da oluşan ter kokusunu baskılamak adına kullanılan parfümeri ürünleri, aslında ter ile birleştiğinde daha yoğun ve rahatsız edici bir kokuya sebep olur. Bunun yerine mümkünse sık sık duş alarak yeni kıyafetler giymek, bir kıyafeti her kullanımdan sonra havalandırmak ve mümkünse yıkamak, ter kokularının kalıcı hale gelmemesi adına mantıklı bir yol gibi duruyor.

İçeriği Paylaş:

WhatsApp
Facebook
Twitter
Telegram

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer İçerikler:

Kurutma Makinesinde Yün Kurutulur Mu?

Doğal ve sağlıklı bir uyku, gün içerisinde zinde hissetmemizi sağlayan en temel ihtiyaçlardan biri. Uyku bozukluğundan kaynaklanan ve uzun vadede ciddi sağlık sorunlarına dönüşebilecek rahatsızlıkların önüne geçmek için de iyi bir uyku düzeni gerekiyor. Uyku esnasında kullanılacak yatakların ve uyku

İçeriğe Git »

VarioSpeed Ne Demek?

Üstün teknolojik özelliklerle donatılmış yeni nesil ev aletleri ve elektronik eşyalar, hayatı kolaylaştırmanın yanında daha kısa sürede daha fazla iş yapmayı vadediyor. Özellikle yoğun iş temposu ve bireyselleşen ev yaşamının kişiye kattığı ev işi yükünü minimum düzeye indirebilmek adına, elektronik

İçeriğe Git »

Speed Perfect Ne Demek?

“Yeni nesil” olarak adlandırılan çamaşır makineleri, geliştirilen çeşitli programlar sayesinde klasik çamaşır yıkama programlarının daha hızlı ya da daha ekonomik bir yıkama gerçekleştirmesini sağlıyor. Çeşitli yönlerden iyileştirme sunan programların bir kısmı yıkama süresini uzatmasına rağmen enerji ve su tasarrufu sağlarken

İçeriğe Git »

Duvara Ayna Nasıl Yapıştırılır? | Kendin Yap!

Dışarıya çıkmak için hazırlandıktan sonra nasıl göründüğümüze son kez bakmak için kendimizi aynanın önünde buluruz. Diş fırçalama, yüz yıkama, makyaj ve temizlik gibi kişisel bakım rutinlerimiz sırasında da aynaya bakma ihtiyacı duyarız. Bunun için de banyomuzda ve evimizin çeşitli alanlarında

İçeriğe Git »

Buzdolabı Kokusu Nasıl Giderilir?

Evimizi tamamen temizlesek de, bazen bir yerlerden kötü kokular alırız. Özellikle mutfakta buzdolabını açtığımızda yoğunlaşan bu kötü kokular, yeterince temizlenmemiş buzdolabının habercisidir. Bozulan yemekler, döküldüğünü fark etmediğimiz süt, meyve suyu gibi sıvılar, soğan ya da sarımsak gibi kokusu sinen gıdalar,

İçeriğe Git »